Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

...

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü iş olanakları,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü taban puanları,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü atamaları,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü dersleri,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü taban puanları,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği maaşları

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Nedir?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, yeraltı kaynaklarının (petrolün, doğal gazın, jeotermal enerjinin ve yeraltı sularının) aranması, üretimi, taşınması ve kullanıma sunulması ile ilgili konular ile uğraşır. Teknik olarak Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, yeraltında doğal yollardan ve sonradan depolanmış enerjinin kullanıma sunulması için gerekli her türlü çalışma ile ilgilidir. Bölümün misyonu, öğrencilerini Petrol Mühendisliği’nin temelini oluşturan konularda bilgi sahibi yapmak, petrol endüstrisi ile ilgili ulusal, uluslararası, toplumsal ve çevre konularında çözümler bulmalarını sağlamak amacıyla, yeraltı akışkan kaynakları ile ilgili mühendislik alanlarında (sondaj, üretim ve rezervuar mühendisliği ile jeotermal enerji) eğitim vermektir. Staj imkanları ile teorik eğitimin pratik uygulamalarla pekiştirilmesi ve çalışma koşullarının tanınması sağlanmaktadır.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

1.sınıfta diğer bütün mühendislik dallarinda olduğu gibi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği programında da fizik, matematik, kimya gibi temel dersler alınırken; ikinci sınıfta mühendislik matematiği,statik,mukavemet,akışkanlar mekaniği gibi dersler alınmaktadır. Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümünün üçüncü ve dördüncü yıllarında ise bölüm derslerinin sayısı artmakta olup; petrol jeolojisi, petrol üretimi mühendisliği, rezervuar mühendisliği, sondaj mühendisliği, doğal gaz mühendisliği, petrol ekonomisi gibi petrol ve doğalğaz mühendisliği ile ilgili dersler verilmektedir. Bunlara ek olarak,öğrenciler son sınıfa geldiklerinde petrolün ilgi duydukları alanlarıyla ilgili (doğalgaz, jeotermal, sondaj vb. gibi konularda) teknik seçmeli dersler alırlar. Mezun olana kadar alınması gereken serbest seçimlik ve teknik olmayan seçmeli derslerde ise öğrenciler seçecekleri dersler konusunda kısıtlanmazlar (müzik,resim,yabancı dil vb.gibi).

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Petrol ve doğalgaz mühendisleri, küresel, ekonomik, çevresel ve toplumsal bağlamlarda etkisini göz önünde bulunduran mühendislik çözümü sağlama sorumluluğuna sahiptir.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bu programdan mezun olan Petrol ve Doğal Gaz Mühendisleri, petrol, doğalgaz ve jeotermal enerjinin aranması, sondajı, üretimi, taşınması, depolanması ve işletilmesi konularında görev yapabilecek bilgi birikimi ile donanmış olacaklardır. Mezunlar,dünyanın büyük petrol ve doğal gaz şirketlerinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı olan TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) ve BOTAŞ (Boru Taşımacılığı Anonim Şirketi) gibi şirketlerle hızla gelişen LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) sektöründe çalışma imkanları ile yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapma imkanları iş olanakları arasında sayılabilecek başlıklardır.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı - 2022 LGS sonuçları açıklandı - Öğrenci affından kimler yararlanacak? Öğrenci affı teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. - Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın İzle 2022 - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - 2022 MSÜ tercih sonuçları açıklandı! - İzmir Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - İstanbul Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - Isparta Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri -
reklam