Mitoz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Mitoz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Mitoz Nedir? Mitoz Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Mitoz nedir, Mitoz nasıl yazılır tdk, Mitoz anlamı tdk, Mitoz Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Mitoz – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Mitoz  kelimesinin anlamı:

Mitoz Biyoloji Terimi Olarak Mitoz:
1- Bölünme yeteneği olan tüm ökaryot hücrelerin çekirdeğinde görülen, aynı kalıtsal özelliklere sahip iki çekirdek oluşmasını sağlayan hücre bölünmesi.

2- Ökaryotlarda iki yavru çekirdeğin oluşumuna yol açan çekirdek bölünmesi; bu yavru çekirdeklerin her biri orijinal çekirdeğinki ile aynı olan kromozom takımına sahiptir.

Mitoz Fen Bilimleri Terimi Olarak Mitoz:
Bir hücreden aynı özellikte iki yeni hücre oluşturan hücre bölünmesi.

Mitoz Sağlık-Tıp Terimi Olarak Mitoz:
Hücre bölünmesi.

Türk Dil Kurumu’na göre Mitoz  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
mitoz
İngilizce: mitosis, Fransızca: mitose, Almanca: Mitose, Diğer: Yun. mitos
(Yun. mitos = iplik) İğ ipliklerinin oluşması, kromozomların ortalarından yarıya bölünmeleri gibi çekirdekte gözüken bazı karışık olaylar sonucunda sitoplâzmanın da yarılmasiyle meydana gelen göze bölünmesi tipi; doğrudan doğruya olmayan göze bölünmesi.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
mitoz
İngilizce: mitosis, Fransızca: mitose, Almanca: Mitose, Diğer: Yun. mitos: iplik
Ökaryot hücrelerin tipik çekirdek bölünmesi. Kopyalanarak sayısı iki katına çıkmış olan kromozomların profaz, metafaz, anafaz ve telofaz safhalarını geçirdikten sonra bölünerek diploit sayıda kromozom kapsayan iki oğul çekirdeğe ayrılmaları. Sentriyol bulunan hücrelerde mitoza astral mitoz, sentriyol bulunmayan hücrelerde ise anastral mitoz denir. Mitozu takiben sitoplâzma bölünmesi (sitokinez) ile hücre iki oğul hücreye ayrılır.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
mitoz
İngilizce: mitosis
Ökaryotik hücrelerin tipik çekirdek bölünmesi, kopyalanarak sayısı iki katına çıkmış olan kromozomların profaz, metafaz, anafaz ve telofaz everelerini geçirdikten sonra bölünerek diploit sayıda kromozom kapsayan iki oğul çekirdeğe ayrılmaları, karyokinez, mitoz bölünme, mitotik bölünme.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
mitoz
İngilizce: mitosis
Türün somatik hücrelerinin kendine özgü sayısında ve oluşan her iki hücrenin aynı olmasının sağlandığı, birçok karmaşık süreç içeren, dolaylı bir hücre bölünme yöntemi, mitoz siklusu, karyokinez. İleri derecede farklılaşan sinir ve kas hücreleri dışındaki tüm soma hücreleri bu tip bölünmede profaz, metafaz, anafaz ve telofaz evrelerini geçirerek diploit sayıda kromozomlardan oluşan iki hücre biçimlenir.

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
mitoz
eşeysiz bölünme

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
mitoz
İngilizce: mitosis
Bir hücrenin kendi genomunu eşleyerek iki yavru hücre biçiminde bölünmesi.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
mitoz
İngilizce: mitosis
Bir hücrenin kendi genomunu kopyalayarak iki yavru hücre oluşturacak biçimde bölünmesi.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam