8. Sınıf İnsanın İradesi ve Kader Konu Anlatımı

Bu yazımızda sizlere LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi konusu olan aynı zamanda  8. sınıf konuları arasında yer alan İnsanın İradesi ve Kader hakkında bilgilendireceğiz. Aşağıda sizlere başlıklar halinde konularımızı anlattık. Üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İnsanın İradesi ve Kader

İrade; Bir kaç seçenek arasından birini tercih edebilme gücüne denir.

Allah insanlara (uyarıcı ve örnek olması için) peygamberler göndererek iyiyi-kötüyü, doğruyuyanlışı bildirmiş, ancak seçme-tercih etme konusunda insanı özgür bırakmıştır. İnsan bu yaptığı seçimlerden Allah katında sorumludur. “Ona iki yolu (iyiyi ve kötüyü) gösterdik.” (Beled suresi, 10. ayet).

İnsanın tercih edebildiği ve bunun sonucunda sorumlu olduğu durumlar: Ders çalışmak, hayırlı işler yapmak, güler yüzlü olmak, ibadet etmek ya da kötü işler yapmak, anne babaya saygısızlık yapma vb.

İnsanın tercih hakkı bulunmayan ve dolayısıyla sorumlu olmadığı durumlar: Anne-babasının kim olacağı, ne zaman doğup, ne zaman öleceği, cinsiyetinin ne olacağı vb.

Cüz’î irade: Allah tarafından insana verilen sınırlı seçme özgürlüğüne cüz’i irade denir. İnsan akıl sahibi olduğu için düşünce, söz ve davranışlarında özgürdür. İyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı kendisi tercih edebilir.

Küllî irade: Allah’u Teala’nın sınırsız dileme gücüdür. O bir şeyin olmasını dilediği zaman ona “ol” der, o da oluverir.

İnsanın Özgürlüğü ve Sorumluluğu

Sorumluluk: “İnsanın kendi özgür iradesiyle verdiği karar sonrasında doğan sonuçları kabul etmesine denir.”

Bir insanın yaptığı davranışlardan, söylediği sözlerden Allah katında sorumlu olabilmesinin şartı akıl ve irade sahibi olmasıdır. İnsan kendi seçimi ile yaptığı işlerden sorumlu tutulur. Kendisi seçim yapamayan insan (küçük çocuk, akıl hastaları vb.) sorulu da tutulmaz. İnsan gücünün yettiği şeylerden sorumludur.

“Allah hiç kimseye gücünün üstünde bir şey yüklemez.” (Bakara suresi, 286. ayet) Allah, insanın dinini seçimini de kendi özgür iradesine bırakmıştır. “Dinde zorlama yoktur.” (Bakara suresi, 256. ayet)

LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi için Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Karşılaştırma Cümleleri Konu Anlatımı -