Matematik Soru Bankası

Milli Edebiyat Anlayışını Yansıtan Şiir Konu Anlatımı


Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Milli Edebiyat Anlayışını Yansıtan Şiir sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor…

Milli Edebiyat Anlayışını Yansıtan Şiir

Cumhuriyet dönemi saf şiirini andırır. Tema yönünden onlardan ayrılır. Kaynağı halk şiiri olup genellikle vatan ve millet sevgisini işler. Memleketçi bir şiir anlayışı hâkimdir.

» Milliyetçilik akımıyla ortaya çıkan Milli Edebiyat anlayışı, Cumhuriyetin ilk yıllarında da varlığını sürdürmüştür.
» Şiirlerinde milli ölçümüz olan hece ölçüsünü kullanmışlardır.
» Bu anlayışı benimseyen şairler , Anadolu insanının sıkıntılarını , sorunlarını ve Anadolu coğrafyasını anlatmışlardır.
» Sade ve anlaşılır bir dille Anadolu insanının sıkıntılarını anlatmışlardır.
» Halk arasından seçilmiş sıradan insanların hayatını anlatmışlardır.
» Kelimeleri genellikle gerçek anlamda kullanmışlardır.
» Milli duygular ön plandadır.
» Türk diline büyük önem vermişlerdir.
» Milli kaynaklardan beslenmişlerdir.
» İmge, ses akışı ve ritim açısından modern Türk şiirinden faydalanılmıştır.

Milli ddebiyat zevk ve anlayışını sürdüren şairler ve edebi topluluklar:  Ahmet Kutsi Tecer, Orhan Saik Gökyay, Kemalettin Kamu, Arif Nihat Asya, Zeki Ömer Defne ve Beş Hececiler.

12. Sınıf Şiir Konu Anlatımı Tıklayınız…

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Konuları için Tıklayınız…

12. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız…

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam