Orman Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Orman Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var, Orman Mühendisliği bölümü iş olanakları,Orman Mühendisliği bölümü taban puanları,Orman Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Orman Mühendisliği bölümü atamaları,Orman Mühendisliği bölümü dersleri,Orman Mühendisliği bölümü taban puanları,Orman Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Orman Mühendisliği maaşları

Orman Mühendisliği Bölümü Nedir?

Orman Mühendisliği Programı (OMP), doğal özellikle de orman kaynaklarının tüm ürün, işlev ve hizmetlerinin sürdürülebilir olarak yönetimi, işletilmesi ve denetimi konularında en yüksek uluslararası standartlarda eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ile kamusal danışmanlık yapmayı amaçlar. Bu çerçevede, orman ekosistemleri ve öğelerinin tanınması, ormanların yenilenmesi, bozuk orman alanlarının rehabilitasyonu ve potansiyel orman alanlarının ağaçlandırılması ile odun ve odun dışı ürün ve hizmetlerin toplumun ihtiyaçları doğrultusunda sürdürülebilir kullanımını sağlayacak şekilde planlanması ve işletilmesini sağlayabilecek nitelikte yetkin bireyler yetiştirmeyi hedefler. OMP’da mevcut anabilim dallarına ait Silvikültür, Orman Entomolojisi ve Koruma, Havza Amenajmanı, Toprak ve Ekosistem, Orman İnşaatı, Jeodezi ve Fotogrametri, Orman Botaniği laboratuvarları ve Herbaryum yardımı ile teorik bilgiler uygulamaya geçirilmektedir. Ayrıca,bu tesislerde öğretim üyelerimizin BAP, TÜBİTAK destekli bilimsel araştırma projelerinin laboratuvar çalışmaları ile lisans, yüksek lisans ve doktora bitirme tezlerinin deney ve araştırma çalışmaları da gerçekleştirilmektedir.

Orman Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Orman Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Orman Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Genel Botanik,
Jeoloji,
Zooloji,
Harita Bilgisi,
Ağaç Fizyolojisi,
Toprak İlmi,
Ormancılık Hukuku,
Orman Ekolojisi,
Orman Entomolojisi,
Fitopatoloji,
Sel ve Çığ Kontrolü,
Havza Amenajmanı,
Orman Bakımı,
Yaban Hayatı Bilgisi,
Bitki Genetiği ve Islahı vb.

Orman Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile devlet bünyesinde çalışan orman mühendisleri; orman alanlarını saptar, haritalandırma kısmında çalışır, ağaçlandırma yapılabilecek alanları belirler, aşılama faaliyetlerini yürütür, bozulan ya da deforme olan orman dokusunun ıslahında görev alır, afet ile mücadele planları hazırlar.

Orman Mühendisliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Orman mühendisleri genellikle devlet sektöründe görev almaktadırlar. Bazıları da özel sektörde iş bulabilmekte veya müteahhitlik yapabilmekte ve daha doyurucu kazanç sağlayabilmektedirler.

Orman Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Orman Mühendisliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Orman Mühendisliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Orman Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Orman Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Orman Mühendisliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -