Özel okula kayıt yaptıran devlette tercih yapamayacak

Özel okula kayıt yaptıran devlette tercih yapamayacak. Ailelerin sık sorduğu sorulardan biri de “Özel okula kayıt yaptırırsam, devlet liseleri için tercih yapabilir miyim?” oluyor.

Ne yazık ki cevap hayır.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son iki yıldır farklı bir yerleştirme sistemi uyguluyor. Geçmiş yıllarda özel ve devlet okulları aynı zamanda kayıtlarına başlıyordu. Veliler hem özel hem de devlet liselerine kayıt yaptırabiliyor. Özel’de istediği okul olduğunda devlet’ten, devlet’te istediği okul olunca da özel’den vazgeçiyordu.

ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRAN DEVLETTE TERCİH YAPAMAYACAK

Ancak bakanlık bu yöntemin boş kontenjan sorunu yarattığını söyleyerek, sistemi değiştirdi. Artık önce özel okullarda kayıtlar tamamlanıyor, bu kayıtlar e-okul sistemine işleniyor.

Aralarında yabancı özel liselerin de olduğu okullar kesin kayıt işlemlerini belirtilen süre içerisinde tamamladıktan sonra da devlet liseleri için tercih dönemi başlıyor. Bu yıl da aynı sistem işleyecek.

ÖNCE YEP AÇIKLANACAK VE ÖZEL’DE KAYIT BAŞLAYACAK

TEOG puanlarının bazılarını ya da devlet liselerinde olduğu gibi TEOG sınavları ile okul notlarının kullanılmasıyla hesaplanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) kullanan özel liselerde kayıtlar 30 Haziran’da başlayacak. YEP de 30 Haziran’da açıklanacak.

Aralarında yabancı özel liselerin de olduğu kolejler kayıtlarını 30 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. 14-24 Temmuz tarihleri arasında ise devlet liseleri ve merkezi yerleştirme için öğrenci alan okullar için tercih listesi hazırlanacak. Tercih listesine il ya da okul türü sınırlaması olmadan 25 okul yazılacak. Yerleştirme sonuçları 11 Ağustos’ta açıklanacak.

ÖZEL OKULLARDA KAYIT TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

1 ÖNKAYIT KAYIT DÖNEMİ: 30 Haziran-3 Temmuz

1 KESİN KAYIT DÖNEMİ: 4 Temmuz

1 YEDEK LİSTE KESİN KAYIT DÖNEMİ: 5 Temmuz

2 ÖNKAYIT DÖNEMİ: 6 Temmuz

2 KESİN –YEDEK KAYIT DÖNEMİ: 7 Temmuz (15.00 Yedek Kayıt)

3 ÖNKAYIT DÖNEMİ: 10 Temmuz

3 KESİN-YEDEK KAYIT DÖNEMİ: 11 Temmuz (15.00 Yedek Kayıt)

SERBEST KAYIT DÖNEMİ: 12 Temmuz

SERBEST KAYIT DÖNEMİ: 13 Temmuz

kaynak:pervin kaplan

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 80 + 2 kaçtır?