reklam
reklam

ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

01.02.2019
A+
A-
ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?
sinavkazandiran

ösym fotoğraf değiştirme,fotoğrafınız yeni sınav başvurularında kullanılamaz,ösym fotoğraf güncelleme,ösym fotoğraf geçerlilik tarihi,ösym resim güncelleme

Aday işlemleri sisteminde fotoğrafımın süresi dolmuştur uyarısı çıkıyor nasıl ekleyebilirim?

Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Sınav başvuruları yaklaşıyor ve öğrencilerin genellikle önlerine çıkan ilk şey fotoğrafınızın süresi dolmuştur yazısı oluyor.Peki nasıl yenileye bilirim? İşte cevabı

Bu durumda sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız gerekir. Bir sınava başvuru yaparken başvuru süresi içerisinde sınav başvuru merkezlerinden çektirebilirsiniz (50 Ay geçerliliği vardır) 

2019 ÖSYM BAŞVURU MERKEZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Fotoğraf değişikliği yapmak için BAŞVURU MERKEZLERİ ARACILIĞIYLA değişiklik yapabilirsiniz. Şayet başvuru merkezine gitmek istemiyorsanız aşağıdaki yöntem ile de çöze bilirsiniz.

ÖSYM’den adayların fotoğraf güncellemesinde kolaylık

ÖSYM, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların güncelleme yapmaları için herhangi bir sınava başvuru şartını kaldırdı.
ÖSYM, adayların fotoğraf güncellemesinde kolaylık sağlayan bir düzenleme yaptı.

Merkez, adayların başvuru işlemlerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması amacıyla Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) fotoğrafı bulunan ancak fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların fotoğraf güncellemeleri için herhangi bir sınava başvuru yapmaları koşulunu kaldırdı.

ÖSYM tarafından fotoğraf güncellemelerinden alınan ücret 1 Şubat 2018’de kaldırılmıştı.

Böylece, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adaylar herhangi bir sınava başvurmaksızın ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde (SK) ve SK yetkisi olan başvuru merkezlerinde fotoğraflarını ücretsiz bir şekilde güncelleyebilecekler.

Dilekçe göndererek de güncelleme işlemi yapılabilir. Aşağıdaki örnekte verildiği gibi yapabilirsiniz.

dilekceosym

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama yukarıda gördüğünüz dilekçeyi doldurmanız gerekiyor. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp sizlere anlatacağız.


Buraya tıklayarak dilekçeye ulaşabilirsiniz.

1- Kimlik bilgilerinizi doldurunuz.

2-Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yerdir. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.Daha geniş açıklama için yazımızı tıklayınız(Evrak Referans Numarası Nasıl Alınır)

3-Sınav adını, yılını ve dönemini belitmeniz gerekiyor.Hangi sınava giriyorsanız onu yazınız.Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır. Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte DGS sınavı var ancak siz DGS’ye başvurmadınız sadece Lisans ALES’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

4-Kullandığınız yada sizlere ulaşılabilecek Telefon numaranızı ve E-Posta adresini yazınız.Şayet güncel olan bilgiler kullanılmazsa herhangi bi aksilikte sizlere ulaşılamaz buna dikkat edin.

5-Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

6-Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağınız ikinci işlem ise Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

ösym fotoğraf değiştirme,fotoğrafınız yeni sınav başvurularında kullanılamaz,ösym fotoğraf güncelleme,ösym fotoğraf geçerlilik tarihi,ösym resim güncelleme Aday işlemleri sisteminde fotoğrafımın süresi dolmuştur uyarısı çıkıyor nasıl ekleyebilirim? Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır. Sınav başvuruları yaklaşıyor ve öğrencilerin genellikle önlerine çıkan ilk şey fotoğrafınızın süresi dolmuştur yazısı oluyor.Peki nasıl yenileye bilirim? İşte cevabı Bu durumda sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız gerekir. Bir sınava başvuru yaparken başvuru süresi içerisinde sınav başvuru merkezlerinden çektirebilirsiniz (50 Ay geçerliliği vardır)  2019 ÖSYM BAŞVURU MERKEZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…
ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

Faydalılık Yüzdesi - 10
Öğrenci Bilgilendirilmesi - 10

10

Genel Puan

ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

Kullanıcı Oyu: İlk Değerlendirmeyi Sen Yap !

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 69 YORUM
 1. Tytaytmagduru dedi ki:

  Osym fotografimi değiştirmek istiyorum sınav başvuru süresi de bayağı geride kaldı şimdi değiştirebilir miyim yoksa sınav başvuru tarihlerinde mi yapılıyor ? Yardımci olursanız sevinirim

 2. Buse dedi ki:

  Arkadaşlar ben 5 mart tarihinde yukardaki anlatildiği gibi osyme dilekce gonderdim ve bugun 15 marta mesajim geldi resmimi degistirdim . Hiç korkmayın üzülmeyin bende olmaz yapamicam diyordum halletim sorulariniz varsa burdan yada instagramdan cevapliyabilirim birbiirmize yardimci olmamiz gerektiğini dusunuyorum allah hepimizin yardimcisi olsun bu yazı içinde siteden ve yazan kisiden teşekkur ederim instgram bsetkbss

 3. Aslıhan Demirdaş dedi ki:

  Fotoğraf değişikliği sadece kayıt zamanında mi yapılıyor yoksa sınava kadar değiştirebilir miyiz?

 4. Nur dedi ki:

  Ben de ptt den dilekce gonderdim. Adres olarak ankara cankara osym adresine gonderildi. Bir sorun olur mu? Baska bir adrese mi gitmesi gerekiyordu.

 5. Sema dedi ki:

  Merhaba ben bu sene kpssye gircem ilk girisim olacak o yuzden surecleri tam bilmiyorum. Fotograf surem dolmus ikamet adresimin oldugu sehirde degilim. Fotograf guncellemesi icin simdiden mi basvuru yapmam gerekiyor? Baska sehirdende yapiliyor mu? Mart ayinda baslicak basvuru ona gore simdiden biletimi alip ikamet kaydimin oldugu yere mi gitmem gerek?

 6. Zeynep Yeşilyurt dedi ki:

  Merhaba Ösymdeki fotoğraf süremin dolduğunu farketmeden Yks sınav başvurusu yaptım farkedince ücreti yatırmadım ve fotoğrafımı güncellettirdim ve Ösym fotoğrafımı onayladı ama sistemde hala fotoğrafım görünmüyor ve yeni sınav başvurusu yapamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Pelin dedi ki:

   Bende aynı durumdayım banada yardımcıolur musun ?

 7. -N dedi ki:

  Ben bu konu hakkında araştırma yaparken güncel ve anlaşılır bir bilgi kaynağı bulamamıştım o yüzden yazıyorum.
  ÖSYM genel amaçlı dilekçeyi çıkarıp dolduruyorsunuz ama mühim olan evrak referans numaranız ki onu da ÖSYM hesabınızdan alabilirsiniz anlaşılır ve basit bir menüsü var zaten.Hangi sınava girecekseniz o sınavın kılavuzunda fotoğraf değişimini okuyun derim ben Yks için değiştirdim çünkü.İstenen evraklarla birlikte ÖSYM merkezine postalayın.Ben perşembe günü gönderdim,cuma günü ulaştı.Pazartesi günü de aradılar başvuru yapmamıştım başvuru yapmanız gerekiyor falan dediler, başvuru yaptıktan sonra fotoğrafım sistemden kaldırıldı.Bir ÖSYM merkezinden de fotoğraf çektirdim güncellendi.
  Herhangi bir sorunuz olursa yazın,takip etmeye çalışacağım

  1. Nehir dedi ki:

   Bende dilekçe gönderdim de geri arayan falan olmadı ösym ye giriş yapinca da artik fotoğraf bilgilerim kısmında gecerli bi fotoğrafınız yok diyo haber mi beklemem gerekiyor yoksa gidip cektirebilir miyim yeni foto artik

   1. Gizli dedi ki:

    Halledebildiniz mi

  2. Nur dedi ki:

   Ben de dilekçe gönderdim ptt den. Hangi adrese göndermeliyim? Bana ptt den sordular. Ben de ankara çankaya ösym ye gönderdim. Acaba doğru yere ulaşır mı?

  3. Nur dedi ki:

   Ben de ptt den dilekce gonderdim. Oradaki calisan bana adresi sordu. Ben de ankara çankaya osym dedim. Acaba dogru mu? Sorun olur mu?

  4. B dedi ki:

   Merhaba, nufus kayıt örneğini e devlet üzerinden alsak yine de muhtara mühürletmek gerekiyor mu biliyor musunuz?

 8. Salih DEDELER dedi ki:

  Ben sınava başvurucaktım bişey farkettim benim fotograf sürem 20.03.2019 da doluyor ben sınava kayıt olsam fotograf biraz eski 4 yıllık sınava giriceğim zaman sıkıntı yaşarmıyım?

 9. Nehir dedi ki:

  Yks için sınav dönemi bölümüne ne yazmam gerekiyor

  1. Detaylı bilgi için 4446796 numaradan bilgi alabilirsiniz

 10. meltem dedi ki:

  bu fotoğraf değişikliği hangi zamanlarda ÖSYM tarafından kabul edilir ben yks ye giricem dilekçeyi şimdi göndersem kayıt süresince yetişir mi

  1. almil dedi ki:

   ben 18 şubatta gönderdim dilekçeyi yirmisinde kaldırıldı foto. sadece başvuru merkezinde fotoğraf çektirmesi kaldı. bi an önce gönder

   1. Seda dedi ki:

    Dilekçeyi nereden nereye gönderdiniz acaba

   2. Nehir dedi ki:

    Bende gönderdim fotoyu da kaldirdilar ama yeni fotoyu ne zaman cekinmem gerekiyor cagri merkezini aradim sms atilacak 6 marttan sonra telefonuna onu bekle dedi sizde onu mu bekliyosunuz yoksa cektirmeye gittiniz mi

    1. Buse dedi ki:

     Benimde resmim kaldirildi siz halledebildinizzmi

 11. Merve dedi ki:

  İyi günler. Ben ÖSYMye kayıt yaptım da fotoğrafımı değiştirmek istiyorum. 50 ay geçerliliği var demişsiniz. Ben değiştiremez miyim şimdi?

  1. Değiştirebilirsiniz.Fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adaylar herhangi bir sınava başvurmaksızın ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde (SK) ve SK yetkisi olan başvuru merkezlerinde fotoğraflarını ücretsiz bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

   1. Zeynep Yeşilyurt dedi ki:

    Merhaba Ösymdeki fotoğraf süremin dolduğunu farketmeden Yks sınav başvurusu yaptım farkedince ücreti yatırmadım ve fotoğrafımı güncellettirdim ve Ösym fotoğrafımı onayladı ama sistemde hala fotoğrafım görünmüyor ve yeni sınav başvurusu yapamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz

 12. Mehmet dedi ki:

  Tyt sinavina girecegim onceki resmimin kullanma suresi nisanda doluyor simdiki resmimle basvursam sikinti olur mu

 13. Zoe Xxx dedi ki:

  Admin ben yks tyt te giricem mesela daha önceden olan bir sınava başvursam o yolla değiştirsem olur mu? Sonradan yks tyt te başvurabilir miyim ?

 14. sdlkfşlaksf dedi ki:

  canım bende açıktım kapandım kırtasiyeden o dilekçeyi çıkarıp dolduruyorsun 2 tane fotoğraf alıyosun yakın zamanda çekilmiş daha sonra muhtardan nüfus kayıt örneği alıyosun zaten muhtar bi fotoğrafı onun üstüne yapıştırıyor diğer fotoğrafıda dilekçe ve nüfus örneğiyle zarfın içine koyuyorsun postaneden ankara ösym başkanlığına gönderiyorsun daha sonra onlar senin ösymdeki fotoğrafını kaldırıyor sende kendi ilindeki ösym merkezine gidip tekrar fotoğraf çekiliyorsun

  1. Muzdarip dedi ki:

   Merhaba umarım geri dönüş yaparsınız. Hangi dönemde yaptırdınız bu işlemi, bazı yerlerde sınava kayıt haftası deniyorda. Birde ne süre içerisinde size dönüş yaptılar?

  2. Zoe Xxx dedi ki:

   Merhaba umarım geri dönüş yaparsınız. Hangi tarihte değiştirdiniz. Bazı yerlerde sınav başvuru zamanı diyorlar da. Birde size ne sürede dönüş yaptılar

  3. sacide dedi ki:

   sınava başvuru esnasında mi yapıyoruz yoksa normalde de herhangi bir sınav olmadan da dilekçe gönderip halledebilirmyz.acil cvp verir msnz

  4. Zehra dedi ki:

   Merhaba ben insallah tesetture giricem ama yakin zamanda askerlik sinavi da var o zamana kadar kimlik birde osym degisikliini halledebilirmiyim siz nasıl hallettiniz .yks icin sure var ve seyi anlamadim ben iki sinav da basvuru yaptim zamanida gecti zaten yani bu fotograf değişikliği istemek sıkıntı olur mu

 15. Merve dedi ki:

  Ben kapaliydim acildim suan osym fotografimi degistirmem gerek nasil yapacagim hemen halledebilir miym

  1. fatih dedi ki:

   kapalıydım açıldım nedir ya bu ne rahatlık yahu

   1. Bünyamin dedi ki:

    sanane? isteyen istediğini yapar mantığına yatmıyorsa oku geç seni ne ilgilendiriyor insanların kararı?

