LYS maratonu bu hafta sonu bitecek

LYS maratonu bu hafta sonu bitecek. Üniversite sınavlarının ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) maratonu bu hafta sonu kalan 3 sınavla tamamlanmış olacak.

Geçtiğimiz hafta Sosyal Bilimler (LYS-4) ile Matematik (LYS-1) sınavları yapıldı. 5 oturumlu LYS’lerde geriye 3 sınav kaldı. Bunlardan Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) 17 Haziran Cumartesi, saat 10.00’da başlayacak. Tek oturumda yapılacak sınav toplam 135 dakika sürecek.

LYS MARATONU FEN BİLİMLERİ İLE SÜRECEK

LYS-2’de fizik, kimya ve biyoloji olmak üzere 3 farklı test olacak. Testlerin her biri 30’ar sorudan oluşacak ve her birine 45’er dakikalık süre verilecek. Her test için ayrı bir soru kitapçığında bulunacak ama tek cevap kağıdı bulunacak.

HER TESTTE 1 AÇIK UÇLU SORU OLACAK

Biyoloji, fizik ve kimya testlerinin her birinde birer tane açık uçlu soru yer alacak. Adaylar bu sorunun cevabını cevap kağıdının ilgili alanında bu ön ve arka yüzü olabilir, yazacak ve kodlayacak. Cevap kağıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacak. Ancak doğru yazılmasına rağmen, yanlış ya da eksik kodlanan cevap değerlendirmeye alınmayacak, yani yanlış kabul edilecek.

AYNI DÜN DİL SINAVI DA VAR

LYS-2’nin olduğu 17 Haziran Cumartesi günü öğleden sonra ise Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) yapılacak. İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde gerçekleştirilecek bu sınavda da adaylara 80 soru yöneltilecek. Bu sınavda da adaylara 3 tane açık uçlu soru yöneltilecek. Sınav 14.30’da başlayacak ve 120 dakika sürecek.

SON OTURUM EDEBİYAT COĞRAFYA (LYS-3) OLACAK

LYS’nin son oturumu Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) ise 18 Haziran Pazar günü saat 10.00’da başlayacak. Sınav 120 dakika sürecek. LYS-3’te, Türk Dili ve Edebiyatı Testi ile Coğrafya-1 Testi yer alacak. Türk Dili ve Edebiyatı Testi’nde 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecek. Coğrafya-1 Testi’nde ise 24 soru yer alacak ve adaylara 35 dakika tanınacak. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacak.

EDEBİYATTA 2 COĞRAFYADA 1 AÇIK UÇLU SORU

LYS-3’te de adayların karşısına kısa cevaplı açık uçlu soru çıkacak. Bu sorular Türk Dili ve Edebiyatı Testi’nde 2, Coğrafya-1 Testinde ise 1 soru olarak yer alacak. Adaylar bu sorunun cevabını cevap kağıdının ilgili alanında bu ön ve arka yüzü olabilir, yazacak ve kodlayacak. Cevap kağıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacak. Ancak doğru yazılmasına rağmen, yanlış ya da eksik kodlanan cevap değerlendirmeye alınmayacak, yani yanlış kabul edilecek. Adaylar, LYS-3’te ilk testin (Türk Dili ve Edebiyatı Testi) cevaplama süresi içinde ve ikinci testin (Coğrafya-1 Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan çıkamayacak.

15 DAKİKA KURALINA DİKKAT

ÖSYM’nin bu yıl aldığı “15 dakika kuralı” tüm sınavlarda uygulanıyor. Bu kurala göre adayların sınav salonlarına alınma işlemleri sınav saatinden 15 dakika önce tamamlanıyor ve bu saatten sonra girenler sınavlara alınmıyor. Bu yüzden sınava gireceğiniz binalara erken gitmelisiniz. Saat 10.00’da başlayan sınavlar için saat 09.45’te saat 14.30’da başlayacak sınav için ise 14.15’ten sonra gelenler sınava giremeyecek.

2017 LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2017 LYS sonuçları 11 Temmuz’da açıklanacak. Bu sonuçlarla birlikte LYS’nin yanı sıra YGS’nin de okul puanlarının da eklenerek hesaplandığı yerleştirme puanları ile başarı sıraları da açıklanmış olacak.

Kaynak: Pervin Kaplan

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 4 + 3 kaçtır?


Basari Sıralamaları