Reklam
Reklam
reklam reklam

ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?



ösym fotoğraf değiştirme,fotoğrafınız yeni sınav başvurularında kullanılamaz,ösym fotoğraf güncelleme,ösym fotoğraf geçerlilik tarihi,ösym resim güncelleme

Aday işlemleri sisteminde fotoğrafımın süresi dolmuştur uyarısı çıkıyor nasıl ekleyebilirim?

Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Sınav başvuruları yaklaşıyor ve öğrencilerin genellikle önlerine çıkan ilk şey fotoğrafınızın süresi dolmuştur yazısı oluyor.Peki nasıl yenileye bilirim? İşte cevabı

Bu durumda sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız gerekir. Bir sınava başvuru yaparken başvuru süresi içerisinde sınav başvuru merkezlerinden çektirebilirsiniz (50 Ay geçerliliği vardır) 

2019 ÖSYM BAŞVURU MERKEZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Fotoğraf değişikliği yapmak için BAŞVURU MERKEZLERİ ARACILIĞIYLA değişiklik yapabilirsiniz. Şayet başvuru merkezine gitmek istemiyorsanız aşağıdaki yöntem ile de çöze bilirsiniz.

ÖSYM’den adayların fotoğraf güncellemesinde kolaylık

ÖSYM, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların güncelleme yapmaları için herhangi bir sınava başvuru şartını kaldırdı.
ÖSYM, adayların fotoğraf güncellemesinde kolaylık sağlayan bir düzenleme yaptı.

Merkez, adayların başvuru işlemlerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması amacıyla Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) fotoğrafı bulunan ancak fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların fotoğraf güncellemeleri için herhangi bir sınava başvuru yapmaları koşulunu kaldırdı.

ÖSYM tarafından fotoğraf güncellemelerinden alınan ücret 1 Şubat 2018’de kaldırılmıştı.

Böylece, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adaylar herhangi bir sınava başvurmaksızın ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde (SK) ve SK yetkisi olan başvuru merkezlerinde fotoğraflarını ücretsiz bir şekilde güncelleyebilecekler.

Dilekçe göndererek de güncelleme işlemi yapılabilir. Aşağıdaki örnekte verildiği gibi yapabilirsiniz.

dilekceosym

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama yukarıda gördüğünüz dilekçeyi doldurmanız gerekiyor. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp sizlere anlatacağız.

Buraya tıklayarak dilekçeye ulaşabilirsiniz.

1- Kimlik bilgilerinizi doldurunuz.

2-Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yerdir. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.Daha geniş açıklama için yazımızı tıklayınız(Evrak Referans Numarası Nasıl Alınır)

3-Sınav adını, yılını ve dönemini belitmeniz gerekiyor.Hangi sınava giriyorsanız onu yazınız.Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır. Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte DGS sınavı var ancak siz DGS’ye başvurmadınız sadece Lisans ALES’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

4-Kullandığınız yada sizlere ulaşılabilecek Telefon numaranızı ve E-Posta adresini yazınız.Şayet güncel olan bilgiler kullanılmazsa herhangi bi aksilikte sizlere ulaşılamaz buna dikkat edin.

5-Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

6-Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağınız ikinci işlem ise Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 111
 1. Mehtap wrote:

  Fotoğraf süresi dolanlar da dilekçe işe mi başvuru yapacak yoksa direk Ösym merkezlerinden çekilebilir mi

 2. Wnxnt wrote:

  Sistemde geçerli fotoğraf bilginiz bulunmamaktadır yazıyor ama ÖSYM’den bi cevap gelmedi beklemeli miyim yoksa gidip fotoğrafı çektirmeli miyim

  1. Nur wrote:

   Gidip çekinmen gerekiyor. Ösym koordinatörlüklerinden birine git fotoğrafını çeksinler sisteme yükleniyor sonra sistem de fotoğrafınız onay sürecine alınacak (şuan benim ki o aşamada)

 3. Nur wrote:

  Benim postam bugün ulaştı henüz ösym tarafından bilgilendirilmedim (mail falan gelmedi) ösym sayfama baktım fotoğrafım kaldırılmış ama yenisi yüklenmemiş. Sistemde geçerli fotoğrafınız bulunmamaktadır yazıyor. Bir sorun mu çıktı acaba bilgilendirir misin admin?

