Mülakat Nedir? Konu Anlatımı

Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Mülakat Nedir? sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor

Mülakat Nedir?

Mülakat, herhangi bir sosyal konu ya da sorunun üzerinde, uzman kişi ya da kişilerle yapılmış konuşmaları yansıtan yazı türüdür. Toplumun tamamını ya da bir kısmını ilgilendiren her alanda “mülakat” yapılabilir. Gazete ve dergilerde yayımlamak üzere yapılan mülakatlar için daha çok röportaj sözcüğü kullanılır.

Bir yanlış kalıplaşma sonucunda günlük hayatta mülakat türünün isminin kullanması yerine röportaj sözcüğü kullanılır hale gelmiştir. Röportaj denildiğinde kastedilmek istenen aslında mülakattır. Bu nedenle bu türü ve röportajı birbirinden ayırt etmeliyiz.

» Bir sanatçıyı daha iyi tanımamızı sağladığından önemli bir türdür.
» Bilgi verme, tanıtma gibi amaçları olduğundan öğretici metinlerdendir.
» Öncesinde titiz ve ayrıntılı bir hazırlık çalışması gerektirir.
» Anlatımın sade ve açık olmasına dikkat edilir.
» Kişinin konuşmaları değiştirilmeden ve yorumlanmadan olduğu gibi aktarılır.
» Söyleşmeye bağlı anlatım türünden yararlanılır.
» Sorular öncesinden büyük bir ustalıkla hazırlanmalıdır.
» Üzerinde konuşulan konu toplumu ilgilendiren, toplumun ilgisini çekecek türde olur.
» Üzerinde konuşulacak olan konunun uzmanlarıyla mülakat yapılır.
» Mülakatı yapacak kişinin kibar ve nazik olması gerekir, konuşma üslubu burada önem arz eder. Sorular, karşı tarafı incitmeyecek bir şekilde kibarca sorulur.
» Asıl amaç bilgi vermek olduğundan genellikle dil göndergesel işlevde kullanılır.
» Aslında yazılı olan bu tür günümüzde görüntülü olarak da aktarıldığından sözlü anlatım tür özelliği de taşımaktadır.

Herhangi bir iş görüşmesi farklı şekillerde uygulanabilir. Görüşmeciler, farklı görüşme yöntemlerini uygulayarak söz konusu pozisyon için en uygun adayı belirlemeye çalışırlar. Görüşmenin çeşidine göre, görüşmenin yapısı, sorulacak sorular ve ölçülmek istenen nitelikler ve yetkinlikler farklılık gösterebilir. Yedi farklı görüşme çeşidi vardır:

– Birebir görüşmeler,
– Panel görüşmeler,
– Çalışma arkadaşları grubu ile yapılanlar,
– Sıralı görüşmeler,
– Değerlendirme merkezleri tarafından yapılanlar,
– Telefon görüşmeleri,
– İşaret dili ile yapılanlar.

11. Sınıf Mülakat/Röportaj Konu Anlatımı Tıklayınız

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Konuları için Tıklayınız

11. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 72 + 1 kaçtır?


2024-MSÜ: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - KPSS Ortaöğretim Düzenli Ordunun Kurulması Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Milli Mücadele Muharebeler Dönemi Konu Anlatımı - KPSS 2024/4 Lisans Veteriner Hekim Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Ziraat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Su Ürünleri) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Orman) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Kimya) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (İnşaat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Harita) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Gıda) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bitki Koruma) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bilgisayar) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Balıkçılık Teknolojisi) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Büro Personeli Atama Taban Puanları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları