Stroboskop Nedir? Konu Anlatımı

Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Fizik Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Stroboskop Nedir? sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor

Stroboskop Nedir?

Bir stroboskop, aynı zamanda olarak da bilinen stroboskop , döngüsel hareket eden bir nesne, yavaş hareket ya da sabit olarak görünmesini sağlamak için kullanılan bir alettir. Ya yuvaları ya da delikleri olan dönen bir diskten ya da kısa tekrarlayan ışık parlamaları üreten bir elektronik flaş lambası gibi bir lambadan oluşur . Genellikle stroboskobun hızı farklı frekanslara ayarlanabilir. Stroboskopla titreşim frekansında (veya onun bir alt katında) dönen veya titreyen bir nesne gözlendiğinde, sabit görünür. Bu nedenle, stroboskoplar ayrıca frekansı ölçmek için kullanılır.

Prensip, dönen , ileri geri hareket eden , salınan veya titreşen nesnelerin incelenmesi için kullanılır . Makine parçaları ve titreşimli tel yaygın örneklerdir. Ayarlamak için kullanılan bir stroboskop ateşleme zamanlamasını ve içten yanmalı motorlarda bir adlandırılır zamanlama ışık .

​10. Sınıf Dalgalar Konu Anlatımı Tıklayınız

10. Sınıf Fizik Konuları için Tıklayınız

10. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Halil İbrahim Kızğın dedi ki:

    Hocam ne diyorsunuz

BİR YORUM YAZIN

Soru: 20 + 2 kaçtır?


Basari Sıralamaları