Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Şehir ve Bölge Planlama bölümü hangi üniversitelerde var, Şehir ve Bölge Planlama bölümü iş olanakları,Şehir ve Bölge Planlama bölümü taban puanları,Şehir ve Bölge Planlama bölümü olan üniversiteler,Şehir ve Bölge Planlama bölümü atamaları,Şehir ve Bölge Planlama bölümü dersleri,Şehir ve Bölge Planlama bölümü taban puanları,Şehir ve Bölge Planlama bölümü kaç yıllık,Şehir ve Bölge Planlama maaşları

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir?

Öğrencilerin yaşam boyu öğrenimin önemini kavramaları, güçlü bir planlama altyapısı kazanmaları amaçlanmakta; ulusal ve uluslararası çapta planlama okulları ile kurulan bütünleşik, sürekli ve geliştirici ilişkilerle bu amaç desteklenmektedir.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Şehir ve Bölge Planlama bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Tasarıma Giriş
– Şehirleşme ve Şehir Planlama
– Temel Analiz
– Matematik
– Mimari İletişim Teknikleri
– Kent Planlamaya Giriş
– Kent Sosyolojisi
– Sanat Tarihi
– Bilgisayar
– Mimarlık Bilgisi ve Projesi
– Tarihte Kent
– Plancılar İçin Bilgisayar Destekli Tasarım
– Yerleşim Planı Tasarım Stüdyosu
– İstatistik
– Planlama ve Tasarımcılar İçin Ekonomi
– CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi)
– Çevresel Konular ve Planlama
– Şehir Coğrafyası
– Planlamanın Yasal ve İdari Yönleri
– Şehir Altyapı Sistemleri
– Kentsel Yenileşme
– Peyzaj Planlaması
– Ulaşım Planlaması

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Şehir ve bölge planlama bölümü mezunları şehir plancısı unvanına sahip olurlar. Şehir ve bölge planlama bölümü mezunları, mekanlara ekonomik, estetik ve çevresel anlamda uygunluk sağlayan yapılar ve konutlar için projeler tasarlar ve denetlerler. Şehir ve bölge planlama bölümü mezunları, yeni yerleşim planları oluştururlar ve genellikle 3 boyutlu bilgisayar programları ile çalışırlar. Şehir ve bölge planlama bölümü mezunları kentteki binaların hangi yoğunlukta ve ne şekilde olacaklarına karar verirler.

Şehir ve Bölge Planlama Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bölümü bitirenler için hem kamu sektöründe hem de özel sektörde geniş iş olanakları bulunmaktadır. Kamu kurumlarında iş olanakları, Bakanlıklar düzeyinde (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve İlgili Bakanlık Müdürlükleri) veya Toplu Konut İdaresi, Kalkınma Ajansları gibi kurumlar düzeyinde olabilmektedir.

Ayrıca, Belediyeler (Yatırım planlama, tarihi çevre koruma, şehir planlama, imar müdürlükleri, kentsel tasarım, yerleşmeler ve kentsel dönüşüm müdürlükleri gibi) oldukça geniş iş olanakları sunmaktadır. Özel sektörde ise özel tasarım ve planlama ofisleri, gayrimenkul yatırım danışmanlık şirketleri, yatırım ve yatırım danışmanlığı yapan bankalar, özel yatırımcı kuruluşlar, konut, kalkınma ve çevre ile ilgili sivil toplum kuruluşları iş olanakları sunmaktadır.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Şehir ve Bölge Planlama bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Şehir ve Bölge Planlama Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları - 2022 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı, ÖSYM, YÖK, MEB - 2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2022 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2022 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - KYK Yurt Ücreti ve Depozito Ne Kadar 2020 2021 - 2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayımlandı - 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır - 2021 LGS tercih başvuruları başladı - İstanbul Liseleri 2021 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Ankara Liseleri Taban Puanları,Yüzdelik Dilimleri 2021 LGS-MEB - 2021 DGS sınav giriş yerleri açıklandı - İzmir Tınaztepe Üniversitesi Eğitim ve Burs Ücretleri 2020 -