Mimarlık fakültelerinde İlk 200 bine giremeyen yazamayacak!

Mimarlık fakültelerine de başarı sıralaması şartı geldi. Sınavda ilk 200 bine giremeyenler mimarlık yazamayacak

YÖK'ten yapılan açıklama şöyle;

“Yeni YÖK” olarak yükseköğretim sistemimizde eğitim-öğretim süreçlerimizin niteliğinin arttırılmasına yönelik konuyla ilgili paydaşlarımızın da görüşlerini alarak bir dizi düzenlemegerçekleştirmekteyiz.
Bu kapsamda özellikle meslek icrasına yönelik programlarda “başarı sırasına göresınırlama” uygulaması başlatılmıştır. Bilindiği üzere bu kapsamda ilk olarak tıp’ta 40 bin, hukuk’ta ise 150 bin başarı sırası sınırıbelirlenmiş ve 2015 ÖSYS’de uygulanmıştır. Bu uygulamamız toplumun ilgili her kesiminde kabulgörmüştür.
Aynı amaca yönelik olarak mühendislik alanındaki programlar içinde bu alanın en önemli paydaşıolan Mühendislik Dekanları ile toplantılar gerçekleştirilmiş ve kendilerinden gelen görüşler, tıp ve hukukalanları için yapılan düzenlemenin mühendislik alanı için de uygulanması yönünde olmuştur.
Bukapsamda Mühendislik alanında 240 bin başarı sırası sınırı belirlenmiş ve Mimarlık programı içindeçalışma yapıldığı yakın zamanda tarafımızca kamuoyuna duyurulmuştur.
Mimarlık programı kontenjanlarına yerleşen öğrenci sayılarına ilişkin yapılan çalışmada, adıgeçen programa yerleşen ve aynı programda eğitim alan öğrenciler arasındaki puan farkının yıllargeçtikçe açıldığı gözlemlenmiştir.Başarı sıralamasında aralarındaki fark yüz binleri bulan öğrencilerin aynı sınıfta, aynı öğretimüyesinden, aynı müfredatı takip etmesinin eğitim bilimi açısından doğru olmadığı değerlendirilmektedir.Tıp, hukuk ve mühendislikten sonra mimarlık için de başarı sıralaması sınırı paydaşlarca vemimarlık alanının uzmanlarınca talep edilmiştir.

Yükseköğretim Kurumlarındaki Mimarlık programına son yıllarda yerleşen öğrencilerin başarısıraları da dikkate alınarak yapılan çalışma sonucunda 2016 ÖSYS’de; 1. Türkiye ve KKTC’deki yükseköğretim kurumlarına yerleştirme işlemlerinde mimarlıkprogramına başarı sırası en düşük İkiyüz bininci (200.000) sırada olan adayların yerleştirme işleminealınarak kontenjan dâhilinde yerleştirilmesine,2. Vakıf yükseköğretim kurumlarının senato kararı ile söz konusu başarı sıralarına ilişkin dahaüstte başarı sırası belirleyebilmesine,karar verilmiştir.

Bu rakamları belirlerken talepleri dikkate almakla birlikte diğer taraftan sınırlamanın yıkıcıolmaması da gözetilmiştir.YÖK olarak, tıp, hukuk, mühendislik ve son olarak eklenen mimarlık programlarına ilişkin başarısıralaması sınırının tek başına bu alanlara kaliteyi getirmeyeceğini, yükseköğretimde özellikle çıktıyı ve mezuniyet yetkinliğini dikkate alan başkaca kararların alınmasının da gerektiğini bilmekteyiz.

Bu bağlamda yakın zamanda kuruluşunu tamamladığımız Kalite Kurulu ve süreçleri daha daönem kazanmaktadır. Mezuniyet sonrasında meslek icrası için sadece YÖK’ün değil diğer ilgili paydaşların da katkısağlayacağı bir “mesleki yeterlilik sınavının” olması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu konuya ilişkin biryasa taslağı üzerinde çalışılmaktadır.Kamuoyuna önemle duyurulur.

Kaynak : AA

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 53 + 4 kaçtır?