Nüfusun Gelişimi, Dağılışı ve Niteliği Konu Anlatımı

Coğrafya ayt konu anlatımı, coğrafya tyt konu anlatımı , coğrafya yks konu anlatımı… Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Nüfusun Gelişimi, Dağılışı ve Niteliği hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz..

Nüfusun Gelişimi, Dağılışı ve Niteliği

Nüfus ve Özellikleri

– Nüfus, sınırları belirli bir alanda yaşayan insan sayısıdır.
– Nüfus yoğunluğu, kilometre kareye düşen insan sayısıdır.
– Demografi, sınırları belirli bir coğrafyada bulunan nüfusun yapısını,  durumunu, dinamik özelliklerini inceleyen bilim dalıdır.

Demografinin incelediği dört unsur vardır. Bunlar; doğumlar, evlilikler, ölümler ve göçlerdir.

Nüfus sayımlar sonucu belirlenir.

Nüfus Sayımının Amaçları

Nüfusu belirlemek,
Nüfus artış hızını öğrenmek,
Kadın- erkek oranını belirlemek,
Nüfusun yaş gruplarına göre dağılımını belirlemek,
Çalışan ve bağımlı nüfus oranını saptamak,
Eğitim düzeyini belirlemek,
Kır ve kent nüfus oranını belirlemek,
Kalkınma planlarının yapısında bu bilgilerden yararlanmaktadır.

Bir ülkede yaşayan kişi sayısı, nüfusun artış hızı, genç ya da yaşlı nüfus olması, nüfusun bölgelere dağılımı.. gibi pek çok  nüfus özelliği, o ülkenin ekonomisinde ve kalkınma hızında önemli etkiye sahiptir.

Nüfus Dinamiktir

Nufüs; artabilir, azalabilir, yer değiştirebilir.

Bir ülkenin nüfusunda; ortalama ömür, yaş gruplarına göre dağılım, yaşam standardı, eğitim düzeyi, kırsal ve kentsel  nüfus oranları, çalışma alanlarına dağılım değişebilir.

Nüfusun Yapısal Özellikleri

Nüfusun yaş ve cinsiyet özelliği,
Nüfusun eğitim durumu,
Çalışan nüfusun ekonomik faaliyet kollarına göre dağılımı,
Kır ve şehir nüfusunun dağılımıdır.

Nüfusun Yaş Gruplara Göre Dağılımı

Genel olarak üç gruba ayrılır. Bunlar;

0-14 yaş çocuk (genç) nüfus
15-64 yaş yetişkin nüfus
+65 yaş ise yaşlı nüfus olarak ifade edilir.

Cinsiyet Yapısı

Genellikle ülkelerin kadın ve erkek nüfuslarının birbirine yakın olduğu görülür.

Yoğun göç olaylarının yaşandığı yerlerde göç olayına genelde  erkekler katıldığı için; göç veren yerlerde kadın nüfus, göç alan yerlerde ise erkek nüfus oranı fazladır.

Eğitim Durumu

Ülke kalkınmasında etkili olan bir başka faktördür. Gelişmiş ülkelere bakıldığında okuryazar oranının oldukça yüksek olduğu görülür. Mali, Çad gibi gelişmemiş ülkelerde  ise bu oran %50’nin  altına düşmektedir.

Çalışan Nüfusun Ekonomik Faaliyet Kolları Dağılımı

Aktif nüfusun yaklaşık yarısı hizmetler sektöründe, diğer yarısı ise  tarım ve sanayi sektöründe çalışmaktadır. Geri kalmış ülkelerde tarım sektörü fazla iken, gelişmiş ülkelerde ise hizmet sektörünün oranı daha fazladır.

Şehir ve Kır Nüfusu

Bir ülkenin gelişmişlik seviyesi ile doğrudan ilişkilidir. Gelişmiş ülkelerde nüfusun çoğunluğu şehirlerde, az gelişmiş ülkelerde ise kırsal kesimlerde yaşamaktadır.

 

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
DGS Enerji Sistemleri Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Endüstriyel Tasarım Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Endüstriyel Tasarım 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Endüstri Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Elektronik Ticaret ve Yönetimi 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Elektronik Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Elektrik-Elektronik Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Elektrik Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS El Sanatları 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Ekonomi Ve Finans 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Ekonomi 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Ekonometri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Ebelik 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Dil ve Konuşma Terapisi 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları -
reklam