LYS’de tercih şansınızı artırmak mümkün mü?

LYS’de tercih şansınızı artırmak mümkün mü? LYS’de tercih şansınızı nasıl artırırsınız? Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) herhangi bir puan türünde 180 ve üzerinde puan alanlar için Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) başladı. LYS başvuruları 17 Nisan’da son bulacak. Ücret ödemek için ise 18 Nisan’a kadar zamanınız var.

Peki LYS için tercih seçeneklerinizi artırmanız mümkün mü? Bu sorunun yanıtı evet. LYS 5 ayrı oturum halinde yapılacak. İsterseniz tümüne başvurabilirsiniz. Zorunluluk yok ama isteyen adayların 5 LYS için de başvuru hakkı var. Bunun için de 6 puan türünde hesaplanan YGS’nin tüm puan türlerinde 180 barajına ulaşmanız gerekmiyor. 6 puan türünden birinde bile 180 ve üzerinde puan aldıysanız 5 LYS’ye de başvurabilirsiniz. Bu durumda 4 ana grupta 12 farklı puanınız oluşur.

Gelelim tercih şansınızı nasıl artırabileceğinize;

İKİ SINAVA BAŞVURMAK ŞART

LYS puanınızın hesaplanabilmesi için en az iki sınava başvurmanız gerekiyor. Tümüne girmeyi istemiyorsanız sadece bir fazla sınav ile de iki farklı ana grupta puan türleriniz olabilir ve bu durum da tercih döneminde seçeneklerinizi artırır.

Örneğin sayısal öğrencisi olarak Matematik Fen (MF) puanlarıyla tercih yapacaksanız girmeniz gereken iki sınav Matematik (LYS-1) ve Fen Bilimleri (LYS-2) olacak. Ancak Edebiyat- Coğrafya (LYS-3) sınavına da girerseniz MF puanlarının yanı sıra Türkçe Matematik (TM) puanlarınız da hesaplanacak. Çünkü bu puan türüne sahip olmak için girilmesi gereken sınavlar LYS-1 ve LYS-3 olacak. MF öğrencisi olarak zaten LYS-1 sınavına girdiğiniz için sadece bir fazla sınava LYS-3’e girerseniz farklı puan türüyle de tercih yapma şansınız olacak. Bir fazla sınava girdiğiniz bu durumda da MF grubunda 4, TM grubunda da 3 olmak üzere toplam 7 farklı puan türü ile tercih yapma hakkına sahip olacaksınız.

BİR FAZLA SINAV İLE

Bir fazla sınav ile tercih yapma şansını artırmak Türkçe Sosyal (TS) ile Türkçe Matematik (TM) puanlarıyla tercih yapacak adaylar için de geçerli.

Şöyle ki; TM puanı için adayların girmeleri gereken iki sınav var. Bunlardan biri Matematik (LYS-1) ile Edebiyat Coğrafya (LYS-3) sınavları. Bu öğrenciler Sosyal Bilimler (LYS-4) sınavına da girdikleri takdirde hem TM hem de TS puanları hesaplanmış olur. Aynı durum TS öğrencileri için de söz konusu. Onlar da LYS-3’e girdiklerinde TS puanlarının yanı sıra TM puanları da hesaplanacak.

Kaynak:PervinKaplan

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf Türkçe Yazım Kuralları Testi Çöz - DGS Hidrojeoloji Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Hemşirelik 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - 5. Sınıf Türkçe Cümlede Anlam Testi Çöz-2 - 5. Sınıf Türkçe Parçada Anlam Testi Çöz-2 - DGS Hayvansal Üretim Teknolojileri 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Havacılık Yönetimi 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Havacılık Elektrik ve Elektroniği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Harita Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Halkla İlişkiler ve Tanıtım 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Halı, Kilim ve Geleneksel Kumaş Desenleri 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Gümrük İşletme 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Grafik Tasarımı 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları -
reklam