Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü iş olanakları,Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü taban puanları,Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü atamaları,Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü dersleri,Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü taban puanları,Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Metalurji ve Malzeme Mühendisliği maaşları

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bileşiminde metal bulunan maden filizlerinden metal ve alaşımlarının elde edilmesi ve bunların belli işlemlerden geçirilerek endüstrinin istediği hammadde haline getirilmesi, plastik ve seramik gibi metal olmayan maddelerin elde edilmesi ve işlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Kamu ve özel sektöre ait demir, çelik, alüminyum ve döküm fabrikalarında çalışılabileceği gibi standartlar, tasarımlar vs. Konularda bürolarda çalışılabilir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Metalurji ve Malzeme Mühendisliğine Giriş,
– Diferansiyel Denklemler,
– Statik ve Mukavemet,
– Metalurji Termodinamiği,
– Kaynaklı Birleştirme Teknikleri,
– Malzeme Karakterizasyonu,
– Temel Şekillendirme Teknikleri,
– Malzeme Bilgisi,
– Malzemelerin Mekanik Davranışı,
– Taşınım Olayları,
– Demir-Çelik Üretimi,
– Metal ve Alaşımların Katılaşması,
– Triboloji,
Endüstriyel Kaynaklı Birleştirme Teknikleri vb.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Metalurji ve malzeme mühendisleri, her hangi bir tür malzemenin üretimi için gerekli planları yapar ve uygulanmasını denetler. Ayrıca, herhangi bir mühendislik tasarım gurubunun üyesi olarak, malzeme seçme, önerme ve malzeme kullanımının denetimini yapar; yeni ve özel amaçlara yönelik malzemeler tasarlar. Metalurji ve malzeme mühendisleri yaptıkları işin türüne göre büroda veya gürültülü, tozlu sıcak fabrika ortamında çalışırlar.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liselerinde ve meslek eğitim merkezlerinde Metalurji Teknoloji Alanının İzabe Dalının alan ortak dal ve derslerini vererek öğretmenlik yapabilirler.

Kamu veya özel sektöre ait demir, çelik, alüminyum ve döküm fabrikalarında, metal dışı malzeme üreten endüstri işletmelerinde, mühendislik ve araştırma-geliştirme alanlarında, standartlar, tasarımlar vb. konularla ilgili olarak bürolarda, bakır ve ferro alaşım üretim sektörlerinde, özel dökümhaneler, haddehaneler, ısıl işlem ve metal işleme fabrikalarında, seramik, refrakter endüstrilerinde ve cam sektöründe, hammadde alımı ve mühendislik firmalarında ürünlerin pazarlanması alanlarında çalışırlar.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -
reklam