   2. Ezra dedi ki:

    ben de kapalıydım açıldım sıkıntın mı var😂

  2. hasret dedi ki:

   bende kapaliydim açildim ne yapmam gerekiyo

  3. Zehra dedi ki:

   kırtasiyeden o dilekçeyi çıkarıp dolduruyorsun 2 tane fotoğraf alıyosun yakın zamanda çekilmiş daha sonra muhtardan nüfus kayıt örneği alıyosun zaten muhtar bi fotoğrafı onun üstüne yapıştırıyor diğer fotoğrafıda dilekçe ve nüfus örneğiyle zarfın içine koyuyorsun postaneden ankara ösym başkanlığına gönderiyorsun daha sonra onlar senin ösymdeki fotoğrafını kaldırıyor sende kendi ilindeki ösym merkezine gidip tekrar fotoğraf çekiliyorsun

   1. Deniz dedi ki:

    Ben de aynı durumdaydım yukarıdaki gibi dilekçeyi doldurdum nüfus cüzdanı örneği ve fotoğrafla beraber gönderdim kabul edildi .bugün ösym koordinatörlüğünde yeni fotoraf çektirdim. 6 martta başvurular bitmişti ben 13 martta dilekçe gönderdim bugün de başvuru güncellemeleri için son günmüş guncellendi

 16. jojom dedi ki:

  Dna testi de yapın o zaman , onu yapan bunu da yapar!!

 17. Ahmet dedi ki:

  Sınav kortinatorlu nerelerde var ?

 18. esma dedi ki:

  kimlik kartımda açık halim var ama ben şuan kapalıyım ÖSYM de ve giriş belgemde de kapalım olarak bulunmakta bi sorun çıkar mı

  1. Rabia dedi ki:

   Aynı sorun bende de var ya

 19. MEHMET dedi ki:

  Resmi başvurular 28 agustos 12 eylül tarihleri arasında sahsen osym kurumlarından yapılır.
  ŞAYET BULUNDUĞUNUZ YERDEN YAPMAK İSTİYORSANIZ AŞAGIDAKİ KOŞULLARI TAKİP EDİN…

  Yurt dışından sınav başvuruları nasıl yapılır?

  İnternet aracılığıyla bireysel başvuru hakkı olmayan adaylardan, başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için (KKTC ve Kırgızistan-Bişkek hariç)başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar, başvurularını aşağıdaki şekilde yapacaklardır. Posta yolu ile başvuru alınmayacaktır.
  Bu adaylar, sınava Ankara’da girecekler ve sınava sadece pasaportları ile kabul edileceklerdir. Bu adaylar için sınavda pasaport dışında bir kimlik belgesi kabul edilmeyecektir.
  1) MERNİS’te Y.U. numarası bulunmayanlar, YU Numarası alacaklardır.
  2) Yurt dışından başvuru yapmak isteyen adaylar, ÖSYM Çağrı Merkezi’ni başvuru süresi içerisinde bir yurt dışı telefon numarasından arayarak sınava yurt dışından başvuracaklarını bildireceklerdir.
  3) Adaylar, T.C Kimlik / YU Numarası ve şifresiyle AİS’e giriş yaparak başvuru bilgilerini sisteme kaydedeceklerdir.
  4) Başvuru işlemini yapan adaylar, başvuru süresince ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk gün 23.59’a kadar http://www.osym.gov.tr İnternet adresinde bulunan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile sınav ücretini yatıracaklardır.
  5) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayanlar; fotoğraf alanını boş bırakacaklardır. Ayrıca; adaylar, eğitim bilgileri alanında güncelleme /ekleme yapabileceklerdir.
  Bu durumdaki adaylar, Ankara’da sınava alınacaklardır.
  6) Sınav ücretini yatırarak sınava başvurularını tamamlayan sınav tarihinden önceki son resmi iş günü mesai saati bitimine kadar ÖSYM Ankara Sınav Koordinatörlüğüne (Çetin Emeç Bulvarı 1290. Sokak No:2 Yukarı Öveçler-ANKARA) aşağıdaki belgelerle birlikte şahsen başvuru yaparak başvurularını tamamlayacaklar ve Sınava Giriş Belgelerini edinebileceklerdir. Bu belgelerden biri bile eksik olan adayların başvurusu tamamlanmamış olacaktır. Bu adaylar, Sınava Giriş Belgesi edinemezler.
  a) Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Kayıt Bilgisi
  b) Başvuru tarihinde yurt dışında bulunduğunu belirten resmî bir belge (pasaportun aslı ve pasaport giriş-çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfanın onaylı bir örneği)
  c) Diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî bir belgenin onaylı örneği (eğitim durumunda herhangi bir güncelleme/ekleme yapılmış ise)
  7) Yukarıda belirtilen belgeler, başvuru merkezi görevlisince kontrol edilecektir. Adayın geçerli bir fotoğrafı bulunmaması durumunda fotoğrafı çekilecek, eğitim bilgisindeki aday beyanı eğitim bilgilerini gösterir belge doğrultusunda BM görevlisi tarafından sistemde onaylanacaktır

 20. Hasan karaboğa dedi ki:

  Yurt dışında yaşıyorum fotoğraf değiştirme sınavdan ne kadar önce gelmeliyim ve neler yanımda getirmeliyim