Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü hangi üniversitelerde var, Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü iş olanakları,Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü taban puanları,Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü olan üniversiteler,Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü atamaları,Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü dersleri,Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü taban puanları,Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü kaç yıllık,Raylı Sistemler Yol Teknolojisi maaşları

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Nedir?

Programın amacı, demir yollarında yol alt yapısı, bakımı üst yapı tekniği ve bakımı, demiryolu döşenecek alanda traverslerin, demiryollarının döşenmesi, bağlantıların ve geçitlerin yapılması, demiryollarının bakımı ve onarımı ile ilgili işleri inşaat veya makine mühendisinin gözetiminde yapan kişileri yetiştirmektir.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü eğitim süresi 2 yıldır.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Raylı Sistem Bilgisi
– İş Güvenliği
– Teknolojinin Bilimsel İlkeleri
– Teknik Resim
– Statik Mukavemet
– Raylı Sistem Trafiği
– Yapı Malzemeleri
– Topografya
– Zemin Mekaniği
– Yol Altyapısı ve Bakımı
– Köprüler ve Tüneller
– Üst Yapı Tekniği ve Bakımı
– Ray Kaynağı
– Yol Projesi ve Demiryolu Tekniği

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Kullanılan teçhizatın bakım ve onarımını yapar.  Demiryolu hattı güzergahını kontrol eder, herhangi bir problem varsa giderir veya giderilmesini sağlar. Rayları, ray bağlantılarını ve ray yastıklarını kontrol eder. Traversleri ve travers bağlantılarını kontrol eder. Balastı kontrol eder. Makasları kontrol eder. Demiryolu hattı döşeme işlemlerini gerçekleştirir. Demiryolu hattı bakım ve onarım işlemlerini yapar.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Demiryolu ulaşımının güvenli ve hızlı olması, ayrıca bu konunun ülke ekonomisi ile endüstrileşmesinde gittikçe artan bir öneme sahip olması, son yıllarda ülkemizde de bu konuya daha ciddi yaklaşılmasına neden olmuştur. Tüm dünyada demiryolu ulaşımının giderek hızla gelişmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyona yönelik yeni uygulamalar, geçmiş yıllara göre daha karmaşık hale gelen demiryolu trafiğinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin önemini de artırmıştır.

Meslek elemanları TCDD Genel Müdürlüğü ve bazı büyükşehir belediyelerince taşeron firmalara verilen metro ve tramvay yapımı işleri bu meslekte çalışma alanlarıdır.

Raylı sisteme yönelik toplu taşıma uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılması durumunda bu meslekte iş bulma olanağı daha da artacaktır.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
DGS Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Çalgı Yapımı ve Onarımı 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Cevher Hazırlama Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Cam 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Biyoteknoloji 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Biyosistem Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Biyomühendislik 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Biyomedikal Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Biyoloji 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Bitkisel Üretim ve Teknolojileri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Bitki Koruma 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Bilişim Sistemleri Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - 2021/2 ALES soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - DGS Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları -
reklam