Milli Edebiyat Anlayışını Yansıtan Şiir Konu Anlatımı

Milli Edebiyat Anlayışını Yansıtan Şiir Konu Anlatımı

Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Milli Edebiyat Anlayışını Yansıtan Şiir sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor…

Milli Edebiyat Anlayışını Yansıtan Şiir

Cumhuriyet dönemi saf şiirini andırır. Tema yönünden onlardan ayrılır. Kaynağı halk şiiri olup genellikle vatan ve millet sevgisini işler. Memleketçi bir şiir anlayışı hâkimdir.

» Milliyetçilik akımıyla ortaya çıkan Milli Edebiyat anlayışı, Cumhuriyetin ilk yıllarında da varlığını sürdürmüştür.
» Şiirlerinde milli ölçümüz olan hece ölçüsünü kullanmışlardır.
» Bu anlayışı benimseyen şairler , Anadolu insanının sıkıntılarını , sorunlarını ve Anadolu coğrafyasını anlatmışlardır.
» Sade ve anlaşılır bir dille Anadolu insanının sıkıntılarını anlatmışlardır.
» Halk arasından seçilmiş sıradan insanların hayatını anlatmışlardır.
» Kelimeleri genellikle gerçek anlamda kullanmışlardır.
» Milli duygular ön plandadır.
» Türk diline büyük önem vermişlerdir.
» Milli kaynaklardan beslenmişlerdir.
» İmge, ses akışı ve ritim açısından modern Türk şiirinden faydalanılmıştır.

Milli ddebiyat zevk ve anlayışını sürdüren şairler ve edebi topluluklar:  Ahmet Kutsi Tecer, Orhan Saik Gökyay, Kemalettin Kamu, Arif Nihat Asya, Zeki Ömer Defne ve Beş Hececiler.

12. Sınıf Şiir Konu Anlatımı Tıklayınız…

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Konuları için Tıklayınız…

12. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız…

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2021 Milli Savunma Üniversitesi(MSÜ) Sınavı Başvuruları Alınacak - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2022 PYBS,DPY,İOKBS Bursları Ne Zaman Yatırılacak Ödenecek ? - KPSS Puan Türleri ve Meslekleri 2022 - PYBS-DPY-İOKBS Burs Miktarı Kaç Lira Ne Kadar 2022 - Kırşehir Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Zonguldak Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Yozgat Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Yalova Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Van Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Uşak Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tunceli Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Trabzon Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tokat Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tekirdağ Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) -
reklam