ÖSYM’den ‘09.45 kuralı’ açıklaması geldi

ÖSYM’den ‘09.45 kuralı’ açıklaması geldi. ÖSYM, geçtiğimiz aralık ayında alınan kararla 2017 başından itibaren yapılacak bütün sınavlarda, binalara girişlerin sınavdan 15 dakika önce sonlandırılmasına karar verildiğini ve bunun YGS’ye girecek adaylara da duyurulduğunu açıkladı. Bu duyurunun adayların YGS giriş belgelerinde de yer aldığı belirtildi.

ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

GERİ BİLDİRİMLER ÜZERİNE: Önceki yıllarda yapılan sınavlardan gelen geri bildirimler üzerine, geçen yıl aralık ayında alınan bir kararla 2017 başından itibaren yapılacak bütün sınavlarda, binalara girişlerin sınavdan 15 dakika önce sonlandırılmasına karar verildi.

DEĞİŞİKLİK YGS ÖNCESİNDE DUYURULDU: Yapılan bu kural değişikliği YGS öncesinde duyuruldu ve basın yoluyla adaylara ve kamuoyuna sürekli hatırlatma yapıldı. Ayrıca kural değişikliği, adayların sınava giriş belgelerine uyarı olarak işlenmiştir. YGS giriş belgesi çıktısı alınırken bilgisayar ekranında yapılan uyarı ile tüm adayların kuraldan haberdar olması sağlanmıştır.

09.45 KURALI NEDEN ALINDI? Geçmiş yıllarda adayların, sınav başlama saatinden sonra binaya gelmeleri ve geç kalma telaşından dolayı üst arama işlemleri yeterince yapılamadığı, bu nedenle kol saati, cep telefonu ve metal eşya gibi sınava getirilmesi yasak eşyalar nedeniyle bir çok adayın sınavının kamera kayıtları izlenerek geçersiz sayıldığı aktarıldı.

İŞLEMLER ZAMAN ALIYOR: Sınav salonlarına adayların kimlik kontrolü yapılarak alınması, salon başkanının adaylara sınav kurallarını hatırlatması, salonda yoklama yapılması, salon tutanaklarında adaya ilişkin yere karekod yapıştırılması gibi, sınav öncesi işlemlerin zaman aldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

15 DAKİKA ÖNCE KARARI: "Salonda sınava giren adayların sayısına bağlı olarak, sınav öncesi kurallara ilişkin duyurular ve sınav öncesi gözetmenlerin yapacakları işlemler 10-15 dakika arasında bir zaman almaktadır. Salona zamanında gelmeyen adaylar, hem salonda hatırlatılan kuralları duymamış olmakta hem de salon görevlilerinin ve kendilerinin yapacakları işlemlerin hatalı veya eksik yapılmasına, geç gelen adayların yanlış salon veya sırada sınava girmelerine ve diğer adayların dikkatlerinin dağılmasına neden olmaktadırlar.

Yukarıdaki gerekçeler, sınav başlama saatinden 15 dakika öncesinde binaya girişin tamamlanmış olmasını zorunlu kılmıştır."

Kaynak: AA

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 13 + 4 kaçtır?