Mütercim-Tercümanlık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Mütercim-Tercümanlık bölümü hangi üniversitelerde var, Mütercim-Tercümanlık bölümü iş olanakları,Mütercim-Tercümanlık bölümü taban puanları,Mütercim-Tercümanlık bölümü olan üniversiteler,Mütercim-Tercümanlık bölümü atamaları,Mütercim-Tercümanlık bölümü dersleri,Mütercim-Tercümanlık bölümü taban puanları,Mütercim-Tercümanlık bölümü kaç yıllık,Mütercim-Tercümanlık maaşları

Mütercim-Tercümanlık Bölümü Nedir?

Bölümde yabancı dilde yazılmış olarak nasıl çevrileceği (mütercim) ve yabancı dilde yapılan bir konuşmanın başka bir dile nasıl çevrileceği (tercümanlık) konularında eğitim yapılır. Bölüm mezunları uluslararası kuruluş ve işletmelerde, bankalarda, tercüme bürolarında, turizm şirketlerinde, devlet kuruluşlarının ve bakanlıkların dış ilişkiler dairelerinde çalışma imkanı bulabilirler.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Mütercim-Tercümanlık bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü Dersleri Nelerdir?

Dünya Uygarlıkları,
Çevirmenler için İleri İngilizce,
Çeviri Esasları,
Çevirmenler için Etkili Konuşma ve Yazma,
Karşılaştırmalı Dil Bilgisi,
Not Alma ve Özetleme Teknikleri,
Çeviri ve Medya,
Çeviri Eleştirisi vb.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Mütercim Tercümanlar, anlıktan yazılıya dek birçok dil ve konu üzerine çeviriler gerçekleştirir. Çevirilerin gerçekleştiği dillerin ve ülkelerin kültürlerine hakimiyet söz konusu olacağından ülkeler arası kültürel geçişler sağlarlar.

Mütercim-Tercümanlık Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Mütercim-Tercümanlık programından mezun olanlar resmi ve özel tv kurumlarında, özel görsel medya kuruluşlarında, uluslararası konferanslar organize eden şirket ve kurumlarda, Dışişleri Bakanlığı’nda, elçiliklerde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda, turizm acentelerinde ve ticari şirketlerde mütercim-tercüman olarak çalışabilirler. Mütercim-Tercümanlık programını bitirenlerin iş bulma olanakları, dilini öğrendikleri ülke ile ülkemiz arasındaki kültürel ve ticari ilişkilere bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak mezunlar; turizm,ithalat, ihracat, sanayi ve ticaret sektörlerinde, elçiliklerde iş bulma olanağına sahiptirler. Birden fazla dile sahip olan mütercim-tercümanın iş bulma olanağı daha fazladır.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Mütercim-Tercümanlık bölümüne DGS ile geçiş yoktur.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Mütercim-Tercümanlık Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları - 2022 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı, ÖSYM, YÖK, MEB - 2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2022 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2022 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - KYK Yurt Ücreti ve Depozito Ne Kadar 2020 2021 - 2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayımlandı - 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır - 2021 LGS tercih başvuruları başladı - İstanbul Liseleri 2021 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Ankara Liseleri Taban Puanları,Yüzdelik Dilimleri 2021 LGS-MEB - 2021 DGS sınav giriş yerleri açıklandı - İzmir Tınaztepe Üniversitesi Eğitim ve Burs Ücretleri 2020 -