 4. kadada wrote:

  fotoğraf çektirdim ÖSYM ais fotoğraf bilgilerimde görünüyor ama başvurduğum msü sınav başvuru bilgilerimde halen eski fotoğraf onu nasıl değiştireceğim

 5. Anonim wrote:

  Fotoğraf süresi dolmamış fakat fotoğrafını değiştirmek isteyenler için yardımcı olması açısından kendi tecrübemi yazacağım. İlk olarak benim nedenim geçen seneki fotoğrafım tesettürlü iken bu sene açılmış olmamdı. Evime yakın ÖSYM Koordinatörlüğü olduğu için ilk olarak oraya sormaya karar verdim. Bana dilekçeyi çıkartıp bu sitede yazılanların benzerini kısaca anlattı. İlk olarak fotoğrafım olmadığı için kimlikte de kullanmak üzere biyometrik fotoğraf çektirdim. Daha sonra dilekçeyi yukarıda anlatıldığı gibi doldurdum. Muhtarlıktan nüfus cüzdanı örneği istedim, 10tl karşılığında verdi; yeni çektirdiğim fotoğrafı da üzerine mühürlettirdim. Daha sonra kırtasiyeden bir mektup zarfı aldım. Arkasında sol üste kendi ismim ve adresim, sağ alta ise isme ÖSYM Başkanlığı adrese de ÖSYM sitesindeki açık adresi posta koduyla beraber yazdım. (Bilkent/Ankara derken Çankaya yazmayı da unutmayın, PTT’ye gittiğimde görevli söylemişti bana da yazmamı.) En son dilekçeyi, nüfus cüzdanı örneğini katlayıp 1 adet yeni çektirdiğim fotoğrafla beraber hepsini zarfa koydum ve PTT’ye gidip bunu iade taahhütlü olarak göndermek istediğimi söyledim. Mektubun gramını ölçüp işleme koydular ve 10.80 ödeyip çıktım. Verilen takip numarasıyla takip edebiliyorsunuz zaten, benim mektubum 2-3 güne teslim edildi ve teslim edildiği gün ÖSYM’den SMS geldi başvurumun kabul edildiğine ve 3 Mart’a kadar bir ÖSYM Koordinatörlüğü’nden fotoğrafımı çektirebileceğime dair. Fotoğrafı daha çektirmedim ama bu ana kadar yaşadıklarımı yardımcı olmak amacıyla yazmak istedim. Kendim de bu konuyu fazla abartıp streslenmiştim bayağı ama emin olun asla canınızı sıkmanızı gerektirecek bir şey değil. Geçerli bir nedeniniz varsa denilen şekilde belgeleri gönderdiğiniz sürece hızlıca yanıt alabiliyorsunuz.

  1. Anonim wrote:

   Dilekçede 5 numara ile gösterilen yerdeki il ilçe ,semt ,posta kodu kısmına kendi yaşadığımız yeri mi yazicaz acaba ?
   Bir de göndermek istediğim yeri (yani Ankara Çankayayi ) zarfın üstüne mi yazmaliyim ,sen nasıl yaptın ?
   Lütfen yardım ett

   1. İnci wrote:

    Sorularınız icin yazabilirsiniz inci_ts_

    1. Mustafa şahin wrote:

     Dilekçe olmadan da başvuru yapılabiliyor mu

   2. Anonim wrote:

    Biraz geç gördüm üzgünüm ama evet kendi yaşadığın yeri yazıyorsun

  2. Nur wrote:

   Önce kimliğini değiştirip sonrasında ösym’ye o nüfus cüzdanı örneğini o şekilde gönderdin değil mi? Yani önce kimlik sonra dilekçe?

