Mimarlık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Mimarlık bölümü hangi üniversitelerde var, Mimarlık bölümü iş olanakları,Mimarlık bölümü taban puanları,Mimarlık bölümü olan üniversiteler,Mimarlık bölümü atamaları,Mimarlık bölümü dersleri,Mimarlık bölümü taban puanları,Mimarlık bölümü kaç yıllık,Mimarlık maaşları

Mimarlık Bölümü Nedir?

Mimarlık mesleği insanlık tarihinin en eski meslekleri arasında sayılır, çünkü yaşamın geçtiği her tür tasarlanmış çevrenin üretimiyle ilgilidir. Mimarlığın değişmez tanımı, Romalı mimar Vitruvius’un “sağlamlık, kullanışlılık, güzellik” (firmitas, commoditas, venustas) olarak dile getirdiği üç amacı içerir. Bu tanıma göre mimarlık; kullanım güvenliğine sahip, işlevine uygun, rahatlık koşullarını sağlayan ve insana yaşama zevki ve yücelik duygusu aşılayan (kısaca sağlam, kullanışlı, güzel) mekanların yaratılmasını hedefler. Bir yapıyı ‘mimari eser’ yapan, insan yerleşmelerini kente/şehre dönüştüren işte bu üç koşulun birlikte yerine gelmesidir. Bu üç koşul mimarlığın bilim, teknoloji ve sanat alanlarıyla eş dereceli bağlantısını da göstermektedir. Bilim, teknoloji ve sanat alanlarını buluşturan bir disiplin oluşu nedeniyle çok yönlü birikime sahip olmayı gerektiren mimarlığın, doğal olarak eğitimi de özenli bir ortam gerektirir. Fen alanında üstün başarılı öğrencilerin alındığı mimarlık okulları, bilim formasyonu ile sanat disiplini ve kültürünü bütünleştiren farklı bir eğitim kurgusu ve ortamına sahiptir. Donanımlı, kendine güveni olan, araştırma yapmasını bilen, kaynaklara hakim ve soyutlama becerisine sahip mimarlık mezunları, gerek iş gerekse akademi dünyasında aranan elemanlardır.

Mimarlık Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Mimarlık bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Mimarlık Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Temel Tasarım,
– Grafik Anlatım,
– Mimarlığa Giriş,
– Matematik I,
– İngilizce I,
– Bilişim Kuramları ve Uygulamaya Giriş,
– Türkçe,
– Yapı ve Topoğrafya Yaz Stajı,
– Mimari Tasarımı,
– Mimarlık Tarihi,
– Statik ve Malzeme Mekaniği,
– Malzeme ve Yapı Bileşenleri,
– Peyzaj Tasarımı,
– Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi,
– Strüktürlerin Davranış ve Analizi,
– Yapı ve Kaplama Malzemeleri,
– Çevresel Tasarım,
– Yapı Şantiyesi Kazı Yaz Stajı,
– Strüktürel Tasarım,
– Detay İlkeleri,
– Kent Planl. ve Kentsel Tasr. İlkeleri,
– Binalarda Çevresel Sistemler,
– Mimari Boro Kazı Yaz Stajı,
– Restorasyon ve Koruma İlkeleri,
– Mesleki Uygulama vb.

Mimarlık Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Mimar önce, istek ve ihtiyaç sahibinin, yaptıracağı binada bulunmasını istediği özellikleri saptar. Yürürlükteki imar yasasını ve ihtiyaç sahibinin parasal olanaklarını, binanın yapılacağı yerdeki doğal koşulları dikkate alarak binanın planını çizer. Binanın tamamlandıktan sonra alacağı biçimi gösteren ölçekli maketler hazırlar. Mimar, zamanının büyük kısmını proje çizmek, etüt ve proje kontrolü yapmakla geçirir. Belli aşamalarda projenin uygulanmasını denetlemek amacı ile inşaat yerine gider.

Mimarlık Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Mimarlık mezunları, kamu ve özel sektörün projelendirme ve inşaat birimlerinde tasarımcı, kontrolör ve uygulamacı olarak görev alabilir, ya da kendi iş yerlerini kurarak kamu ve özel sektör projelerini yürütebilirler. Tasarım mesleklerine özgü bir diğer olanak ise, ulusal ve uluslararası proje yarışmalarıdır. Her yarışmada, uygulanacak projenin seçimine yönelik birincilik ödülünün yanı sıra nitelikli projelere ödüller verilmesi, tasarımcılara yeni iş olanakları yaratır. Mimarlık mesleği verdiği hizmet ile insani, toplumsal ve kültürel değerler yaratmaya yönelik çok yönlü bir meslektir. Mimarlık Bölümü, Avrupa Mimarlık Eğitimi Derneği (EAAE) ve Uluslararası Bina ve Yapı Araştırma-Geliştirme Konseyi (CIB) üyesidir.

Mimarlık Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Mimarlık bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Mimarlık Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Mimarlık Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Mimarlık Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Mimarlık Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -