Moralinizi bozmayın, açığı LYS’de kapatabilirsiniz

Her yıl olduğu gibi bu yıl da YGS'ye giren öğrencilerin bir kısmı sınavda gösterdikleri performanstan memnun değiller. Dün konuştuğumuz birçok öğrencinin morali bozuktu. İstedikleri puanları alamayacaklarından endişeliler. Özellikle de matematik sorularında uzun problem soruları yüzünden zaman kaybettiklerini ve puanlarının düşeceklerini anlattılar. Onları söylediğimi okuyucularımız için de tekrarlamak istiyorum. Moralinizi yüksek tutun, açığınızı LYS'de kapatırsınız. 

YGS'nin önemsiz olduğunu söylemiyorum. Bu sınavda alacağınız puanlar yerleştirme puanlarınızın hesaplanmasında etkili olacak. YGS'nin bu etkisi yüzde 40. Ancak LYS'ninetkisi ise yüzde 60. Eğer YGS'de düşük puan alacağınızı düşünüyorsanız, hemen bugünden itibaren moralinizi bozmadan LYS'lere çalışmaya başlayın. 

Geçen yılın verilerine bakarak, LYS'de iyi bir performans ile sıralamanızı nasıl yükseltebileceğinizi Habertürk için bu çalışmayı yapan Fen Bilimleri Eğitim Rehberi Cihan Yeşilyurt'un hazırladığı örnekle anlatalım ve moralinizi düzeltelim. 

NASIL BİNLERCE SIRA YÜKSELİYOR?

Geçen yıl YGS-5 başarı sırası 95.109 olan bir aday eğer LYS'lere gerektiği şekilde hazırlanır ve performansını yükseltirse başarı sırasında 60 binin üzerinde yükseliyor. Bu adayın TM-3'te başarı sırası 30 bin 577'ye yükseliyor. Yine YGS-5'te 25 binlerdeki bir aday da LYS'de 3 bin 900'e kadar çıkabiliyor. Başarı sırası YGS-5'te 95 bin olan bir başka aday ise 19 binlere kadar yükselebiliyor. 248 bin başarı sırasındaki bir adayın ise TM-3 başarı sırası 68 bine kadar çıkabiliyor. 

Bu değişimlere gelin bir de MF puanları için bakalım: 

YGS-1 başarı sırası 15 binlerde olan aday LYS'lerde iyi performans gösterdiğinde MF-4 puanında başarı sırası 7 binlere kadar çıkabiliyor. Yine YGS-1'de 12 bin başarı sırasındaki bir aday MF-4'te 2 binlere kadar yükselebiliyor. 

Bu örneklerin tümü geçen yıl sınava giren adayların puanları ve başarı sıralarına göre hazırlandı. Bu yüzden de "YGS kötü geçti, seneye mi girsem?" diyenlere bu örneklerde gösteriyor ki; YGS'deki durumunuzu LYS ile telafi etme şansına sahipsiniz. Bu yüzden de artık biten YGS için "Daha başarılı olabilirdim" demeyi bırakın ve daha 3 ay süreniz olan LYS'lere hazırlanmaya başlayın. İsteğiniz başarı sırasına iyi bir çalışma ile LYS'deulaşacaksınız. 

Bu yazı Habertürk Gazetesi'nde Pervin Kaplan'ın köşe yazısı olarak 13 Mart 2017 tarihinde yayımlanmıştır

Puanlara ve Başarı sıralamalarına ulaşmak için ilgili bölümün üstün tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları Taban Puanları İçin Tıklayınız

2 Yıllık Üniversite (Önlisans) Bölümleri Başarı Sıralaması Taban Puanları İçin Tıklayınız

Üniversitelerin Taban Puanları Başarı Sıralamaları ve Bölümleri İçin Tıklayınız

LYS VE YGS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Bölümler Hakkında Geniş Bilgi İçin Tıklayınız

Hangi Bölüm Kaç Net İle Kazanılır İçin Tıklayınız

TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 53 + 4 kaçtır?