Telofaz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Telofaz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Telofaz Nedir? Telofaz Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Telofaz nedir, Telofaz nasıl yazılır tdk, Telofaz anlamı tdk, Telofaz Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Telofaz – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Telofaz  kelimesinin anlamı:

Telofaz Biyoloji Terimi Olarak Telofaz:
Mitoz bölünmenin dört evresinden sonuncusudur. Bu evrede iki yavru çekirdek belirir ve genellikle sitoplazma bölünür.

Telofaz Fen Bilimleri Terimi Olarak Telofaz:
Hücre bölünmesinin son safhası.

Türk Dil Kurumu’na göre Telofaz  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
telofaz
İngilizce: telophase, Fransızca: télophase, Almanca: Bildung der Tochterkerne, Diğer: Yun. telos, phasis
(Yun. telos = son, Yun.phasis = görünüş) Mitoz ya da mayoz bölünmelerinin dördüncü ve son safhası; kromozomların kutuplarda toplanması, aster ve iğ ipliklerinin kaybolması, çekirdek zarının oluşması, sitoplâzmanın ortadan ikiye ayrılması.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
telofaz
İngilizce: telophase, Fransızca: télophase, Almanca: Telophase
(Yun. telos: son; phasis: görünüş) Hücre bölünmesinde karyokinezin son safhası olarak bilinen, kutuplara giden kromozomların çözülmeye başladığı, daha gevşek hâle geldiği, çevrelerinde çekirdek kılıfını meydana getirecek zarların yer aldığı, çekirdekçiğin görülmeye başladığı, mikrotüpçük ve filâmentlerin depolimerize olduğu ve bunu takiben sitoplâzma bölünmesinin olacağı safha.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
telofaz
İngilizce: telophase
Hücre bölünmesinde karyokinezin son evresi olarak bilinen, kutuplara giden kromozomların çözülmeye başladığı, daha gevşek hâle geldiği, çevrelerinde çekirdek kılıfını meydana getirecek zarların yer aldığı, çekirdekçiğin görülmeye başladığı, mikrotüpçük ve filamentlerin depolimerize olduğu ve bunu takiben sitoplazma bölünmesinin olacağı evre.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
telofaz
İngilizce: telophasis
anat. Hücre bölünmelerinin mitoz ve mayoz bölünme evrelerinde kromozomların karşı kutuplara çekilmesi, sitoplazmanın bölünmesi ve kromozomların matrikslerini kaybetmesinin gerçekleştiği yumak görünüşlü son evresi.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
telofaz
İngilizce: thelophase
Kromozomların çevresinde zar oluştuğu, yavru çekirdeklerin belirginleştiği ve sitoplazmanın ikiye bölündüğü mitoz ve mayoz bölünmede bir evre.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 KPSS başvuruları başladı - 2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı -
reklam