Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü hangi üniversitelerde var, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü iş olanakları,Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü taban puanları,Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü olan üniversiteler,Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü atamaları,Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü dersleri,Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü taban puanları,Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü kaç yıllık,Sivil Savunma ve İtfaiyecilik maaşları

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Nedir?

Bir itfaiye teşkilatının üyesi olarak, yangınlara karşı önlem alınmasını sağlayan, yangın söndürme ve yangından can ve mal kurtarma çalışmalarında bulunan, yangın dışında doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama, kurtarma ve ilkyardım müdahaleleri yapan kişiyi yetiştiren önlisans programıdır.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü eğitim süresi 2 yıldır.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Dersleri Nelerdir?

– İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliğine Giriş
– Yanma ve Yangın Bilgisi
– Olay Yeri Yönetimi
– Acil Durum ve Afet Yönetimi
– Matematik
– Kimya
– Afet Sosyolojisi
– Afet Psikolojisi
– Örgütsel Davranış
– Davranış Bilimleri ve İletişim
– Arama ve Kurtarma Tekniklerine Giriş
– İtfaiye Araç ve Ekipman Bilgisi
– İş Sağlığı ve Güvenliği
– Beden Sağlığı ve Spor Eğitimi
– Yangına Müdahale ve Uygulamaları
– Arama Kurtarma Teknikleri ve Uygulamaları
– İlkyardım
– Sivil Savunma Bilgisi ve Gönüllülük
– Yangın İncelemesi ve Sigortacılık
– İş Hukuku
– Bilimsel Araştırma Yöntemleri
– Temel Harita Bilgisi
– Afetlerde Salgın Hastalıklar

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Yangınlara karşı önlem alınmasını sağlar. Yangına yol açabilecek nedenlerin araştırılması faaliyetlerinde bulunur. Yangın sırasında canlıların veya eşyaların yangın yerinden dışarıya çıkarılmasını sağlar. Yangın yerinden kurtarılan kişilere gerekirse ilkyardım müdahalesinde bulunur. Ağır yaralı kişilerin, kişiye zarar verilmeyecek şekilde taşınmasını sağlar. Sel, deprem, fırtına gibi doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama ve kurtarma çalışmalarında bulunur. Yaklaşılması veya girilmesi için özel teçhizat gereken yerlerde mahsur kalan canlıların kurtarılmasını sağlar. İtfaiye erleri arasındaki koordinasyonu sağlar.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bu programdan mezun olan öğrenciler Belediye itfaiye teşkilatlarında, afet ve acil durum müdürlüklerinde, sivil savunma arama kurtarma birlik müdürlüklerinde, otellerde ve kamu kurumlarında yangın güvenlik bölümlerinde, hava alanlarında ve limanlarında, itfaiye ve yangın güvenliği ile ilgili malzeme üretim firmalarında, organize sanayi ve endüstriyel kuruluşların yangın ve güvenlik elemanı, iş güvenliği ve işçi sağlığı teknikeri olarak istihdam edilmektedirler.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
DGS Biyokimya 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Taban Puanları ve Kontenjanları 2022 ÖSYM - 2022 AÖF DGS Taban Puanları Kontenjanları ÖSYM - DGS Zootekni 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Yönetim Bilişim Sistemleri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Yerel Yönetimler 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Yeni Medya ve İletişim 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Yeni Medya 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Yazılım Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Veteriner 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Uzay Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Uzay Bilimleri ve Teknolojileri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları -
reklam