Sürüngenler Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Sürüngenler Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Sürüngenler Nedir? Sürüngenler Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Sürüngenler nedir, Sürüngenler nasıl yazılır tdk, Sürüngenler anlamı tdk, Sürüngenler Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Sürüngenler – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Sürüngenler  kelimesinin anlamı:

Sürüngenler Biyoloji Terimi Olarak Sürüngenler:
Karada ve suda yaşayan türleri vardır. Vücutları, keratinden yapılmış pullarla ve kemiksi plakalarla kaplıdır.
Kertenkele ve yılanlarda pullu deri, büyümeyi engellediğinden zaman zaman yenilenir, buna deri (gömlek) değişimi denir. Akciğer solunumu yapar. Vücut sıcaklıkları çevre sıcaklığına bağlı olarak değişen ayrı eşeyli canlılardır. Üremek için suya ihtiyaç duymaz.
Sürüngenlerde kuluçkaya yatma, yavru bakımı ve başkalaşım görülmez. Kertenkele, bukalemun, geko, timsah, yılan, su kaplumbağası sürüngenler grubuna dâhil canlılardır.

Türk Dil Kurumu’na göre Sürüngenler  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
sürüngenler
Türkçe: zevahif, İngilizce: reptiles, Fransızca: reptiles, Almanca: Kriechtiere, Latin: reptilus
(Reptilia), (Lat. reptilus=sürünen): Çokgözeli hayvanlardan omurgalılar (Vertebrata) dalının kaplumbağa, timsah, kertenkele ve yılanları içine alan dördüncü sınıfı. Yaşayan 4300 türü vardır. Vücutları pul ya da kemik safihalarla örtülüdür. Soğuk kanlıdırlar. Çoğu yumurtlayıcıdır, bazısı ovovivipardır. Karbonifer devrinde ilk olarak meydana çıkmışlar, mezozoikde çok gelişmişler ve dev boylu olmuşlardır. Dinozorlar, ihtiyozorlar v. b.). Sonra bazısının soyu tükenmiştir. Bugün yaşıyanların boyları ufalmıştır. Kalakbaşlıar (Rhyncocephalia), kaplumbağalar (Testudinata),timsahlar (Crocodilia) ve pullu-sürüngenler (Squamata) takımlarını içine alır.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
sürüngenler
Türkçe: zevâhif, Fransızca: reptiles, Latin: Reptilia
(zooloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
sürüngenler
Türkçe: zevâhif, İngilizce: reptiles, Fransızca: reptiles, Almanca: Kriechentiere, Latin: Reptilia, repere: sürünmek
Omurgalı hayvanlardan, kaplumbağalar, kertenkeleler, timsahlar ve yılanların dahil olduğu, vücutları pullarla ya da kemik plâklarla örtülü olan, soğukkanlı, suda ya da karada yaşayan, çoğunlukla yumurtlayan bazı türleri ovovivipar olan bir sınıf.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 KPSS başvuruları başladı - 2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı -
reklam