Pybs Bursu Kaç Yıl Verilir-Pybs bursu ne zaman kesilir

Pybs bursu kaçıncı sınıfa kadar verilir, Pybs Bursu Kaç Yıl Verilir, Pybs bursu ne zaman kesilir sorularına cevap arayacağız.

İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA PARASIZ YATILILIK, BURS VE SOSYAL YARDIMLAR YÖNETMELİĞİ nde şu şekilde ifade edilmektedir;

Parasız yatılılık veya bursluluğun sona ermesi

MADDE 24 – (1) Ortaokul ve imam-hatip ortaokulu ile ortaöğretim okullarında parasız yatılı veya burslu okuyan öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu, ortaöğrenimlerini tamamlayıncaya kadar devam eder.

(2) Aşağıdaki hâllerde;

a) Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, ortaöğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan, (7)

b) Ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,

c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,

ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,

d) Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,

e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,

f) Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,

g) Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,

öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.

(3) Parasız yatılılığı sona eren öğrencilerin durumları, bir hafta içerisinde il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonuna bildirilir.

(4) Bursluluğu sona eren öğrencilerin durumları ise üç gün içerisinde elektronik ortamda okul müdürlüklerince kaydedilir.

Parasız yatılılık veya bursluluğa yeniden hak kazanma

MADDE 25 – (1) Parasız yatılı veya burslu okuma hakkını kaybeden öğrencilerden, tekrar parasız yatılı veya burslu okumak isteyenler, bu Yönetmelikte belirtilen parasız yatılılık veya bursluluk için başvuru ve yararlanma şartlarını taşımaları kaydıyla parasız yatılılık ve bursluluk sınavına katılabilirler. Sınavı kazanmaları hâlinde bundan sonraki öğrenimlerine parasız yatılı veya burslu olarak devam ederler.

Bursun devamı, kesilmesi ve itirazlar

MADDE 28 – (1) (Değişik: 10/9/2012-2012/3697 K.) Son sınıf öğrencilerinden, okulu bitirenlerin ve ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden aybaşında kesilir. Ancak, ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamlayan öğrencilerin bursları, resmî ve örgün ortaöğretim kurumlarında da devam eder. Ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu burslu olarak tamamlayan öğrencilerden resmî ve örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıranlar burslu olduklarını bu kurum müdürlüklerine beyan ederler. Bu öğrencilerin burs nakilleri elektronik ortamda gerçekleştirilerek ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamladıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren bu kurum müdürlüklerince ödenir.

(2) Bakanlığa bağlı kurumlardan ayrılan, parasız yatılılığa geçen, özel okullar ile ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu bitirip diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim kurumlarına kayıt olan öğrencilerin bursları, ayrıldıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren kesilir.(9)

(3) Bursluluğu sona erenlerin durumları, ayrıldıkları okul müdürlüklerince üç gün içerisinde elektronik ortamda kaydedilir.

(4) Burs kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri ile ilgili itirazların, kayıt süresi içerisinde yapılması şarttır. Yapılan itirazlar sırasıyla okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri ve Bakanlık ilgili birimince bu süre içerisinde değerlendirilir ve sonuçlandırılır.

(5) Parasız yatılı öğrencilere ayrıca burs verilmez.

Pybs bursu öğrenci kaçıncı sınıfta kazanmış olursa olsun lise son sınıfa kadar devam eder. 12. sınıfın son bursuna kadar alır sonrasında bursunuza veda etmek zorunda kalırsınız.

Milli Eğitim Bakanlı tarafından yapılan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına giren öğrencilerin, puanları en yüksekten en düşük puanlara kadar sıralanır. Daha sonra kimler burs alacaksa bunlar açıklanır. Devlet Parasız Yatılı Okulları (DPY) sınavı olarakta bilinmektedir.

Pybs Bursu Kaç Yıl Verilir?

PYBS bursları bundan böyle ayda 1(bir) olmak üzere yatırılacaktır. İlk burs okul açıldıktan sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde yatırılmaktadır. Zamanla sistemsel sorunların yaşanmasından dolayı bazı yıllarda bursların yatırılmasında zaman gecikmesi olduğu gözlemlenmiştir. İlk PYBS bursunuz eylül ya da ekim ayı içerisinde alacağınızı bilmenizi isteriz.

Bundan böyle aylık olarak verilecek burs miktarı ise 663,87 TL dir.

Pybs bursu kaç yıl verilir sorusuyla dilerseniz basit bir hesap yapalım. Öğrencimiz 5. Sınıftan itibaren burs kazanmış olsun. Pybs bursu yılda 4 kez olacak şekilde 3 ayda bi verilir. Hadi öğrencimize ne kadar para verilecek hesaplayalım.

6, 7, 8, 9,10, 11 ve 12. Sınıflarda öğrenciler burs alacaklar. Yani 7 sene boyunca burs alacaklar.

PYBS Burs Miktarı Ne Kadar olduğunu öğrenmek İÇİN TIKLAYINIZ

2022 PYBS-DPY Bursları Ne Zaman Yatırılacak Ödenecek

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 134 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  Merhaba 12. Sınıftan mezun oldum Temmuz ve ağustos ayı bursu alacak mıyım. 21 aydır burs alıyorum 24 e tamamlanması gerekmez mi?

 2. Mahmut Çoban dedi ki:

  5. Sınıftan itibaren pybs bursu alan bir öğrenci 8. Sınıfta fen lisesi kazanıp fen lisesinde yatılı okursa bursu kesilir mi?

 3. semih dedi ki:

  12. sınıfta sınıf tekrarına kalınca burs kesiliyor mu ilk kez kaldım

 4. Mahmut dedi ki:

  Ortalama kaç altı olur ise burs kesilir?

