Reklam
Reklam

Meltem Rüzgarları Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Meltem Rüzgarları Nedir? Meltem Rüzgarları Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Meltem Rüzgarları nedir, Meltem Rüzgarları nasıl yazılır tdk, Meltem Rüzgarları anlamı tdk, Meltem Rüzgarları Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Meltem Rüzgarları – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Meltem Rüzgarları  kelimesinin anlamı:

Meltem Rüzgarları Coğrafya Terimi Olarak Meltem Rüzgarları:
Birbirine komşu kara ve denizlerin ya da dağlarla vadilerin, gün içinde (Dünyanın günlük hareketi) farklı ısınması ve soğuması sonucunda oluşan rüzgarlardır.

Meltem rüzgarları ikiye ayrılır:

A.Kara ve Deniz Meltemleri:
1.Kara Meltemi
Gece, kara çabuk soğuduğundan yüksek basınç alanına, deniz daha sıcak olduğundan alçak basınç alanına dönüşür. Bunun sonucunda rüzgar karadan denize doğru eser. Oluşan rüzgara Kara Meltemi denir.

2.Deniz Meltemi
Gündüz, kara hemen ısındığı için alçak basınç alanına, denizler geç ısındığı için yüksek basınç alanına dönüşür. Sonuç olarak rüzgar denizden karaya doğru eser. Oluşan rüzgara Deniz Meltemi denir.

B.Dağ ve Vadi Meltemleri
1.Dağ Meltemi
Gece, yüksek yerler daha çabuk soğur ve yüksek basınç alanına, alçak yerler geç soğur ve alçak basınç alanına dönüşür. Sonucunda rüzgar dağın yamaçlarından vadi içlerine doğru eser. Bu rüzgara Dağ Meltemi denir.

2.Vadi Meltemi
Gündüz, yüksek yerler çabuk ısındığından alçak basınç alanına, soğuk olan çukur vadiler ise yüksek basınç alanına dönüşür. Bunun sonucunda rüzgar vadi içlerinden dağın yamacı boyunca yukarıya doğru eser. Bu rüzgara Vadi Meltemi denir.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
Abstre Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Absolutizm Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zünnar Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zülmecaz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Züht Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zulüm Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zulhuleyfe Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zuhr-i âhir Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zina Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zimmî Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Ondalık Sayılar Konu Anlatımı - Zimmet Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zilkade Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zilhicce Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zikretmek Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi -