Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Meteoroloji Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var, Meteoroloji Mühendisliği bölümü iş olanakları,Meteoroloji Mühendisliği bölümü taban puanları,Meteoroloji Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Meteoroloji Mühendisliği bölümü atamaları,Meteoroloji Mühendisliği bölümü dersleri,Meteoroloji Mühendisliği bölümü taban puanları,Meteoroloji Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Meteoroloji Mühendisliği maaşları

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

Hava analizi ve öngörüsü, iklim değişimi, hava kirliliği, güneş ve rüzgâr enerjisi, hidroloji, hidrometeoroloji, tarımsal meteoroloji, atmosfer fiziği, risk analizi ve afetlerle mücadele konularında en ileri teknolojileri kullanarak çalışabilecek mühendisler yetiştirmektedir.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Meteoroloji Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. ve 2. yıl temel mühendislik dersleri (matematik-fizik-kimya), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce ve Türk Dili dersleri, 3. ve 4. yıl uzmanlık dersleri alınmaktadır.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Meteoroloji programını bitirenlere “Meteoroloji Mühendisi” ünvanı verilir. Meteoroloji mühendisi çalıştığı kurumda geniş coğrafi alanlarda ısı, yağış, elektrik basınç, nem, don vb. yönlerden meydana gelen değişmeleri inceler; bölgenin ısı, yağış, basınç, nem haritalarını hazırlar, hava değişikliklerini önceden kestirmeye çalışır. Meteoroloji teknik bir alan olup meteoroloji mühendisleri çeşitli dallarda uzmanlaşabilmektedirler. Örneğin sinoptik meteoroloji bir uzmanlık alanı olup dünyanın çeşitli meteoroloji istasyonlarından gelen gözlem raporlarının yorumlanması, belli bir bölge için kısa ve uzun vadeli hava tahminleri yapılması ile ilgilidir. Klimatolog belli bir bölgenin uzunca bir süre ısı, güneş ışığı, yağış miktarı, rutubet ve yağmur durumuna ilişkin geçmiş kayıtlarını toplar, değerlendirir ve tarım, hayvancılık, ticaret vb. alanlarda kullanılmak üzere hava tahmin raporları hazırlar. Dinamik meteorologlar hava ve akımlarına ilişkin fiziksel kanunları incelerler. Fiziksel meteorolog atmosferin kimyasal bileşimini, elektrik, ses ve ışık özelliklerini inceler. Endüstriyel meteorologlar ise hava kirlenmesi ve duman kontrolü üzerinde çalışırlar. Meteoroloji mühendisleri, hava tahmin istasyonlarında, atmosferdeki değişiklikleri doğru ve ayrıntılı bir biçimde saptayabilmek için günün 24 saatinde çalışma halindedirler. Bu nedenle meteoroloji mühendisleri nöbetleşerek görev yaparlar. Gece ve hafta sonu nöbetleri vardır.

Meteoroloji Mühendisliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bölüm mezunları yerli-yabancı meteoroloji mühendisliği ve atmosfer bilimleri ile ilgili tüm firma ve araştırma kurumlarında ve bilişim sektöründe çalışabilmektedir. Bunlardan bazıları:

– ABD ve Avrupa’daki Üniversitelerin Meteoroloji,
– Denizcilik,
– Deniz İşletmesi,
– Coğrafya,
– Su Ürünleri ve Çevre Mühendisliği Bölümleri,
– Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ),
– Devlet Su İşleri (DSİ)
– Çevre ve Orman Bakanlığı,
– İl ve Anakent Belediyelerinin Çevre Müdürlükleri,
– Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİEİ),
– Türkiye Elektrik Dağıtım Kurumu,
– Türk Hava Yolları (THY),
– Havacılık ve Uzay Ajansları,
– Türk Silahlı Kuvvetleri Seyir,
– Hidrografi ve Osinografi Dairesi,
– Televizyon Kanalları vb. Kitle İletişim Kurumları,
– Rüzgâr ve Güneş Enerjisi Şirketleri,
– Tarım Sigortaları vb. Sigorta Şirketleri,
– Meteorolojik Alet Geliştiren ve Kuran Şirketler,
– Hidroloji ve Su Yapıları Şirketleri vb.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Meteoroloji Mühendisliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Meteoroloji Mühendisliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -