Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü iş olanakları,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü taban puanları,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü atamaları,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü dersleri,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü taban puanları,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği maaşları

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Nedir?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, yeraltı kaynaklarının (petrolün, doğal gazın, jeotermal enerjinin ve yeraltı sularının) aranması, üretimi, taşınması ve kullanıma sunulması ile ilgili konular ile uğraşır. Teknik olarak Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, yeraltında doğal yollardan ve sonradan depolanmış enerjinin kullanıma sunulması için gerekli her türlü çalışma ile ilgilidir. Bölümün misyonu, öğrencilerini Petrol Mühendisliği’nin temelini oluşturan konularda bilgi sahibi yapmak, petrol endüstrisi ile ilgili ulusal, uluslararası, toplumsal ve çevre konularında çözümler bulmalarını sağlamak amacıyla, yeraltı akışkan kaynakları ile ilgili mühendislik alanlarında (sondaj, üretim ve rezervuar mühendisliği ile jeotermal enerji) eğitim vermektir. Staj imkanları ile teorik eğitimin pratik uygulamalarla pekiştirilmesi ve çalışma koşullarının tanınması sağlanmaktadır.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

1.sınıfta diğer bütün mühendislik dallarinda olduğu gibi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği programında da fizik, matematik, kimya gibi temel dersler alınırken; ikinci sınıfta mühendislik matematiği,statik,mukavemet,akışkanlar mekaniği gibi dersler alınmaktadır. Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümünün üçüncü ve dördüncü yıllarında ise bölüm derslerinin sayısı artmakta olup; petrol jeolojisi, petrol üretimi mühendisliği, rezervuar mühendisliği, sondaj mühendisliği, doğal gaz mühendisliği, petrol ekonomisi gibi petrol ve doğalğaz mühendisliği ile ilgili dersler verilmektedir. Bunlara ek olarak,öğrenciler son sınıfa geldiklerinde petrolün ilgi duydukları alanlarıyla ilgili (doğalgaz, jeotermal, sondaj vb. gibi konularda) teknik seçmeli dersler alırlar. Mezun olana kadar alınması gereken serbest seçimlik ve teknik olmayan seçmeli derslerde ise öğrenciler seçecekleri dersler konusunda kısıtlanmazlar (müzik,resim,yabancı dil vb.gibi).

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Petrol ve doğalgaz mühendisleri, küresel, ekonomik, çevresel ve toplumsal bağlamlarda etkisini göz önünde bulunduran mühendislik çözümü sağlama sorumluluğuna sahiptir.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bu programdan mezun olan Petrol ve Doğal Gaz Mühendisleri, petrol, doğalgaz ve jeotermal enerjinin aranması, sondajı, üretimi, taşınması, depolanması ve işletilmesi konularında görev yapabilecek bilgi birikimi ile donanmış olacaklardır. Mezunlar,dünyanın büyük petrol ve doğal gaz şirketlerinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı olan TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) ve BOTAŞ (Boru Taşımacılığı Anonim Şirketi) gibi şirketlerle hızla gelişen LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) sektöründe çalışma imkanları ile yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapma imkanları iş olanakları arasında sayılabilecek başlıklardır.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -
reklam