Matematik Sınavı (LYS-1) tamamlandı

Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk oturumu Sosyal Bilimler Sınavı’nın (LYS-4) tamamlanmasının ardından bugün de ikinci oturum olan Matematik Sınavı’na (LYS-1) tamamlandı. Matematik Sınavı (LYS-1) bugün saat 10.00’da başladı.

ADAYLAR YİNE 15 DAKİKA KURALINA TAKILDI

Adaylar LYS-1’de de “15 dakika kuralı”na takıldı. ÖSYM’nin bu yıl uygulamaya konan ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) tartışma konusu olan, “adayların sınavın başlama saatinden en geç 15 dakika önce sınav yerinde bulunması gerektiren “15 dakika kuralı” nedeniyle birçok öğrenci koşarak sınava yetişmeye çalıştı. Saat 10.00’da başlayacak sınav için 09.45 sonrası gelen birçok aday ise geç kaldığı gerekçesiyle sınava alınmadı.

Tek oturumda yapılan sınav 135 dakika sürdü. Sınavda 80 soruluk matematik testi soruldu. Bu sınavda adaylara 3 açık uçlu soru yöneltildi. Cevap kağıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacak.

GEOMETRİ TESTİ KALDIRLDI

TM ve TS puan türlerinin hesaplanmasında kullanılacak LYS-1’de en büyük değişiklik geometri testinin kaldırılması oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) talebi ile ÖSYM 30 soruluk geometri testi matematik testinin içine alındı. Bu durum da geometri sorularının ağırlığını artırdı. Geometrisi iyi olan öğrenciler tek bir soruyla bile binlerce adayın önüne geçebilecek.

HAFTAYA 3 OTURUM VAR

Dün yapılan Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) ve bugün yapılan Matematik Sınavı’nın (LYS-1) ardından geriye 3 oturum kaldı. Fen bilimleri, yabancı dil ve Edebiyat-coğrafya sınavları gelecek hafta haftasonu yapılacak. Peki hangi gün hangi LYS var? İşte yanıtı:

Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2): 17 Haziran Cumartesi, saat 10.00, 135 dakika

Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) 17 Haziran Cumartesi, saat 14.30, 120 dakika

Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3): 18 Haziran Pazar, saat 10.00, 120 dakika

Kaynak: Pervin kaplan

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 30 + 4 kaçtır?