Nemide – Halit Ziya Uşaklıgil Eser Özeti

Sizlere bu yazımızda Nemide – Halit Ziya Uşaklıgil eser özeti hakkında bilgi vereceğiz. Eserin özeti, konusu, ana karakterleri hakkında merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Nemide – Halit Ziya Uşaklıgil

ROMANIN KONUSU:

Sevdiği adamı başkasına kaptıran Nemide’nin hayal kırıklıklarıyla dolu yaşamı ve ölüme giden süreci romanın konusunu oluşturur.

ROMANIN ANA KARAKTERLERİ:

Nemide: Babasına çok düşkün bir şahıstır. Doğumundan beri hastalığa meyilli bir kişidir. Kırılgan bir yapısı vardır. Nail’e olan aşkı başka bir kadın tarafından sonlanır. Yaşadıkların ağırlığı ölümüne sebep olur.

Şevket Bey: Hayatını kızı Nemide’ye adayan bir babadır. Kızının ölümüyle akli dengesini kaybeder.

Nail: Şevket Bey’in ölen kardeşinin oğludur. Eğitim almış bir şahıstır. Kendisini seven iki kadın arasında kalır.

Nahit: Nail’in seven ve elde etmek için her şeyi yapabilecek bir kadındır. Dediği gibi olur Nail ile evlenir.

ÖZET:

Şevket bir gün sokakta yürürken çok güzel bir kız gördü ve ona aşık oldu. Naime ismindeki bu kızı annesinden istedi. Kızın annesi bu evliliğe rıza gösterdiği için Naime ile evlendiler. Naime ile evlilikleri rüya gibiydi. Genç çift çok mutluydular. Ancak bu mutlulukları uzun sürmedi. Doktor, Şefket’in karısı Naime’nin sağlık sorunları olduğunu bundan dolayı çocuk yapmaması gerektiğini söyledi. Fakat Naime hamile idi.

Şevket karısına doğum yapmasının tehlikeli olacağını söylemesine rağmen Naime çocuğunu doğurmaya karar verdi. Maalesef doğum esnasında Naime vefat etti ve Şevket kızı ile bir başına kaldı. Şevket bundan sonra bütün hayatını Nemide ismindeki bu kızına adamaya karar verdi.

Şevket Nemide’nin üzerine titredi. Onu bakıp büyüttü. Nemide genç ve güzel bir kız oldu. Evlilik çağına gelen Nemide, amcasının oğlu Nail’e aşık oldu. Fakat Nail’dan beklediği karşılığı bulamadı. Çünkü Nail, Nemide’ye evlenebileceği bir insan gibi değil; kardeşi gibi sevmekteydi.

Nail kibar bir delikanlı idi. Zaman zaman amcası Şevket’i ve Nemide’yi ziyarete gelmekteydi. Nemide, Nail’in ziyaretlerini sabırsızlıkla beklemekte idi. Nail tıp eğitimi için üç yıllığına Fransa’ya gitmek durumunda kalınca Nemide bu duruma çok üzüldü ve Nail’in geleceği günü sabırsızlıkla beklemeye başladı.

Nail Fransa’da üç yıl eğitim gördükten sonra tekrar yurda döndü ve Nemide ile evlendi. Fakat Nail bu evlilikten hiç hoşnut değildi. Amcasının kızı Nemide’yi bir türlü karısı gibi göremiyordu. Ona karşı içinde değişik bir his vardı. Bu duygusal durumdan dolayı Nail, Nemide’ye uzak duruyor, Nemide de bu durumu hissediyordu.

Aslında Nail, Nemide’ye değil; küçük yaşta annesini kaybeden, babası tarafından de terkedilmiş olan teyzesinin kızı Nahit’e aşıktı. Nahit’te deliler gibi Nail’e aşık olmasına rağmen, Nemide’nin sağlık durumundan dolayı bu duygularını kalbine gömmekteydi. Nemide’nin verem olması Nahit’in duygularını Nail’e açmasına mani olmaktaydı.

Olayları sezan Nemide, kendisini sevmeyen bir insanla evlenemeyeceğini söyleyerek nişan yüzüğünü Nahit’e verdi ve onlara mutluluklar diledi. Zaten Nemide bir süre sonra da vereme yenik düşerek vefat etti. Nahit ve Nail ise evlenerek mutlu bir hayat yaşadılar.

Türk Edebiyatı Eser Özetleri

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı -