Rezervuar Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

...

Rezervuar Nedir? Rezervuar Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Rezervuar nedir, Rezervuar nasıl yazılır tdk, Rezervuar anlamı tdk, Rezervuar Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Rezervuar – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Rezervuar  kelimesinin anlamı:

Rezervuar Coğrafya Terimi Olarak Rezervuar:
Yapay olarak doldurulmuş su oluşumu; ayni zamanda herhangi bir şeyin fazladan bulunan miktarı. Su depolama çanağı, haznesi.

Rezervuar Yapı-Dekorasyon Terimi Olarak Rezervuar:
Rezervuarlar (yıkama depoları) hela taşlarını yıkamak için yapılmış temizlik gereçleridir. Kullanılacakları hela taşı tipine, mekana ve maliyetlerine göre dört sınıfa ayrılır. Rezervuarların içinde su girişine kumanda eden yüzertoplu şamandıra (flatör), suyun ayarlı boşaltılmasına yarayan boşaltma düzeneği ve dışında da zincirli veya butonlu boşaltma kolu vardır. Fotoselli tiplerde bu kol yerine elektronik, ışığa duyarlı algılayıcılar mevcuttur.

Rezervuar Güvenli Yaşam / Doğal Afet Terimi Olarak Rezervuar:
Tuvaletlerde kullanılmaya yarayan su deposu.

Rezervuar Fen Bilimleri Terimi Olarak Rezervuar:
Tuvaletlerde işlem bittikten sonra klozet, tuvalet taşı ya da pisuvarları temizleme amacıyla kullanılan tanktır. Rezervuarlar su biriktirmek ve sonradan boşaltmak için kullanılır.

Türk Dil Kurumu’na göre Rezervuar  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
rezervuar
İngilizce: reservoir
1. İnsan, evcil hayvanlar ve balıklar için enfeksiyöz olan ajanları doğada barındıran canlı veya cansız varlıklar. 2. Bir şeyin biriktiği, özellikle suların toplandığı veya gerektiğinde kullanılmak üzere konulduğu yer.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
rezervuar
İngilizce: reservoir
İnsan ve evcil hayvanlar için enfeksiyon kaynağı olarak görev yapan enfeksiyöz ajanı doğada barındıran canlı veya seyrek olarak cansız şey.

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
rezervuar
depo

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
rezervuar
İngilizce: reservoir
depo

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
rezervuar
İngilizce: reservoir
1.Bir maddenin biriktiği, toplandığı ya da gerektiğinde kullanılmak üzere depolandığı yer.2. Patojenik organizmaları kendine zarar vermeden barındıran veya taşıyan ancak diğer bireyler için enfeksiyon kaynağı oluşturan edilgen (pasif) taşıyıcı. #(enfeksiyon kaynağı)#

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı - 2022 LGS sonuçları açıklandı - Öğrenci affından kimler yararlanacak? Öğrenci affı teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. - Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın İzle 2022 - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - Niğde Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Nevşehir Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Muş Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Muğla Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Mardin Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) -
reklam