TEOG puanları devlet ve özel liselerde nasıl kullanılacak

TEOG puanlarını devlet ve özel liseler farklı kullanacak. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavları hem devlet hem de lise yerleştirmelerinde kullanılacak.Başta Anadolu ve fen liseleri olmak üzere devlet liselerine yerleştirmelerde hem TEOG hem de okul notları etkili olacak. Öğrencilerin yıl içinde 6 dersten girdiği toplam 12 TEOG sınavının puanları 700 tam puan üzerinden hesaplanacak. Yani tüm sınavlarda soruların tümünü doğru yapan öğrenci TEOG  puanlarından 700 tam puan alacak. Bu sınavların  sonuçları yerleştirme puanının hesaplanmasında yüzde 70 katkı yapacak. Yerleştirme puanına okul puanları da eklenecek. Öğrencinin 6., 7. ve 8. sınıf notlarının etkisi ise yüzde 30 olacak. Yani 3 yılda tüm notları 100 olan öğrenci okul notlarından da 300 tam puan almış olacak. Sınav puanları ile okul notlarının toplamı ikiye bölünecek ve yerleştirme puanı 500 tam puan üzerinden açıklanacak. İşte Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) denilen bu puan da lise yerleştirmelerinde kullanılacak.

HANGİ ÖĞRENCİLERE EK PUAN VERİLECEK?

Tüm soruları doğru yapan, okul notları da 100 olan öğrencilerin bazılarının puanları ise 500 puanının üzerinde olacak. Çünkü bazı öğrencilerin puanına “ek puan” eklenecek. TEOG’da ek puan alacak öğrencileri MEB, Ortak Sınavlar Kılavuzu’nda şöyle açıklıyor:

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecektir.

EK PUAN NE KADAR ETKİLİ OLACAK?

Öğrencilerin, TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarına katıldıkları yıla ait yıl sonu başarı puanına, yıl sonu başarı puanının; Altın madalya alan veya birinci olanlar için yüzde 10’u, Gümüş madalya alan veya ikinci olanlar için yüzde 9’u, bronz madalya alan veya üçüncü olanlar için yüzde 8’i, bu etkinliklere katılanlar için de yüzde 7’si oranında ek puan verilir. Ekip ya da takım olarak TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında ulusal elemelerden geçtikten sonra uluslararası sınavlara katılıp başarılı olan öğrencilerin aldıkları ek puan, yıl sonu başarı puanlarına ilave edilir.

DEVLET İÇİN TERCİH LİSTESİ HAZIRLANACAK

Devlet liselerine yerleştirmeler merkezi olarak yani MEB tarafından yapılacak. Öğrenciler tercih listesi hazırlayacak ve puan üstünlüklerine göre liselere yerleştirilecek. Merkezi yerleştirmeye YEP ile öğrenci alan bazı özel okullar da girecek.

VELİ ÖZEL Mİ DEVLET Mİ KARARLI OLACAK

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da liselere yerleştirmelerde önce özel liselerin kayıtlarını tamamlamaları beklenecek. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son iki yıldır merkezi yerleştirme için tercihler alınmadan önce özel liselerin kayıtlarının bitmesini istiyor. Bu yüzden de özel liseler devletten önce kayıtlarını tamamlıyor. Bu uygulamanın kaldırılacağına ilişkin bir bilgi olmadığı için bu yıl da veliler önce çocuklarını özel mi yoksa devlet okullarına mı yollayacaklarına karar vermek zorunda kalacaklar. Özel liseye kayıt yaptıran öğrenciler ise devlet liseleri için yapılan merkezi yerleştirme için tercih yapamayacak.

Bu yüzden de liselere yerleştirmelerin biri merkezi olarak yapılacak, diğeri de liseler kendi kayıtlarını kendileri gerçekleştirecek. Aralarında yabancı özel okulların da yer aldığı liseler TEOG puanları açıklandıktan sonra yerleştirme puanlarını açıklayacak. İlan edilen takvime göre de önkayıt-kesin kayıt yöntemi ile öğrencilerini alacaklar.

2017 Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri TEOG-MEB İçin Tıklayınız

2017 TEOG-YEP Puan Hesaplama-MEB İçin Tıklayınız

ÖZEL’DE KAYITLAR NASIL OLACAK?

Özel liseler kayıtlarında farklı yönetmeler kullanacak. İşte bu yöntemler:

DEVLET GİBİ YEP DİYECEKLER:  Devlet liselerinin tümü ile aralarında bazı özel liselerin de olduğu özel okullar Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) göre öğrenci alacak. YEP ise 8’inci sınıf öğrencilerinin 6 dersten girdikleri toplam 12 sınavın sonucu ile 6., 7. ve 8. sınıf notları dikkate alınarak hesaplanacak. Bu puanın oluşmasında TEOG sınavlarının sonuçları yüzde 70, okul notları ise yüzde 30 oranında etkili olacak. Bu okullar için tercih listesi hazırlanacak ve yerleştirme merkezi olarak yapılacak.

KENDİ TABAN PUANLARINI AÇIKLAYACAKLAR: Aralarında Fransız, Alman, Amerikan liselerinin yer aldığı yabancı özel okullar ile bazı özel okullar TEOG derslerinden 4’ünün sonuçlarını kullanacak. Okul notları dikkate alınmayacak. Bu okullar için tercih listesi hazırlanmayacak. Merkezi yerleştirme yapılmayacak. Bu okullar önce puanlarını açıklayacak, sonra da önkayıt-kesin kayıt yöntemi ile öğrenci alacak.

YEP VAR AMA MERKEZİ YERLEŞTİRME YOK: Bazı okullar tüm TEOG sınavları ile öğrencinin okul notlarının eklendiği ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) göre öğrenci alacak. Bu okullar arasında İtalyan ile Avusturya liseleri de var. Bu okullar için de tercih listesi hazırlanmayacak. Okulların açıkladığı puanlara göre öğrenciler kayıt yaptıracak.

İLKÖĞRETİMDEN GEÇİŞ YAPTIRACAK: İlköğretim okulları olan liselerin birçoğu dışarıdan gelen öğrencilerini TEOG puanlarına göre alırken, kendi ilköğretimden gelen öğrencilerine belli bir kontenjan ayırarak lisesine de devam ettiriyor. Ancak bu okulların bazıları baraj olarak “not ortalaması” koyabiliyor.

SADECE TEOG SONUÇLARI ÖNEMLİ: Bazı liseler de taban puan açıklamayacak ama başvurulanları puan üstünlüğüne göre kayıt edecek.

OKUL NOTU VE MEZUN OLMAK YETERLİ: Bazı özel okullar öğrenci kayıtlarını okul notu ya da sadece 8’inci sınıfı başarıyla bitirmiş olmasını dikkate alarak yapacak.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 13 + 4 kaçtır?