Prolaktin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Prolaktin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Prolaktin Nedir? Prolaktin Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Prolaktin nedir, Prolaktin nasıl yazılır tdk, Prolaktin anlamı tdk, Prolaktin Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Prolaktin – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Prolaktin  kelimesinin anlamı:

Prolaktin Biyoloji Terimi Olarak Prolaktin:
Ön hipofizden salınan bir hormon; bu hormonun işlevlerinden birisi, memelilerin dişi bireylerinde süt üretimini uyarmaktır.

Türk Dil Kurumu’na göre Prolaktin  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
prolaktin
İngilizce: prolactine
Ön hipofiz pars distalisinde laktotrop hücreleri tarafından salınan, sarı cisimciğin oluşması ve ondan progesteron salgılanmasını, memelilerde, doğumdan sonra süt salgılanmasını uyaran, dişilerde ergenlikten önce östrojen ve ergenlikten sonra ise progesteronla meme bezlerinin gelişimini sağlayan, büyüme ve gelişme üzerine de etkili olan protein yapılı bir hormon, galaktin, galaktopoetik hormon, laktojenik hormon, laktotropin, lüteotropin, lüteotrofik hormon, lüteotropik hormon, lüteotrop hormon, lüteomamatrop hormon, mammotropin, LTH.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
prolaktin
İngilizce: prolactin
Hipofiz ön lobundan salgılanan, korpus luteumun oluşması ve buradan progesteron salgılanmasını, doğumdan sonra memelerde süt üretilmesini sağlayan uyarıcı hormon, ##(mamotropin)##, luteotrofik hormon, luteotropin, ##(laktojenik hormon)##, hlk. süt hormonu.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
prolaktin
İngilizce: prolactine
Özellikle doğumdan sonra süt salgılanmasını uyaran, ayrıca cinsel bezleri ve gonadotropin salgılanmasını düzenleyen, böbreklerden su, sodyum ve potasyum atılmasını sağlayan adenohipofizin özel hücreleri tarafından salgılanan bir hormon.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 KPSS başvuruları başladı - 2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı -
reklam