 5. Erkan dedi ki:

  Bursluluğu olan lise öğrencisi özel okula geçince bursluluğu kesiliyor. Tekrar devlet okuluna geçince bursluluğu devam eder mi.. Teşekkür ederiz

  1. Arslan dedi ki:

   Hayır tekrar bursluluğa girmesi lazım

 6. Mesut zengin dedi ki:

  Eğer PYBS bursu alan kişi sigortalı olarak çalışırsa burs kesilir mi

 7. begüm dedi ki:

  12. sınıfın haziran ayında da burs alabilecek miyiz yoksa mayıs son mu

 8. Bal dedi ki:

  Eğer kendi isteğimle okul değiştirirsem bursum kesilir mi

  1. begüm dedi ki:

   devlete nakille geciyosan kesilmez özele geçiyorsan kesilir

 9. Feyza Nur dedi ki:

  15 tatilde para yatmıyor galiba bu gün yatmamışdı baktığımda

 10. YASİN dedi ki:

  Oğlum için 10. sınıfta başvuru yaptık onaylandı kullanıyoruz fakat bu sene 11. sınıfa geçti tekrar başvuru yapmamız gerekiyormu acaba

  1. Zeliha Namal dedi ki:

   Lise bitene kadar burs alabiliyor. Tekrar başvuru yapmanıza gerek yoktur.

 11. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar ben 6. Sınıf iokbsyi kazandım maaşım ne zaman kesilecek lise sona kadarı mı yoksa 8. Sınıfa kadar mı lütfen cevap verin

  1. btl dedi ki:

   sınıfta kalmadığın ve örgün eğitimden ayrılmadığın sürece 12.sınıfın sonuna kadar alabilirsin

   1. yüksel dedi ki:

    Meb bursu; lisede bir kere devamsızlıktan veya normal olarak derslerden kalıp sınıf tekrarı yapınca kesin olarak kesilir mi acaba ?

  2. Batuhan dedi ki:

   12. Sınıfta

  3. Eda dedi ki:

   Lise sona kadar devam ediyor

  4. 12.sınıf buruk dedi ki:

   12. Sınıflar ne zamana kadar burs alıyor mayıs ayında da yatıyor mu

 12. Müşerref dedi ki:

  Merhaba kızım a parasız yatılı pansiyon çıktı , sınava girmemize gerek kalmadımı şu anda anlamadım, yardımcı olursanız sevinirim

 13. Özlem dedi ki:

  Bursluluk sınavından sonra açık lise ye geçeceğim eğer kazanırsam açık liseye geçtiğim için bursu alamayacak mıyım? Bilginize var mı?

 14. MELİS ÖĞÜS dedi ki:

  google yazınca 460 larda birşey göstriyor burada da 663,78 lira gösteriyor
  hangisi doğru
  cevap verebilir misin ?

  1. btl dedi ki:

   2022 hazirandan itibaren 660 lira olarak veriliyo, yılda 2 kere olmak üzere ocak ve Haziran aylarında da zamlar oluyo

  2. sum dedi ki:

   860 TL

 15. MELİS ÖĞÜS dedi ki:

  google yazınca 460 larda birşey göstriyor burada da 663,78 lira gösteriyor
  hangisi doğru
  cevap verebilir misiniz ?

  1. Mustafa dedi ki:

   Merhaba 663 TL dir efendim

 16. pelin dedi ki:

  hazırlıkla beraber 5 yıl lise okiyicam ne zamana kadar alırım 12. de bursum kesilir mi

  1. Şev dedi ki:

   Ben de hazırlık okudum 5 yıl boyınca alıyosun 12nin sonunda kesilecek

 17. Elif dedi ki:

  Ben bu yıl hazırlık sınıfı olan bir liseye yerleştim.Yani liseyi 5 yıl olarak okuyacağım Bursum 4. yılda kesilecek mi yoksa liseden mezun olana kadar devam mı edecek.Bilenler yanıtlarsa sevinirim.😊

  1. Sblli dedi ki:

   Merhaba bende 5 sene sosyal bilimlerde okudum şu an 12ye geçtim devam ediyor burs 12 bitesiye kadar devam edecektir

 18. Elif dedi ki:

  ben burslu bir ögrenciyim bu sene liseye geçecegim ve yatili kalacagim icin bursum kesilecek peki diyelim ki bursum kesildik den 3 ay sonra parasız yatılidan ayrıldım.bu durumda bursum tekrar yatar mi benim sorum bu bilen yada basina gelen varsa cevaplayabilir mi

  1. lokman dedi ki:

   kardeşim bursunun kesilmemesi için yurda ücretli kayıt oluyorsun bursun devam ediyor. ayrıldığın zaman da bir kaybın olmuyor

 19. Ahmet aksu dedi ki:

  12 sınıf dan sonra ara vermeden direk üniversite öğrencisi olursa pybs bursluluk devam etmezmi pybs bursu alamazmıyız

  1. btl dedi ki:

   pybs 12.sınıfın sonuna kadar olan bir burs, üniversite de kyk burslarına başvuru oluyo ama onda sınava tabi tutulmadan maddi duruma göre veriliyo

 20. Esra dedi ki:

  8. Sınıfta bursluluk sınavını kazanınca kaçıncı sınıfa kadar burs alabiliyorum

  1. mahmut dedi ki:

   12. sınıf bitimine kadar

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 1 + 3 kaçtır?


DGS İlahiyat 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS İktisat 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS İç Mimarlık 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Hukuk 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Hidrojeoloji Mühendisliği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Hemşirelik 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Hayvansal Üretim ve Teknolojileri 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Havacılık Yönetimi 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Havacılık Elektrik ve Elektroniği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Harita Mühendisliği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Halkla İlişkiler ve Tanıtım 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Halı, Kilim ve Geleneksel Kumaş Desenleri 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları