Liseye geçiş sınavında 3 yanlış bir doğruyu götürecek

Liseye geçiş sınavı: 3 yanlış bir doğruyu götürecek. TEOG yerine kaldırılan yeni sistemi geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıkladı. Buna göre öğrencilerin yüzde 92’si evlerine en yakın liselere adrese göre yerleşecek. Yüzde 8 ise sınavla öğrenci alan okullara sınav sonucuna göre girecek.

Bu sistemin ayrıntıları ile ilgili bilgiyi bugün Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Ak Parti Meclis Grubu’nda milletvekillerine anlattı. Buna göre yeni sistemin ayrıntıları şöyle:

LİSEYE GEÇİŞ SINAVI: 3 YANLIŞ BİR DOĞRUYU GÖTÜRECEK

-Sınav her yıl haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak, aynı ay içinde de sonuçlar ilan edilecek.

– Sınavda 3 yanlışın bir doğruyu götürmesi söz konusu.

Sınav sorularının 60’dan 80’e çıkması üzerinde çalışma yapılıyor.

– Bu yıla mahsus olmak üzere sınav sorularının 8’inci sınıf müfredatından çıkması da söz konusu olabilecek.

-Okul sayısının 600’den 800’e çıkması da söz konusu olabilecek.

-Örnek sorular aralık ayı içerisinde paylaşılacak.

-Sınavla öğrenci alan okullara öğrenciler sınav puanlarına göre yerleşecek.

– Sınavsız öğrenci alan liselere öğrenciler adrese göre yerleşecek. Eğitim bölgeleri oluşturulacak. Eğitim bölgesi içinde 9 okul türünden öğrenci 5 tanesini seçebilecek.

-Okul türleri arasında 10.sınıfa kadar ikamet ettiği eğitim bölgesi kriteri de dikkate alınarak nakil işlemleri yaptırılabilecek.

-TEOG sonucuna göre yerleşen öğrenciler, yine o dönem yerleştikleri taban puana göre nakil başvurusunda bulunabilecekler.

-Geçmiş yıllarda TEOG puanlarına göre yerleşen öğrenciler bu yeni sistemde nakil başvurusunda bulunamayacak.

kaynak:pervinkaplan

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 1 + 3 kaçtır?


7. Sınıf Matematik Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 7. Sınıf Türkçe Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - 6. Sınıf Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 MEB - 6. Sınıf İngilizce Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları Açıklandı - MEB ÜLKE GENELİNDE YAPILACAK ORTAK SINAVLARIN TARİHLERİ BELLİ OLDU - 6. Sınıf Fen Bilimleri Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Matematik Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Türkçe Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - Fiat Egea Cross Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Hatchback Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Sedan Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları