Simgecilik Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Simgecilik Nedir? Simgecilik Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Simgecilik nedir, Simgecilik nasıl yazılır tdk, Simgecilik anlamı tdk, Simgecilik Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Simgecilik – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Simgecilik  kelimesinin anlamı:

Simgecilik Edebiyat Terimi Olarak Simgecilik:
Şiirde gerçekçiliğin uygulayıcıları olan Parnasçıların tutumuna tepki olarak doğan ve 1885 – 1900 yılları arasında gelişerek edebiyat okulu niteliği kazanan akım.

Simgecilik Sanat Terimi Olarak Simgecilik:
Sembolizm de denir. Sanat yapımında biçim ve renk gibi somut değerlerin arkasında yatan anlamı öne çıkaran eğilim ve akım. Eğilim olarak Rönesans döneminden beri, özellikle alegorik temalı resimlerle bazı ölü doğalarda var olmakla birlikte bir akım olması 19.Yüzyıla rastlar.

Türk Dil Kurumu’na göre Simgecilik  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü – 1974
simgecilik
Türkçe: remizcilik, İngilizce: symbolism
(Freud) Bilinçaltında baskıya alınmış olan duygu ve dileklerin kılık değiştirerek bilinç alanına çıkma durumu.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
simgecilik
Türkçe: sembolizm, İngilizce: symbolism, Fransızca: symbolisme
1. İnsan usunun ancak simgeleri bildiğini ileri süren felsefe öğretisi. 2. Ruh çözümlemesi kuramına göre, baskı altında tutulan bir düşüncenin, bir isteğin, olumsuz bir yaşantıyla ilgili bir anının anlaşılmasın da simgelerden yararlanma.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
simgecilik
Fransızca: sybolisme
Sanat yapıtının değerini, gerçeğin olduğu gibi aktarılmasında değil, duygu ve düşüncelerin, imge ve biçimlerin uygunluk içinde düzenlenişinde gören, sözcüklerin müzik ve imge değerine dayanılarak en anlatılmaz duygu ayrımlarının bile sezdirilebileceğini savunan yazın ve sanat akımı.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü – 1968
simgecilik
İngilizce: symbolism, Fransızca: symbolisme, Almanca: Symbolismus
(Resim, Heykel) Avrupa sanatında gerçekçilik ve izlenimciliğe karşı çıkan ve düşünceyi simgelerle anlatmayı deneyen sanat görüşü. a. bk. simge.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
simgecilik
İngilizce: symbolism, Fransızca: symbolisme, Almanca: Symbolismus
1. Anlatım aracı olarak simgeleri kullanma. 2. (Sanat alanında) -> Doğalcılığa karşı çıkıp doğrudan doğruya nesnel olarak verilmiş olanı aşarak, aşkın olanı, duyusal olmayanı, sonsuz olanı, gizemli olanı dile getirmeye ve betimlemeye çalışan akım.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
simgecilik
Fransızca: Symbolisme
Doğrudan doğruya sözle anlatılamıyan derin duygu ve heyecanları simgeli (symbolique) ifadelerle ve bu ifadelerde kullanılan kelimelerin müziğiyle telkin etmeğe çalışan sanat çığırı.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
simgecilik
İngilizce: symbolism
Sanatçının evreni olduğu gibi değil de duyduğu gibi anlatması ve bunu sembollerle yapması gerektiği görüşünü savunan sanat akımı, ##(sembolizm)##.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Destek ve Hareket Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Güneş ve Ay Tutulmaları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı -
reklam