Matematik Soru Bankası

Suç ve Ceza – Dostoyevski Eser Özeti


Sizlere bu yazımızda Suç ve Ceza – Dostoyevski eser özeti hakkında bilgi vereceğiz. Eserin özeti, konusu, ana karakterleri hakkında merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Suç ve Ceza – Dostoyevski

ROMANIN KONUSU:

Üniversite öğrencisi olan genç adam Rodya Raskolnikov’un tefeci yaşlı bir kadını öldürmesi ve daha sonra kimselere görünmeden cinayet alanından uzaklaşmasına rağmen bir süre sonra çektiği vicdan azabı , ruh hali yüzünden polise teslim olur.

ROMANIN ANA KARAKTERLERİ:

Rodya Raskolnikov: Romanın başkahramanı, Petesburg’da hukuk tahsili­ni de yarıda bırakır. Cömert, heyecanlı, bunalımlı, çatışmalar yaşayan bir kişidir.

Razumikin: Raskolnikovun en yakın arkadaşı.

Pulcheia Alexandrovna Raskolnikov: Raskolnikov ‘un annesi. Kocasının emekli maaşıyla geçinen dul bir kadın.

Dünya: Rodion’un kız kardeşidir. Luzhin’le nişanlıdır. Zeki, neşeli bir kızdır.

Zozimov: Raskolnikov’un doktoru ve yakın arkadaşıdır.

Avdotya Romanovna: Raskolnikov’un kız kardeşidir. Romanın sonuna doğru onu ziyarete annesiyle gelir ve hastalığından dolayı üzüntü içindedir.

Marmeladov: Raskolnikov’un meyhanede tanıştığı, üç çocuk babası alkolik bir insandır.

Pctroviç Luzhin: Kendi gayretiyle yetişmiş, gururlu bir kişidir. Yüksek bir memurdur. Dounia ile nişanlıdır.

Sonya: Fakir bir ailenin ahlaklı, karakterli, dindar kızıdır. Şartlar onu fahişe kadın yapar.

Arkadiy Ivanoviç Svidrîgailov: Dunya’nın patronu­dur.

Maria Petravno Svidrigailov: Arkadiy’in ölen eşidir.

Dimitri: İşsiz kalmış, ayyaş, mazoşist bir memurdur. Alyona Ivanovna: Yaşlı, tefeci bir kadındır.

ÖZET:

Raskolnikov, Petesburg’da öğrenim görmekte olan bir öğrencidir. Parasızlık ve fakirlik onu sıkmaktadır. Bu yüzden dul bir rehinci kadınla onun üvey kardeşini öldürüp onların mücevherlerini almayı planlar. Kusursuz olan cinayet planını uygulayıp hedefine ulaşır. Mücevherleri bir kayanın dibine saklar.

Raskolnikov odasına döner. Az sonra polis gelir. Raskolnikov polisin olayı anladığını kendisini tutuklamaya geldiğini sanır. Oysa polisi uzun zamandır kirayı alamayan ev sahibi göndermiştir. Önce korkup sonra sevinen Raskolnikov bayılır. Polis Raskolnikov’un bu tepkilerinden kuşkulanır ve onu sorguya çeker; ama bir sonuç alamaz.

Raskolnikov’un kız kardeşi, Raskolnikov’un eğitim masraflarını temin edebilmek için Luzin adlı biriyle evlenmeyi düşünür. Raskolnikov bu adamı hiç sevmez, ona soğuk davranır. Luzin öfkeyle çıkar gider.

Bir gün bir dedektif Raskolnikov’u cinayetle ilgili sorgular; ama şüpheleri Raskolnikov’un üstüne çekecek bir kanıt bulamaz.

Raskolnikov’un arkadaşları da cinayetle ilgili ondan şüphelenmektedir. Bunu arkadaşlarıyla katıldığı bir partide belli ederler. Raskolnikov partiden evine döndüğünde eve annesiyle kız kardeşi Dunia’nın geldiğini görür. Raskolkikov, annesiyle kız kardeşi Dunia’yı arkadaşı Razmuhin’e bırakır. Razmuhin Dunia’yı görür görmez ondan hoşlanır.

Raskolnikov annesine ve Dunia’ya Luzin’in işe yaramaz biri olduğunu söyler ve onları etkiler. Bu yüzden Luzin evden gönderilir. Dunia, kalbindeki Luzin’den boşalan yeri Razmuhin ile doldurur.

Bir zamanlar Dunia Svidrgailov’un çocuklarına bakıcılık yapmıştır. Karısı,çocukların bakımını yapan Dunia’ya çok sıkıntı çektirmiştir. Dunia onlardan ayrıldıktan sonra karısı ölen Sividrgailov karısının Dunia’ya çektirdiği sıkıntılardan dolayı ona para vermek üzere Raskolnikov’lara gelir.

Raskolnikov, fahişe bir kız olan Sonia’nın yanına gider. Beraber İncil okurlar. Raskolnikov, Sonia’ nın dine olan bağlılığından çok etkilenir. Onu beğenmeye başlar. Sonia ile Raskolnikov’un birlikte kaldıkları odanın bitişiğini de Sividrgailov kiralamıştır. Raskolnikov Sonia’ya işlemiş olduğu cinayeti anlatır. Bitişikte kalan Svidrgailov her şeyi duyar.

Svidrgailov, Raskolnikov’un kız kardeşi Dunia’yla evlenmek ister. Öğrendiği bu sırrı da koz olarak kullanır. Kızı bu konuda ikna edemeyince ona bolca para bırakıp intihar eder.

Raskolnikov annesinin, Dunia’nın ve Sonia’nın sevgisinden emin olur. Onların da desteğiyle polise suçunu itiraf eder. Mahkeme onu sekiz yıl Sibirya’ya sürgüne gönderir. Sonia Raskolnikov’a olan sevgisinden dolayı onun sürgün edildiği yerin yakınına taşınır. Bütün mahkumlara iyiliği dokunur. Raskolnikov, Sonia’nın desteğiyle yeniden dünya’ya gelmiş gibidir.

Türk Edebiyatı Eser Özetleri

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

8. Sınıf İngilizce 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-3 - 8. Sınıf İngilizce 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-2 - 8. Sınıf İngilizce 1. Dönem 2. Yazılı Soruları - 8. Sınıf İngilizce 1. Dönem 1. Yazılı Soruları-5 - 8. Sınıf İngilizce 1. Dönem 1. Yazılı Soruları-4 - 8. Sınıf İngilizce 1. Dönem 1. Yazılı Soruları-3 - 8. Sınıf İngilizce 1. Dönem 1. Yazılı Soruları-2 - 8. Sınıf İngilizce 1. Dönem 1. Yazılı Soruları - 8. Sınıf Fen Bilimleri Yazılı Soruları ve Cevapları 2022 2023 - 8. Sınıf Fen Bilimleri 2. Dönem 3. Yazılı Soruları-5 - 8. Sınıf Fen Bilimleri 2. Dönem 3. Yazılı Soruları-4 - 8. Sınıf Fen Bilimleri 2. Dönem 3. Yazılı Soruları-3 - 8. Sınıf Fen Bilimleri 2. Dönem 3. Yazılı Soruları-2 - 8. Sınıf Fen Bilimleri 2. Dönem 3. Yazılı Soruları - 8. Sınıf Fen Bilimleri 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-5 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam