reklam
reklam
reklam
logo
reklam
logo

ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

01.02.2019
A+
A-
ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

ösym fotoğraf değiştirme,fotoğrafınız yeni sınav başvurularında kullanılamaz,ösym fotoğraf güncelleme,ösym fotoğraf geçerlilik tarihi,ösym resim güncelleme

Aday işlemleri sisteminde fotoğrafımın süresi dolmuştur uyarısı çıkıyor nasıl ekleyebilirim?

Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Sınav başvuruları yaklaşıyor ve öğrencilerin genellikle önlerine çıkan ilk şey fotoğrafınızın süresi dolmuştur yazısı oluyor.Peki nasıl yenileye bilirim? İşte cevabı

Bu durumda sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız gerekir. Bir sınava başvuru yaparken başvuru süresi içerisinde sınav başvuru merkezlerinden çektirebilirsiniz (50 Ay geçerliliği vardır) 

2019 ÖSYM BAŞVURU MERKEZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Fotoğraf değişikliği yapmak için BAŞVURU MERKEZLERİ ARACILIĞIYLA değişiklik yapabilirsiniz. Şayet başvuru merkezine gitmek istemiyorsanız aşağıdaki yöntem ile de çöze bilirsiniz.

ÖSYM’den adayların fotoğraf güncellemesinde kolaylık

ÖSYM, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların güncelleme yapmaları için herhangi bir sınava başvuru şartını kaldırdı.
ÖSYM, adayların fotoğraf güncellemesinde kolaylık sağlayan bir düzenleme yaptı.

Merkez, adayların başvuru işlemlerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması amacıyla Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) fotoğrafı bulunan ancak fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların fotoğraf güncellemeleri için herhangi bir sınava başvuru yapmaları koşulunu kaldırdı.

ÖSYM tarafından fotoğraf güncellemelerinden alınan ücret 1 Şubat 2018’de kaldırılmıştı.

Böylece, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adaylar herhangi bir sınava başvurmaksızın ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde (SK) ve SK yetkisi olan başvuru merkezlerinde fotoğraflarını ücretsiz bir şekilde güncelleyebilecekler.

Dilekçe göndererek de güncelleme işlemi yapılabilir. Aşağıdaki örnekte verildiği gibi yapabilirsiniz.

dilekceosym

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama yukarıda gördüğünüz dilekçeyi doldurmanız gerekiyor. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp sizlere anlatacağız.Buraya tıklayarak dilekçeye ulaşabilirsiniz.

1- Kimlik bilgilerinizi doldurunuz.

2-Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yerdir. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.Daha geniş açıklama için yazımızı tıklayınız(Evrak Referans Numarası Nasıl Alınır)

3-Sınav adını, yılını ve dönemini belitmeniz gerekiyor.Hangi sınava giriyorsanız onu yazınız.Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır. Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte DGS sınavı var ancak siz DGS’ye başvurmadınız sadece Lisans ALES’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

4-Kullandığınız yada sizlere ulaşılabilecek Telefon numaranızı ve E-Posta adresini yazınız.Şayet güncel olan bilgiler kullanılmazsa herhangi bi aksilikte sizlere ulaşılamaz buna dikkat edin.

5-Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

6-Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağınız ikinci işlem ise Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

ösym fotoğraf değiştirme,fotoğrafınız yeni sınav başvurularında kullanılamaz,ösym fotoğraf güncelleme,ösym fotoğraf geçerlilik tarihi,ösym resim güncelleme Aday işlemleri sisteminde fotoğrafımın süresi dolmuştur uyarısı çıkıyor nasıl ekleyebilirim? Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır. Sınav başvuruları yaklaşıyor ve öğrencilerin genellikle önlerine çıkan ilk şey fotoğrafınızın süresi dolmuştur yazısı oluyor.Peki nasıl yenileye bilirim? İşte cevabı Bu durumda sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız gerekir. Bir sınava başvuru yaparken başvuru süresi içerisinde sınav başvuru merkezlerinden çektirebilirsiniz (50 Ay geçerliliği vardır)  2019 ÖSYM BAŞVURU MERKEZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…
ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

