Maden Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Maden Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var, Maden Mühendisliği bölümü iş olanakları,Maden Mühendisliği bölümü taban puanları,Maden Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Maden Mühendisliği bölümü atamaları,Maden Mühendisliği bölümü dersleri,Maden Mühendisliği bölümü taban puanları,Maden Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Maden Mühendisliği maaşları

Maden Mühendisliği Bölümü Nedir?

Yerkabuğunun bazı bölgelerinde çeşitli iç ve dış doğal etkenlerle oluşan ekonomik yönden değer taşıyan minerallere maden denir. Bir maden mühendisi, çeşitli yöntemler kullanarak madenin konumunu ve miktarını belirler, yeraltı veya yerüstü kazılarıyla madene ulaşır, değişik metodlar uygulayarak cevherin üretimini yapar. Çeşitli endüstri dallarının hammadde ihtiyacını karşılamak için sürdürülen bu çalışmalar sırasında iş güvenliği, ekonomi, etik değer ve çevreye saygı maden mühendisinin temel hedefleridir.

Maden Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Maden Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Maden Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Tercih listelerinde bu bölüme yer vermek isteyen aday öğrenciler;

– Fizik,
– Genel Jeoloji,
– Mineraloji ve Petrografi,
– Fizyoteknik,
– Statik,
– Elektroteknik ve Elektrik Makineleri,
– Akışkanlar Mekaniği,
– Maden Yatakları,
– Cevher Hazırlama,
– Maden Topografyası,
– Madencilikte Temel Mühendislik Pratiği,
– Kaya ve Zemin Pratiği,
– Maden İşletme,
– Açık Maden İşletmeciliği,
– Madenlerde Havalandırma
Ve benzeri daha birçok dersin eğitiminden 8 yarıyıllık süre zarfında sorumlu olacaklardır.

Maden Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Maden mühendisleri, madencilik hacmini ve kârını en üst düzeye çıkarmak için günlük madencilik faaliyetlerini yönetirler. Operasyonların insanlar ve ekipman için güvenli olmasını ve verimli, çevreye uyumlu ve uygun maliyetli tasarım ve işletim sistemleri olmasını sağlarlar.

Maden Mühendisliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Mezunların çalışma olanakları devlet sektörü olarak; TKİ, TTK Genel Müdürlükleri, Maden İşletme Genel Müdürlüğü, MTA Genel Müdürlüğü, Enerji ve Tabi Kayaklar Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, üniversite ve yüksek Okullarında çalışabilirler. Özel sektör imkanları; seramik, cam ve çimento fabrikalarında, mermer ve doğal taş ocağı işletmelerinde, tünel ve metro çalışmaları yapan şirketlerde istihdam edilebilmektedirler.

Maden Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Maden Mühendisliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Maden Mühendisliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Maden Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Maden Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Maden Mühendisliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -