8. Sınıf Kaderle İlgili Kavramlar Konu Anlatımı

Bu yazımızda sizlere LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi konusu olan aynı zamanda  8. sınıf konuları arasında yer alan Kaderle İlgili Kavramlar hakkında bilgilendireceğiz. Aşağıda sizlere başlıklar halinde konularımızı anlattık. Üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaderle İlgili Kavramlar

Ömür ve Ecel

İnsanın doğduğu andan öldüğü vakte kadar geçirdiği zaman dilimine ömür denir.

Ömür denilen zaman diliminin dolmasıyla insan hayatının sona erdiği vakte ecel denir. Yaratılan her canlının bir ömrü olduğu gibi bir de ecel vakitleri vardır.

Hayat ve ölüm Allah’ın takdirindedir ve O’nun belirlediği ilahî düzen içerisinde sürüp gider. “Allah’ın izni olmadan hiçbir kişi ölmez. (Ölüm) belirli bir süreye kadar ertelenmiştir.” (Al-i İmran suresi, 145. ayet)

İnsanın ömrü de bir gün bitecektir. Ömür bitince ecel gelir ve ölüm olayı gerçekleşir, kişi Rabb’ine döner. “Her canlı ölümü tadacaktır. Sonunda bize döndürüleceksiniz.” (Ankebut suresi, 57. ayet)

Güneşin, ayın, yıldızların ve gezegenlerin de bir sonu vardır. “…her biri, belirlenmiş bir süreye kadar hareketlerini sürdürürler.” (Fatır suresi, 13. ayet)

Bu konuda bize düşen, dünyadaki hayatımızın bir gün sona ereceğini ve sonunda Allah’a döneceğimizi bilerek ömrümüzü iyi ve yararlı işler, salih ameller yaparak değerlendirmektir.

Rızık

Nasip, pay, nimet anlamlarına gelir. Allah’ın bütün canlılara maddi ya da manevi olarak verdiği bütün nimetlere denir. Akıl, sağlık, para, servet hepsi birer rızıktır. Allah yeryüzünde her canlının rızkını verir. Ancak rızkı elde etmek için çalışmak gerekir. Alın teriyle, çalışarak kazanılan rızık, helal rızıktır.

“Gerçekten insan için kendi çalışmasının karşılığından başka bir şey yoktur.” (Necm suresi, 39. ayet)

İslam, çalışmadan, emek harcamadan kötü yolla kazanç elde etmeyi (kumar, tefecilik vb) haram saymıştır. Dilencilik de bu şekildedir.

“Sizden herhangi birinizin sırtına bir bağ odun yüklenip satması, dilenmesinden daha hayırlıdır.” (hadis-i şerif)

Allah rezzaktır, yani canlılara rızkı verendir. İnsana düşen rızkına ulaşmak için çaba göstermek ve rızkını helal yollarda aramaktır

Tevekkül

Tevekkül; Allah’a güvenmek, dayanmak demektir. Dini terim olarak anlamı ise; bir iş yaparken gerekli olan bütün çabayı, gayreti gösterdikten sonra işin sonucunun başarıyla noktalanması için Allah’a güvenmek, sonucu O’na bırakmaktır.

Örneğin; öğrencinin sınavına yeterli derecede çalıştıktan sonra başarı için Allah’a güvenmesi, O’na dayanması.
“Önce tedbir, sonra tevekkül” “… Kim Allah’a dayanırsa Allah ona yeter.” (Talak suresi, 3. ayet)

Sağlık ve Hastalık

Sağlık: İnsan vücudunun organlarının düzenli ve uyumlu halde çalışıyor olmasına denir.

Hastalık: Yeterli beslenmemek, temizliğe önem vermemek ve sağlık kurallarına dikkat edilmemesi sonucu vücutta ortaya çıkan birtakım problemlere denir.

Yediğimiz, içtiğimiz şeylerin sağlıklı olması; çevrenin hijyen şartlarına uygun olması; yaşadığımız ortamın ısı, ışık, hava gibi etkenlerinin yeterli olması;  uyku ve dinlenme gibi hususlara dikkat edilmesi hastalıklardan korunmamız ve sağlıklı kalmamız için büyük bir önem arz eder. Bunların yanı sıra dinimizde helal ve temiz olanı tercih etmek,
haramdan uzak durmak da beden ve ruh sağlığımız açısından önemlidir.

LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi için Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. insan dedi ki:

  Güzel 🙂

 2. AHMETHAN 8 C dedi ki:

  8/C SINIFI CEVAP YAZ

 3. İrem dedi ki:

  şekil yada miktar kadere girer mi

  1. Helin dedi ki:

   Bence hayır girmez

   1. sefer akgül dedi ki:

    girer

  2. Yusuf dedi ki:

   Girer

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 4 + 4 kaçtır?


6. Sınıf Fen Bilimleri Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Matematik Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Türkçe Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2024 - Fiat Egea Cross Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Hatchback Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Sedan Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Dacia Jogger Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Dacia Spring Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Dacia Duster Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Dacia Sandero Stepway Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Dacia Sandero Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Citroen Jumper Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Citroen Jumpy Van Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Citroen Jumpy Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Citroen Berlingo Van Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları