Memeliler Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Memeliler Nedir? Memeliler Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Memeliler nedir, Memeliler nasıl yazılır tdk, Memeliler anlamı tdk, Memeliler Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Memeliler – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Memeliler  kelimesinin anlamı:

Memeliler Biyoloji Terimi Olarak Memeliler:
Yunus, balina gibi suda yaşayanların dışındaki memeli canlıların genelinde vücut; ısı kaybını engelleyen, kıllardan oluşan, kalın bir örtüyle kaplıdır.
Memeliler sıcakkanlıdır. Memelilerde solunum organı akciğerlerdir. Üyeler, yaşadığı ortama uygun olarak tutma, koşma, yakalama, uçma, yüzme gibi fonksiyonları yerine getirecek şekilde değişime uğramıştır.
Birçoğunun ana rahminde, embriyonun beslenmesini sağlayan plasenta bulunur. Bazı türlerinde gelişimini tamamlamadan doğan yavru, gelişimini süt bezleri bulunan özel bir kesede tamamlar. Memeliler çoğunlukla yavrularını doğurur ve sütle besler. Uzun süren bir yavru bakımı görülür

Türk Dil Kurumu’na göre Memeliler  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
Memeliler
İngilizce: mammals, Fransızca: mammifères, Almanca: Sâugetiere, Latin: mammalis
(Mammalia), (Lat. mammalis = memeli) İkincil-ağızlı hayvanlardan kordalılar (Chordata) a. filumunun omurgalılar (Vertebrata) dalına giren altıncı sınıfı. İnsan da içinde olmak üzere, yavrusunu sütle besleyen bütün hayvanları kapsar. Sıcak kanlıdırlar. Tek delikliler’den başka hepsi doğururlar. Kalpleri 4 odalı olup sola dönen bir tek aortları vardır. Göğüs ve karın boşlukları bir zar (diyafram) ile ikiye ayrılır. Vücutları tüylerle örtülüdür (balinalar tüysüz). Daima süt bezleri vardır. Çoğunluk karada yaşamakla beraber bazısı denizlerde (balinalar) yaşar, bazısı (yarasalar) uçar. En eski memelilere jura devrinde raslanır. Eski sınıflandırmalara göre tek delikliler (Monotremata), keseliler (Marsupialia) ve etenliler (Placentalia) alt-sınıfİarına, yeni sısıflandırmalara göre ise ilkel-memeliler (Prototheria) ve öz-memeliler (Eutheria) alt-sınıflarına ayrılır.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
memeliler
Türkçe: zât-üs-sedâyâ, Fransızca: mammifères, Latin: Mamalia
(zooloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
memeliler
İngilizce: mammals, Fransızca: mammifères, Almanca: Säugetiere, Latin: Mammalia, mamma: meme
İkincil ağızlı hayvanlardan, kordalılar (Chordata) alt filumunun, omurgalılar (Vertebrata) dalından, süt bezleri gelişmiş ve yavrusunu süt ile besleyen, sıcakkanlı, tek delikliler (Monotremata) takımı hariç hepsi doğurarak çoğalan, kalpleri dört odalı, göğüs ve karın boşlukları bir zar ile ikiye ayrılmış, vücutları tüylerle örtülü, karada, denizde ve havada yaşayan türleri kapsayan bir sınıf.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 36 + 2 kaçtır?


Basari Sıralamaları