Faydalılık Yüzdesi - 10
Öğrenci Bilgilendirilmesi - 10

10

Genel Puan

ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

Kullanıcı Oyu: 2.67 ( 24 Oy)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 77 YORUM
 1. yunbae dedi ki:

  başka belge gerekiyor mu acaba

 2. mervee dedi ki:

  arkadaslar benim resim sürem dolmuştu resim cekilmek için gittim okula müdür yardımcısı cektı daha sonra ösym resmımı kabul etmedı tekrar gidicem cekilmeye dikkat edin resim cekilirken gölge kaşların yan kısmının acık olmasına boyuna falan demekki benim bi hatalı cekildi benim resmim.resminizi cekilirken uyarın hocayı

  1. Nursin dedi ki:

   Haftasonu okullar acik oluyor mu foto değişikliği icin

 3. Sena dedi ki:

  Yksye giricembende dilekce gondermek fotografima benzemiyorum fazla 2sene onceki sinava kadar gonderebilirmiyimyoksa gectimi?

 4. Ayşe dedi ki:

  2018 ales döneminde ösym’den fotoğrafımı güncellemiştim.Bu sene kapandım ösym başvuru merkezine fotoğraf güncellemek için gittiğimde süreyi beklemen lazım dedi şimdi ben kapalı halimle sınava girebilir miyim kimliğimde ösym’deki resmimde de açık fotoğraf var.

 5. Tytaytmagduru dedi ki:

  Osym fotografimi değiştirmek istiyorum sınav başvuru süresi de bayağı geride kaldı şimdi değiştirebilir miyim yoksa sınav başvuru tarihlerinde mi yapılıyor ? Yardımci olursanız sevinirim

  1. Aley dedi ki:

   Kabul edildi mi ben de düşünüyorum cünkü

 6. Buse dedi ki:

  Arkadaşlar ben 5 mart tarihinde yukardaki anlatildiği gibi osyme dilekce gonderdim ve bugun 15 marta mesajim geldi resmimi degistirdim . Hiç korkmayın üzülmeyin bende olmaz yapamicam diyordum halletim sorulariniz varsa burdan yada instagramdan cevapliyabilirim birbiirmize yardimci olmamiz gerektiğini dusunuyorum allah hepimizin yardimcisi olsun bu yazı içinde siteden ve yazan kisiden teşekkur ederim instgram bsetkbss

  1. Osman dedi ki:

   Instagram ismini söylermisin

 7. Aslıhan Demirdaş dedi ki:

  Fotoğraf değişikliği sadece kayıt zamanında mi yapılıyor yoksa sınava kadar değiştirebilir miyiz?

 8. Nur dedi ki:

  Ben de ptt den dilekce gonderdim. Adres olarak ankara cankara osym adresine gonderildi. Bir sorun olur mu? Baska bir adrese mi gitmesi gerekiyordu.

 9. Sema dedi ki:

  Merhaba ben bu sene kpssye gircem ilk girisim olacak o yuzden surecleri tam bilmiyorum. Fotograf surem dolmus ikamet adresimin oldugu sehirde degilim. Fotograf guncellemesi icin simdiden mi basvuru yapmam gerekiyor? Baska sehirdende yapiliyor mu? Mart ayinda baslicak basvuru ona gore simdiden biletimi alip ikamet kaydimin oldugu yere mi gitmem gerek?

 10. Zeynep Yeşilyurt dedi ki:

  Merhaba Ösymdeki fotoğraf süremin dolduğunu farketmeden Yks sınav başvurusu yaptım farkedince ücreti yatırmadım ve fotoğrafımı güncellettirdim ve Ösym fotoğrafımı onayladı ama sistemde hala fotoğrafım görünmüyor ve yeni sınav başvurusu yapamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Pelin dedi ki:

   Bende aynı durumdayım banada yardımcıolur musun ?

