reklam
reklam
logo
logo
logo

METEB Dışı nedir?

29.06.2015
A+
A-
METEB Dışı nedir?

Meteb nedir, meteb içi nedir, meteb dışı nedir

Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB), bir veya daha fazla meslek yüksekokuluyla Açıköğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde en az bir METEB kurulacaktır.

METEB İÇİ nedir?

METEB İÇİ ifadesi mezunların kendi bulundukları Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi’nde tercih yapmaları anlamında kullanılmaktadır. Sınavsız geçiş sisteminde aday öğrenciler öncelikli olarak kendi METEB’inde yerleşme haklarının olduğunu unutmamalıdırlar. Örnek verecek olursak; Kocaeli ilinde yer alan Meslek Yüksekokullarına (2 yıllık programlarına) önce Kocaeli bölgesindeki Mesleki ve Teknik  liselerinden mezun olan adayların öncelik hakkı vardır.


METEB DIŞI nedir?

METEB DIŞI ifadesi ise sınavsız geçişten faydalanmak isteyen adayların, kendi mezun oldukları Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarının bulunduğu ilin dışında bir yerin meslek yüksek okulu programını tercih etmesidir. Örneğin; Kocaeli’nde yer alan bir meslek lisesi yada teknik liseden mezun olan adayın, İstanbul, Ankara yada Bursa illerindeki 2 yıllık Meslek Yüksekokulu programlarını tercih etmesidir. Meteb içi yazımızda belirttiğimiz gibi öğrenci kendi eğitim bölgesi dışında bir tercihte bulunduğunda, önceliğin kendisinde değil tercihte bulunduğu ilin mesleki ve teknik okullarından mezun olan öğrencilerde olduğunu unutmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. aziz dedi ki:

  kocaelide sivil savunma ve itfaiyecilik okumak istiyorum 🙂 istanbuluda yazma şansım varmı acaba? yani olma ihtimali var diyorsunuz

 2. berat dedi ki:

  O yine iyiya kardeşim biz Yozgat da okuyoruz öğretim görevlimiz yok paramedik olarak.. Erzuruma ağri ya gitmek zorunda kaliyoz

 3. Burak Karakuş dedi ki:

  Ben hayatımda böyle saçma bir şey görmedim açık açık hak yeme..Şimdi ben İstanbul’da puanım yetmiyor Eskişehir’e de puanım yetiyor ama bu METEB saçmalığı yüzünden önce Eskişehir’de okuyanlar yerleşecek benim puanım onlardan yüksek olsa bile onlardan sonra ben yerleşecem…Öyle mi?

 4. Ezgi dedi ki:

  Sağlık meslek lisesi mezunuyum ama ygs 1-3-4-5-6 yani ygs 2 haricinde tercih yapabilir miyim?

  1. Ayse dedi ki:

   Canım obp puanını kullanarak tercih yapabilirsin

 5. resul dedi ki:

  Eskişehir aof meteb disi olara kazandim
  İstanbul da ikamet ediyorum istanbulda calisip okuyabilirmiyi