Sondaj Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Sondaj Teknolojisi bölümü hangi üniversitelerde var, Sondaj Teknolojisi bölümü iş olanakları,Sondaj Teknolojisi bölümü taban puanları,Sondaj Teknolojisi bölümü olan üniversiteler,Sondaj Teknolojisi bölümü atamaları,Sondaj Teknolojisi bölümü dersleri,Sondaj Teknolojisi bölümü taban puanları,Sondaj Teknolojisi bölümü kaç yıllık,Sondaj Teknolojisi maaşları

Sondaj Teknolojisi Bölümü Nedir?

Sondaj Teknolojisi bölümü; maden, petrol, su, jeotermal enerji çıkarmada, zemin etütleri vb. işlerde yeri delme veya silindirik kazı işlerinde jeolog, petrol, maden ve makine mühendisleri ve işçiler arasında ara eleman olarak çalışan meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

Sondaj Teknolojisi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Sondaj Teknolojisi bölümü eğitim süresi 2 yıldır.

Sondaj Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Yeraltı suları bilgisi,
– Maden yasaları ve mevzuatları,
– Teknik resim bilgisi ve uygulaması,
– Sağlık ve ilk yardım bilgisi,
– Sondaj uygulamaları,
– Kaynak teknikleri ve uygulamaları,
– Pompa ve Sondaj tekniği bilgisi,
– Genel motor ve makine,
– Maden ve zemin sondajı.

Sondaj Teknolojisi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Mühendis tarafından hazırlanan sondaj programının, sondaj personeli tarafından yürütülmesini sağlar. Görevlileri ve kullanılacak makineleri sağlar.  Yapılan çalışmada iş emniyetini sağlar, kontrol eder. Yeraltında yapılacak araştırma ve maden işletmeleri için delme işlemini yapar. Delme işleminde gelinen her noktada toprak örnekleri alır (yapılan işin geldiği durumu tespit için) ve bunları laboratuvarda inceler. Mühendislerle çalışanlar arasındaki teknik iletişimi sağlar.

Sondaj Teknolojisi Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Sondaj Teknolojisi Programı mezunları jeotermal, petrol, maden, yer altı suyu, zemin araştırma sondajcılığı konularında çalışan özel firmalarda ve kamu kurumlarında istihdam edilmektedirler.

Sondaj Teknolojisi Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Sondaj Teknolojisi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Sondaj Teknolojisi Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Sondaj Teknolojisi Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

ÖSYM’den 2022 KPSS’ye ilişkin duyuru - Trakya Bölgesi Sınır Kapıları - 2022 KPSS iptal edildi - 2022 Ön Lisans KPSS Başvuruları Başladı - 2022 KPSS Lisans soruları ve cevapları açıklandı! - YKS Tercihi için ipuçları - Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? - Bu bölümleri seçene ayda 6 bin TL’ye kadar karşılıksız burs - 2022 YKS tercih işlemleri başladı - Zonguldak Liseleri 2023 Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Yozgat Liseleri 2022 Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Yalova Liseleri 2022 Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Van Liseleri 2022 Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Tunceli Liseleri 2023 Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Uşak Liseleri 2023 Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB -
reklam