LYS’de soru çözmeseniz de puanınız hesaplanacak mı?

LYS’de soru çözmeseniz de puanınız hesaplanacak mı? Üniversiteye geçişin ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) 10 Haziran’da başlıyor. Sınavlar 5 ayrı oturum halinde yapılacak.

LYS’DE SORU ÇÖZMESENİZ DE PUAN HESAPLANIR MI?

LYS puanlarının hesaplanabilmesi için adayların DİL puanı ile tercih yapacaklar hariç iki LYS’ye girmeleri gerekiyor. Aksi halde LYS puanları hesaplanmayacak. Örneğin Türkçe Matematik (TM) puanları ile tercih yapacak adayın girmesi gereken iki sınav Matematik (LYS-1) ve Edebiyat Coğrafya (LYS-3) sınavları olacak.

Adaylardan en sık gelen sorulardan biri ise LYS’lerden herhangi birine girip, soruları cevaplamazlarsa ne olacaklarına ilişkin oluyor. Bu örnekte olduğu gibi TM puanı için LYS-3’e giren ve sınavdaki iki testten de soru çözen aday yine girmek zorunda olduğu LYS-1’egirmesine rağmen hiç soru çözmezse puan alabilecek mi?

Bu sorunun yanıtı evet. Bu adayın LYS puanı yani TM puanı hesaplanacak ancak matematik testinden soru yanıtlanmadığı için özellikle TM-1 puanı adaya düşük gelecek. Çünkü matematik testinin ağırlığı TM-1 puanında yüzde 33.

LYS PUANINIZ NE ZAMAN HESAPLANIR?

Adayların Ağırlıklandırılmış LYS puanlarının hesaplanabilmesi için öncelikle DİL puanı ile tercih yapacakların dışında iki LYS’ye girmeleri ve sonraki aşağıdaki sonuçları almaları gerekiyor. Bu durumda puanları hesaplanacak.

TS PUANLARI İÇİN: 5 testin en az ikisinin ham puanı 0.5 olmalı

TM PUANLARI İÇİN: 3 testin en az ikisinin ham puanı 0.5 olmalı

MF PUANLARI: 4 testin en az ikisinin ham puanı 0.5 olmalı

DİL PUANLARI: Dil ham puanı 0.5 olmalı

LYS PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?

LYS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacak. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecek:

— Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecek. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacak. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak.

— Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacak.

— Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacak.

— Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak.

— Hesaplanan standart puanlar ve ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacak.

Kaynak: pervin kaplan

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 53 + 4 kaçtır?