   1. Anonim wrote:

    Hayır, kimliği değiştirmeden önce yaptım tüm bunları ama fark edeceğini zannetmiyorum. Yorumlardan gördüğüm kadarıyla bazıları önce değiştirip sonra göndermişler. Nüfus cüzdanı örneği çıktığında zaten fotoğrafsız bir şekilde çıkıyor, muhtar da o fotoğraf yapıştırılan yere getirdiğim fotoğrafı yapıştırdı. Yani ÖSYM’dekiler kimlik fotoğrafınızı görmüyorlar bir nevi.

  3. sümeyra wrote:

   şimdi ben yeni ögrendim bu durumu direk ösym merkezine gitsem yapabilir miyim yoksa illa dilekçe felan göndermem mi gerek yardımcı olabilirseniz sevinirim.

   1. Ömer wrote:

    Merhaba halletiniz mi bende aynı durumfayım

   2. Anonim wrote:

    Eğer fotoğraf süreniz dolmadıysa evet dilekçe göndermeniz gerekiyor.

  4. Nur Suleymanoglu wrote:

   Çok teşekkür ederim cok bilgilendirici oldu. Aynı süreçten ben de geçeceğim. Belgeleri hazırlayacağım ama hemen sonra sınav başvuruları başlıyor. Bu sorun olur mu, fikriniz var mı?

   1. Nur wrote:

    Son tarih 8 martmış ona göre acele edin arayıp sormuştum

    1. Hasret wrote:

     Bende aynı şekilde dilekçe göndericem dilekçe göndermek için mi son gün 8 mart

     1. Nur wrote:

      Evet, ben dedim ki son gün ne zaman bu işlemler için dedim o da 8 mart dedi başvuru tarihi bitiyor ama sorun olmaz mı dedim olmaz dedi yalnız en son 8 mart tarihinde dilekçenin ellerine ulaşmış olması mı gerekiyor onu bilemiyorum. Zaman kaybetmeden yap bence bugün mesela önce foto çektir (biometrik foto), sonra muhtarlığa git 1 tane fotoğrafı nüfus cüzdanı örneğine mühürlet bir tane fotoğrafın arkasına TC’ni yaz(bunu özellikle söylediler, fotonun arkasına yazmayı unutma) sonra zarfın içine koy o fotoģrafı da dilekçenin eksiksiz doldur (imzanı falan unutma) onu da koy.postaneye git iadeli taahhütlü postala

     2. Nur wrote:

      Yine de kendin arayıp emin olmak istersen ösym’nin numarası:4446796

      1. Hasret wrote:

       Tamam çok teşekkür ederim

  5. sevda wrote:

   merhaba ben 18 marta kadar dılekce yazsam kabul olur mu bilgi verır misinız son tarihi

   1. Hasret wrote:

    Son tarih 8 martmış

  6. tuğba wrote:

   bende aynı şekilde senin gibi yaptım her şeyi ama henüz bir mesaj gelmedi sana mesaj kaç gün içinde gelmişti tam?

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alıkoymak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Azat Etmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Eğiklik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Diklik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Başörtülü Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Kurum Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çözük Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ismarlamak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Hazırlamak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ezel Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sükuti Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Bölmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yetersizlik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sistemli Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yalancı Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Aralıkla Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Damgalanmak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Bölünmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yalnız Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Esmer Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Toprak Bilimi ve Bitki Besleme 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Film Tasarım ve Yazarlık 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Moda Tasarımı 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Uzay Bilimleri ve Teknolojileri 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Bulgar Dili ve Edebiyatı 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Tütün Eksperliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Tarımsal Genetik Mühendisliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Radyo, Televizyon ve Sinema 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyenlik) 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam