Matematik Soru Bankası

Semai Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Semai Nedir? Semai Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Semai nedir, Semai nasıl yazılır tdk, Semai anlamı tdk, Semai Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Semai – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Semai  kelimesinin anlamı:

Semai Edebiyat Terimi Olarak Semai:
1. Türk halk edebiyatında koşmadan sonra özellikle âşık edebiyatında en çok kullanılan, hece ölçüsünün 8 heceli kalıbıyla söylenen, kendilerine özgü ahengi olan nazım biçimi.

2. Hece ölçüsünün genellikle 8’li kalıbıyla; aşk, doğa ve insan sevgisi gibi konularda yazılan âşık edebiyatı nazım şekli. Ayrıca halk edebiyatında aruz ölçüsüyle de yazılan bazı şiirlere de semai denmiştir.

Semai Müzik-Dans Terimi Olarak Semai:
Türk müziğinde kullanılan iki zamanlı bir usul.

Türk Dil Kurumu’na göre Semai  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Tiyatro Terimleri Sözlüğü – 1966
semai
(Kar.): Göstermelik perdeden kalktıktan sonra Hacivat’ın söylediği şarkı.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
semai
1. Sekizer hece ölçüsüyle söylenen, biçimce koşmanın aynı olan halk şiiri. 2. Karagöz oyununda, göstermelik kalktıktan sonra Hacivat’ın söylediği şarkı.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
semai
(Halk edebiyatı terimi) Özel bir ezgi ile okunan, aruzun 4 veya 2 mefâilün tartısiyle veya 4 + 4 heceleriyle nazmedilen bir halk koşuğu türü.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü – 1983
semai
Gölge oyununda narekenin eşliğinde göstermelik gergiden kaldırıldıktan sonra Hacivat’ın okuduğu şarkı.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü – 1983
semai
Âşık gösterisinin başlangıç bölümünde dördüncü sırada sekiz heceli türkü.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2023 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - 2023 YKS Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam