Plasenta Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Plasenta Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Plasenta Nedir? Plasenta Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Plasenta nedir, Plasenta nasıl yazılır tdk, Plasenta anlamı tdk, Plasenta Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Plasenta – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Plasenta  kelimesinin anlamı:

Plasenta Biyoloji Terimi Olarak Plasenta:
1. Çoğu memelide embriyonun besin ve gaz alış-verişini sağlayan yapı. Embriyoyu korumakla görevli olan ve onu dıştan saran bir zar vardır. Bu zardan ana rahminin içine doğru parmaksı uzatılar oluşur. Bu uzantılarda çok sayıda kılcal damarlar bulunur. Bu uzantılar ile bu bölgedeki uterus duvarının dokularının oluşturduğu yapıya plasenta denir.

2. Kısmen embriyo, kısmen de ananın dokularında (uterus duvarında) oluşan ve embriyoya besin maddesi ile oksijen taşıyan ve artık maddeleri atan bir yapıdır.

3. Anne ve yavru arasında, döl yatağı içerisinde kurulan ve madde alış verişine olanak tanıyan, damarlı ve süngerimsi yapı.

Plasenta Fen Bilimleri Terimi Olarak Plasenta:
Döl yatağında anne ile embriyo arasında madde alışverişini sağlayan bağ.

Plasenta Fen Bilimleri Terimi Olarak Plasenta:
Çoğu memelide embriyonun besin ve gaz alış-verişini sağlayan yapı.

Plasenta Sağlık-Tıp Terimi Olarak Plasenta:
Ana rahminde gelişmekte olan canlı ile ana arasında besin ve oksijen alış verişini sağlayan, damarlı, süngerimsi bir yapı.

Türk Dil Kurumu’na göre Plasenta  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
plâsenta
bk. eten

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
plâsenta
bk. eten.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
plâsenta
bk. eten

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
plasenta
İngilizce: placenta
Döl yatağında, anayla dölüt arasında bulunan, dölütün ve ananın kan damarlarının birbirine yakın bulunduğu, ozmozla besin ve oksijen değişmesini sağlayan damarlı, süngerimsi bir yapı.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
plasenta
İngilizce: placenta
Etene.

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
plasenta
döleşi

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
plasenta
İngilizce: placenta
Gebelik süresince anne ve fetüs arasında metabolik ve hormonal ilişkiyi sağlayan, fetüsün beslenmesi ve zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında rolü olan 15-20 cm çapında, yaklaşık 3 cm kalınlığında ve 500 g ağırlığında disk biçimindeki geçici yapı, etene, hlk. bebek eşi, son.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
plasenta
İngilizce: placenta
1.Bitkilerde ovaryum içerisinde karpellerin kenarları üzerinde tohum taslaklarının (ovül1) bağlandıkları doku. 2.Gebelik süresince anneden alınan gıda maddelerini dölüte ileterek onun beslenmesini sağlayan, döl yatağı iç duvarına tutunmuş, yassı oluşum. #(döleşi)#, #(etene)#

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 KPSS başvuruları başladı - 2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı -
reklam