 11. -N dedi ki:

  Ben bu konu hakkında araştırma yaparken güncel ve anlaşılır bir bilgi kaynağı bulamamıştım o yüzden yazıyorum.
  ÖSYM genel amaçlı dilekçeyi çıkarıp dolduruyorsunuz ama mühim olan evrak referans numaranız ki onu da ÖSYM hesabınızdan alabilirsiniz anlaşılır ve basit bir menüsü var zaten.Hangi sınava girecekseniz o sınavın kılavuzunda fotoğraf değişimini okuyun derim ben Yks için değiştirdim çünkü.İstenen evraklarla birlikte ÖSYM merkezine postalayın.Ben perşembe günü gönderdim,cuma günü ulaştı.Pazartesi günü de aradılar başvuru yapmamıştım başvuru yapmanız gerekiyor falan dediler, başvuru yaptıktan sonra fotoğrafım sistemden kaldırıldı.Bir ÖSYM merkezinden de fotoğraf çektirdim güncellendi.
  Herhangi bir sorunuz olursa yazın,takip etmeye çalışacağım

  1. Nehir dedi ki:

   Bende dilekçe gönderdim de geri arayan falan olmadı ösym ye giriş yapinca da artik fotoğraf bilgilerim kısmında gecerli bi fotoğrafınız yok diyo haber mi beklemem gerekiyor yoksa gidip cektirebilir miyim yeni foto artik

   1. Gizli dedi ki:

    Halledebildiniz mi

   2. -N dedi ki:

    Gidip değiştirmeniz gerekiyor.

  2. Nur dedi ki:

   Ben de dilekçe gönderdim ptt den. Hangi adrese göndermeliyim? Bana ptt den sordular. Ben de ankara çankaya ösym ye gönderdim. Acaba doğru yere ulaşır mı?

  3. Nur dedi ki:

   Ben de ptt den dilekce gonderdim. Oradaki calisan bana adresi sordu. Ben de ankara çankaya osym dedim. Acaba dogru mu? Sorun olur mu?

  4. B dedi ki:

   Merhaba, nufus kayıt örneğini e devlet üzerinden alsak yine de muhtara mühürletmek gerekiyor mu biliyor musunuz?

 12. Salih DEDELER dedi ki:

  Ben sınava başvurucaktım bişey farkettim benim fotograf sürem 20.03.2019 da doluyor ben sınava kayıt olsam fotograf biraz eski 4 yıllık sınava giriceğim zaman sıkıntı yaşarmıyım?

 13. Nehir dedi ki:

  Yks için sınav dönemi bölümüne ne yazmam gerekiyor

  1. Detaylı bilgi için 4446796 numaradan bilgi alabilirsiniz

 14. meltem dedi ki:

  bu fotoğraf değişikliği hangi zamanlarda ÖSYM tarafından kabul edilir ben yks ye giricem dilekçeyi şimdi göndersem kayıt süresince yetişir mi

  1. almil dedi ki:

   ben 18 şubatta gönderdim dilekçeyi yirmisinde kaldırıldı foto. sadece başvuru merkezinde fotoğraf çektirmesi kaldı. bi an önce gönder

   1. Seda dedi ki:

    Dilekçeyi nereden nereye gönderdiniz acaba

   2. Nehir dedi ki:

    Bende gönderdim fotoyu da kaldirdilar ama yeni fotoyu ne zaman cekinmem gerekiyor cagri merkezini aradim sms atilacak 6 marttan sonra telefonuna onu bekle dedi sizde onu mu bekliyosunuz yoksa cektirmeye gittiniz mi

    1. Buse dedi ki:

     Benimde resmim kaldirildi siz halledebildinizzmi