Öglena Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Öglena Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Öglena Nedir? Öglena Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Öglena nedir, Öglena nasıl yazılır tdk, Öglena anlamı tdk, Öglena Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Öglena – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Öglena  kelimesinin anlamı:

Öglena Biyoloji Terimi Olarak Öglena:
Öglena, uzun ve ince flagellumu aracılığıyla hareket eden bir protistadır. Tatlı sularda yaşarlar. Kontraktil kofulları bulunur. Kamçılarının kök kısmında göz lekesi bulunur. Göz lekesi ile ışığa doğru hareket ederler. Üremeleri boyuna bölünme şeklindedir. Hücre duvarı bulunmaz, zarın etrafı pelikula denilen sert ve esnek yapıyla çevrilmiştir.

Türk Dil Kurumu’na göre Öglena  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
öglena
Türkçe: öğlen, Fransızca: eglène
(Euglena,): Birgözelilerin kamçılılar (Flagellata) sınıfindan bir cins. Mekik biçimindedir. Önde bir kamçı çukurundan bir kamçı uzanır ve hareketini temin eder. Tatlı sularda yaşar. E. viridis en iyi bilinen türüdür. İçi yeşil kromotofor doludur.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
öglena
Fransızca: eglène, Latin: Euglena
Bir hücrelilerin, kamçılılar (Flagellata) sınıfından, tatlı sularda yaşayan, mekik biçiminde, içi kromotoforla dolu, önde kamçı çukurundan bir kamçıları uzanan ve hareketlerini temin eden, E.viridis türü iyi bilinen bir cins.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
öglena
Latin: Euglena
Bir hücrelilerin, kamçılılar (Flagellata) sınıfından, tatlı sularda yaşayan, mekik biçiminde, içi kromotoforla dolu, önde kamçı çukurundan bir kamçıları uzanan ve hareketlerini sağlayan cins.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ad dedi ki:

    daha ayrıntılı olabilirmiş

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam