Reklam
Reklam

Tanım, Aksiyom, Teorem ve İspat Kavramları Konu Anlatımı


Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Matematik Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Tanım, Aksiyom, Teorem ve İspat Kavramları konusu ile ilgili bütün soruların cevabı sizleri bekliyor…

Tanım, Aksiyom, Teorem ve İspat Kavramları

Tanım Nedir?

Bir terimi anlamları daha önceden bilinen terimler yardımıyla ifade etmeye tanım denir. İyi bir tanım, tanımlı ve tanımsız terimlerden yararlanmalı, herkes için açık, anlaşılır ve tutarlı olmalı, aynı türden kavramları kapsamalı, aynı türden olmayan kavramları dışarıda bırakmalıdır.

→Rakam: “Sayıları ifade etmeye yarayan sembollere denir.”

Rakamın tanımı yapılırken sayı ve sembol terimleri kullanılmıştır.

→Denklem: “İçinde değişken bulunan ve değişkene verilen bazı değerler için sağlanan eşitliktir.”

Aksiyom Nedir?

Mantık ve matematikte teorem ispatında öncül işlevi gören, doğruluğu açık ve seçik olarak belirli olan ve bu nedenle ispatına gerek duyulmayan önermelere aksiyom denir.

“Farklı iki noktadan yalnızca bir doğru geçer.”

“Bir doğal sayının ardışığı da doğal sayıdır.”

Teorem nedir?

Doğruluğu ispatlanması gereken önermelere teorem denir. Bir teoremin verilen kısmına hipotez (varsayım), ispatlanacak olan kısmına hüküm (yargı) denir.

p ⇒ q, bir teorem ise p, teoremin hipotezi, q ise hükmüdür.

İspat Nedir?

Bir teoremin hipotezinden hareketle hükmünün doğru olduğunu göstermeye teoremi ispatlamak denir.

Teoremlerin ispatlanması için doğrudan ispat, çelişki yöntemi ile ispat, aksine örnek verme yöntemi ile ispat, karşıt ters yöntemi ile ispat, tümevarım gibi çeşitli ispat yöntemleri vardır.

9. Sınıf Matematik Konuları için Tıklayınız

9. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
Zerdüştlük Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zengin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zemzem Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zelletü’l Kari Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zelil Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zekat Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zebur Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zebh Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zebani Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zarurî Konular Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zan Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zamm-ı Sure Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zâmin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zalim Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zakkum Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi -