Seleksiyon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Seleksiyon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Seleksiyon Nedir? Seleksiyon Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Seleksiyon nedir, Seleksiyon nasıl yazılır tdk, Seleksiyon anlamı tdk, Seleksiyon Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Seleksiyon – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Seleksiyon  kelimesinin anlamı:

Seleksiyon Biyoloji Terimi Olarak Seleksiyon:
Seçilim, ayıklama. Yeryüzünde, uygun çevre şartlarında canlı bireylerin sayısı hızla (geometrik) artar. Artış böyle devam etseydi yeryüzü kısa zamanda yaşanmaz olurdu. Bu durumu engellemek için yani canlı sayısını sabitlemek için doğada işleyen mekanizmaya doğal seleksiyon denir. Doğal seleksiyon sonucu, ortama uyamayan canlı bireyler yok olurlar ve canlı sayısı dengelenir.

Seleksiyon Fen Bilimleri Terimi Olarak Seleksiyon:
Seçilim, ayıklama.

Seleksiyon Ekoloji – Çevre Terimi Olarak Seleksiyon:
Mevcut olan varyasyondan doğal ya da yapay olarak bazı özelliklere sahip olanların seçilmesine verilen isimdir. Bir bölgede bulunan canlı cinsi ve türlerini o bölgenin ekolojik koşulları belirler. Bu bir çeşit doğal seleksiyondur. Doğal olarak ortaya çıkmış ya da yapay olarak oluşturulmuş varyasyondan amaca uygun olanların insan eliyle seçilmesine yapay seleksiyon adı verilir.

Seleksiyon Veteriner Hekimliği / Hayvancılık Terimi Olarak Seleksiyon:
Bir karakter yönünden popülasyon ortalamasından üstün olduğu tahmini edilen bireylere döl verme şansı tanımaktır yani damızlık olacak hayvanların seçimidir.

Seleksiyon Arıcılık Terimi Olarak Seleksiyon:
İstenen ırklarda veya hatlarda arzu edilen özellikleri bir araya getirirken, istenmeyen özellikleri ayıklamak. (Seçme, Ayıklama)

Türk Dil Kurumu’na göre Seleksiyon  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
seleksiyon
bk. seçim

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
seleksiyon
bk. seçim

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
seleksiyon
İngilizce: selection
Sürüde üstün verim yeteneğine sahip olan fertlerin seçilip damızlık olarak kullanılması ve düşük verimlilere üreme imkânı verilmemesi.

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
seleksiyon
seçme

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
seleksiyon
ayıkla(n)ma

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
seleksiyon
seçele

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -