Özdeşleme Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Özdeşleme Nedir? Özdeşleme Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Özdeşleme nedir, Özdeşleme nasıl yazılır tdk, Özdeşleme anlamı tdk, Özdeşleme ne demek, Özdeşleme ne anlama gelir, Özdeşleme anlamı nedir, Özdeşleme Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Özdeşleme – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Özdeşleme  kelimesinin anlamı:

Özdeşleme Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Özdeşleme:
1. Çocuğun, beğendiği ve sevdiği bir yetişkinin davranışlarını, hemen hemen bilincinde olmadan öykünerek toplumsal çevresinde kendine özgü görevleri öğrenmesi.

2. Bireyin, kendine güvenini sağlamak amacıyla, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, gerçek ya da düşsel bir kimseyi örnek edinmesi, onun gibi davranması.

Türk Dil Kurumu’na göre Özdeşleme  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Tiyatro Terimleri Sözlüğü – 1966
özdeşleme
İngilizce: ıdentification, Fransızca: İdentification, Almanca: ıdentifizierung
1. Oyuncunun canlandırdığı oyun kişisiyle kendini bir duyması. 2. Seyircinin sahnedeki oyunculardan biriyle, çoğu zaman kahramanla bir tutup onun başına gelenleri gerçekten yaşıyormuş duygusuna kapılması; yanılsamaya (illüzyona) dayanan tiyatronun baş ereğidir.

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü – 1974
özdeşleme
İngilizce: identification
Gelişmekte olan çocuk ya da ergenin benliğine örnek olarak babasını ya da başka bir kişiyi seçip ona benzemeye çalışması.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
özdeşleme
Türkçe: aynîleştirme, İngilizce: identification, Fransızca: identification
1. Çocuğun, beğendiği ve sevdiği bir yetişkinin davranışlarını, hemen hemen bilincinde olmadan öykünerek toplumsal çevresinde kendine özgü görevleri öğrenmesi. 2. Bireyin, kendine güvenini sağlamak amacıyla, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, gerçek ya da düşsel bir kimseyi örnek edinmesi, onun gibi davranması.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Destek ve Hareket Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Güneş ve Ay Tutulmaları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı -