Öznelcilik Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Öznelcilik Nedir? Öznelcilik Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Öznelcilik nedir, Öznelcilik nasıl yazılır tdk, Öznelcilik anlamı tdk, Öznelcilik ne demek, Öznelcilik ne anlama gelir, Öznelcilik anlamı nedir, Öznelcilik Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Öznelcilik – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Öznelcilik  kelimesinin anlamı:

Öznelcilik Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Öznelcilik:
1. Herkesin kendi usu ve kavrayışı ölçüsünde bilebileceğini ve nesneler üzerine olan bilgilerimizin bunların bize yaptıkları etkilerden öteye geçemeyeceğini ileri süren bilgi kuramı.

2. Yaşantının öznel öğelerine önem veren herhangi bir kurama verilen ad.

3. iyiyi, haz ve mutluluk gibi duygusal durumlarla açıklayan öğreti.

Türk Dil Kurumu’na göre Öznelcilik  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
öznelcilik
Türkçe: enfüsîye, İngilizce: subjectivism, Fransızca: subjectivisme
1. Herkesin kendi usu ve kavrayışı ölçüsünde bilebileceğini ve nesneler üzerine olan bilgilerimizin bunların bize yaptıkları etkilerden öteye geçemeyeceğini ileri süren bilgi kuramı. 2. Yaşantının öznel öğelerine önem veren herhangi bir kurama verilen ad. 3. iyiyi, haz ve mutluluk gibi duygusal durumlarla açıklayan öğreti.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
öznelcilik
Türkçe: enfüsilik, İngilizce: subjectivism
Olasılık kuramında olasılığı bir olayın gerçekleşeceği yolundaki beklentinin gücüyle tanımlayan yaklaşım.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
öznelcilik
Türkçe: enfüsiye, İngilizce: subjectivism, Fransızca: subjectivisme, Almanca: Subjektivismus
1. (Genel anlamda) Özneyi her şeyin ölçüsü yapma eğilimi; bütün değer ve gerçeklik yargılarını bireysel bilinç edimlerine indirgeme eğilimi. 2. (Bilgi kuramı açısından) Bütün bilgilerin öznel olduğunu ileri süren görüşler: Burada özne a. genel bir özne, genellikle bilinç, b. bireysel özne, tek kişinin ben’i olarak anlaşılabilir. 3. (Fizikötesi açısından) Bütün evrenin tasarım olduğunu ya da tinsel, ruhsal öznelerden başka hiç bir gerçekliğin bulunmadığını ileri süren görüş. 4. (Ahlak felsefesinde) Bütün değerlerin öznel olduğunu kabul eden görüş. 5-(Estetikte) Sanat yargılarının bireysel beğenileri dile getirdiğini ileri süren görüş.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı -
reklam