BaşarıSıralamaları
Reklam
Reklam
Reklam

Mesleki ve Teknik Lise Mezunu Öğrenciler Ek Puan Geldi

 

Mesleki ve teknik lise öğrencilerinin alanlarının devamı niteliğindeki önlisans programlarına sınavsız geçiş hakları bu yıldan itibaren kaldırıldı. Bu yıl mezun olacak öğrenciler sınavsız geçiş hakkından yararlanamayacak. Buna karşılık kaldırılan ek puan uygulaması geri geldi.

EK PUAN 0.06 OLARAK BELİRLENDİ

reklam

Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı 0.06 olarak belirlendi.  Meslek lisesi öğrencilerinin OBP önce 0.12 ardından da 0.06 ile çarpıldıktan sonra yerleştirme puanına eklenecek.

GEÇEN YIL KALDIRILMIŞTI

Geçen yıl üniversite için başvuran mesleki ve teknik lise mezunu öğrenciler için ek puan kaldırılmıştı. Meslek lisesi öğrencileri alanlarının devamı niteliğindeki programları tercih ettiklerinde tüm öğrenciler gibi önce Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) 0.12 katsayı ile çarpılıyor ardından da 0.06 ek puanla çarpılıyordu. Bu uygulama geçen yıl kaldırıldı. Ancak eğitim alanını düzenleyen 6764 sayılı yasa ile ek puan geri geldi.

Meslek liseli öğrenci önlisans programı tercih ettiğinde önce Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) tüm adaylar gibi önce 0.12 ile ardından da bu kez ek puan 0.06 ile çarpılacak ve yerleştirme puanına eklenecek. Meslek liseli ek puandan 15 ile 30 arasında puan alacak.

TALEP ÜNİVERSİTELERDEN GELDİ

Ek puan yalnızca ön lisans programların için, aynı alanda yapacakları tercihlerde geçerli olacak. Yapılan açıklamaya göre meslek liselerilere sınavsız geçiş uygulamasının kaldırılması talebi, eğitim ve öğrenci kalitesini artırmak amacıyla üniversitelerden geldi.

SINAVSIZ GEÇİŞ KALKTI

Her yıl 70 binin üzerinde mesleki ve teknik lise mezunu sınavsız geçiş hakkından yararlanmak için ÖSYS’ye başvuruyor. Bu öğrenciler alanlarının devamı niteliğindeki önlisans programlarına sınavsız geçiş ile yerleştiriliyor. Ancak YÖK geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bu yıldan itibaren sınavsız geçiş uygulamasına son verildiğini açıkladı.
Geçtiğimiz 9 Aralık 2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6764 sayılı "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da 2547 sayılı YÖK Kanunu’nda da değişiklikler yapıldığını söyleyen YÖK yetkilileri şöyle dedi:
“Bu kanunun 25’inci maddesinde 547 sayılı Kanunun 45 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi şöyle değiştirildi: ‘Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir önlisans programına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara bu fıkranın (b) bendine göre hesaplanan ortaöğretim başarı puanı ve bu puanın Yükseköğretim Kurulu tarafından tespit edilecek katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak puan eklenir.’. 
2547 sayılı yasanın değiştirilen bu fıkrasında daha önce mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunlarının alanlarının devamı niteliğindeki programlara sınavsız yerleşecekleri yer alıyordu. Ancak görüldüğü gibi bu madde ile sınavsız geçiş kaldırılmış oldu. Maddeden sınavsız geçiş kaldırıldı ve ek puan geri getirildi.”

MESLEK LİSELİ DE YGS'YE GİRECEK

Bu yıldan itibaren mesleki ve teknik lise mezunları tercih yapabilmek için Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girmek zorunda.

HANGİ MESLEK LİSELİ EK PUAN ALACAK?

Anadolu Öğretmen Liseleri
Öğretmen Liseleri
İmam Hatip Liseleri
Anadolu İmam Hatip Liseleri
Mesleki ve teknik liseler
Spor Lisesi
Güzel Sanatlar Liseleri
Sağlık Meslek Liseleri

Kaynak:p.kaplan

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.