logo
logo
logo
logo

ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

01.10.2017
A+
A-
ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

ösym fotoğraf değiştirme,fotoğrafınız yeni sınav başvurularında kullanılamaz,ösym fotoğraf güncelleme,ösym fotoğraf geçerlilik tarihi,ösym resim güncelleme

Aday işlemleri sisteminde fotoğrafımın süresi dolmuştur uyarısı çıkıyor nasıl ekleyebilirim?

Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Sınav başvuruları yaklaşıyor ve öğrencilerin genellikle önlerine çıkan ilk şey fotoğrafınızın süresi dolmuştur yazısı oluyor.Peki nasıl yenileye bilirim? İşte cevabı

Bu durumda sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız gerekir. Bir sınava başvuru yaparken başvuru süresi içerisinde sınav başvuru merkezlerinden çektirebilirsiniz (50 Ay geçerliliği vardır) 

Fotoğraf değişikliği yapmak için BAŞVURU MERKEZLERİ ARACILIĞIYLA değişiklik yapabilirsinizŞayet başvuru merkezine gitmek istemiyorsanız aşağıdaki yöntem ile de çöze bilirsiniz.

ÖSYM’den adayların fotoğraf güncellemesinde kolaylık

ÖSYM, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların güncelleme yapmaları için herhangi bir sınava başvuru şartını kaldırdı.
ÖSYM, adayların fotoğraf güncellemesinde kolaylık sağlayan bir düzenleme yaptı.

Merkez, adayların başvuru işlemlerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması amacıyla Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) fotoğrafı bulunan ancak fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların fotoğraf güncellemeleri için herhangi bir sınava başvuru yapmaları koşulunu kaldırdı.

ÖSYM tarafından fotoğraf güncellemelerinden alınan ücret 1 Şubat 2018’de kaldırılmıştı.

Böylece, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adaylar herhangi bir sınava başvurmaksızın ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde (SK) ve SK yetkisi olan başvuru merkezlerinde fotoğraflarını ücretsiz bir şekilde güncelleyebilecekler.

dilekceosym

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama yukarıda gördüğünüz dilekçeyi doldurmanız gerekiyor. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp sizlere anlatacağız.

Buraya tıklayarak dilekçeye ulaşabilirsiniz.


logo

1- Kimlik bilgilerinizi doldurunuz.

2-Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yerdir. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.Daha geniş açıklama için yazımızı tıklayınız(Evrak Referans Numarası Nasıl Alınır)

3-Sınav adını, yılını ve dönemini belitmeniz gerekiyor.Hangi sınava giriyorsanız onu yazınız.Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır. Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte DGS sınavı var ancak siz DGS’ye başvurmadınız sadece Lisans ALES’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

4-Kullandığınız yada sizlere ulaşılabilecek Telefon numaranızı ve E-Posta adresini yazınız.Şayet güncel olan bilgiler kullanılmazsa herhangi bi aksilikte sizlere ulaşılamaz buna dikkat edin.

5-Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

6-Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağınız ikinci işlem ise Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. Leyla AKSU dedi ki:

  başvuru merkezine gittiğimizde hani belgeler gereklidir yazabilir misiniz?

 2. Merve dedi ki:

  Açık adres olarak ösym bilkent ankara yazmamız yeterli oluyor mu burda adres o şekilde olduğu icn öyle yazdım s nin sitesinde daha detaylı adres.Sizin yazdığınız gibi de ulaşır mı acaba

 3. Elif dedi ki:

  Sayın admin. Özel durumum nedeniyle kpss başvurumu yaptıktan sonra fotoğraf değiştirme talebimi gönderdim. Kabul etmişler ve sistemimde fotoğrafınızın geçerlilik süresi dolmuştur yazıyor. Başvuru yapan herhangi bir liseye gidip fotoğraf çekinebilir miyim? Ve çekindiğim fotoğraf sınav kayıt belgeme ve giriş belgeme yansır mı? Çünkü hala belgemde başvuru yaparkenki fotoğrafım var ve yeni fotoğrafımın olmasını istiyorum. Çok soru sordum cevaplarsanız teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Detaylı bilgi için 4446796 numaradan bilgi alabilirsiniz

 4. Zeliha dedi ki:

  Onaylanmış olan fotoğrafımızı sadece sınav başvuru tarihinde mi dehistirebiliryoruz. Çok sacma eğer öyleyse ya ben başvurudan sonra kapandiysam ve fotoğrafımı değiştirmem gerekiyorsa ne yapmalıyım. Osym sayfasında sınav süresince diyor ama anlamadım mesela sınav temmuz da temmuza kadar degistirebiyormuyuz?

  1. Admin dedi ki:

   Detaylı bilgi için 4446796 numaradan bilgi alabilirsiniz

 5. gülcan dedi ki:

  fotoğraf değiştirmek için herhangi bir belge gerekli mi?

 6. gülcan dedi ki:

  güncelleme için ne herhangi bir belge gerekli mi

  1. Admin dedi ki:

   Kimliğinizle gitmeniz yeterlidir.

 7. Hayal dedi ki:

  Başvuru sürecinde iken fotoğraf değişikliği icin dilekçe gönderilmeli diyor fakat ben yeni öğrendim bunu. Bu zamanlarda dilekçeyi göndersem bir sonuç alamaz mıyım?

  1. Admin dedi ki:

   Şayet Dilekçe ile yapmak isterseniz yoksa sınav merkezlerine gidip yeniden başvuru yapıyor gibi başvuru işlemini gerçekleştire bilirsiniz. Sınav başvuru merkezlerin bulunmadı yerler için. Fotoğraf değişikliği yapmak için BAŞVURU MERKEZLERİ ARACILIĞIYLA değişiklik yapabilirsiniz.

 8. Can dedi ki:

  Yıl oldu 2018 herkesin elinde kameralı telefonlar var bizi hala sınav merkezlerine gitmeye mahkum ediyorlar

 9. Emre dedi ki:

  Bu ösym biroları neresi oluyor tam olarak okuklarmı ?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzda yer alan başvuru merkezleri yada ÖSYM merkez bürolarına gidebilirsiniz

 10. Yusuf arslan dedi ki:

  Süresi dolan fotoğraflar için ne yapmalıyım

 11. Tuğba dedi ki:

  Fotoğraf güncellemem lazım en kısa sürede nasıl halledicemmm

 12. Özcan dedi ki:

  Fotograf biyometrik veya vesikalik olmasi fark eder mi ?

 13. Merve dedi ki:

  Arkadaslar sinava girmem icin osym girisi yaptik daha bilgilerim fotografim onaylanmadi o fotograf degisebiliyormu sinava girerken o fotograf mi gorunuyor kimliktemi?

 14. Nurcan dedi ki:

  Süresi dolan fotoğraflar için ösym merkezinemi gitmek şart ve başvuru için ne gerek

 15. Elif dedi ki:

  Süresi dolan fotoğraflar için de form doldurmamız gerekiyor mu.

 16. naz dedi ki:

  Fotoğraf değiştirme talebinde bulunacağım dilekçe için para yatırmamız gerekiyor mu?

 17. basri dedi ki:

  teşekkürler işime yaradı.

 18. Merve dedi ki:

  Fotoğraf biyagrafik olsa sorun olur mu

 19. handan işık dedi ki:

  fotoğrafımı değiştirmek istiyorum

BİR YORUM YAZIN