Madde Döngüsü Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Madde Döngüsü Nedir? Madde Döngüsü Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Madde Döngüsü nedir, Madde Döngüsü nasıl yazılır tdk, Madde Döngüsü anlamı tdk, Madde Döngüsü Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Madde Döngüsü – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Madde Döngüsü  kelimesinin anlamı:

Madde Döngüsü Biyoloji Terimi Olarak Madde Döngüsü:
Yaşama birliklerinde ve onun büyütülmüşü olan tabiatta canlılığın aksamadan devam edebilmesi için bazı önemli maddelerin kullanılan kadar da üretilmesi gerekmektedir. Doğada ekolojik önemi olan bu maddeler canlılar ve çevreleri arasında alınıp verilir. Bu maddeler güneş enerjisi yardımıyla belirli yörüngeleri izleyerek dolaşımlarını tamamlarlar. Maddelerin ekosistemdeki bu dolaşımına madde döngüsü denir. Tüm maddeler döngü yoluyla sürekli olarak canlılar tarafından yeniden kullanılır.

Canlılar için gerekli olup, devredilmesi gereken maddelerin en önemlileri; oksijen, su, azot, karbon, fosfor ve kükürttür.

Madde Döngüsü Coğrafya Terimi Olarak Madde Döngüsü:
Canlı organizmalarla çevrelerini içine alan ve kimyasal değişim sonucu oluşmuş bulunan maddelerin ekosistemdeki dolaşımı.

Madde Döngüsü Fen Bilimleri Terimi Olarak Madde Döngüsü:
Canlı yaşamı için büyük önem taşıyan su, karbon, oksijen, azot, fosfor gibi maddelerin canlı ve cansız çevre içinde dolaşım hâlinde olması.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. İpek dedi ki:

    Teşekkür ederim

BİR YORUM YAZIN

Soru: 72 + 1 kaçtır?


Basari Sıralamaları