Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü hangi üniversitelerde var, Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü iş olanakları,Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü taban puanları,Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü olan üniversiteler,Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü atamaları,Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü dersleri,Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü taban puanları,Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü kaç yıllık,Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı maaşları

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Nedir?

Kuyumculuk ve mücevher tasarımı tarih öncesi dönemlerden beri yapılagelen el sanatları arasındadır. Atalarımızın bizlere bıraktığı kültürel miraslardan biri olan kuyumculuk, ülkemizde geniş çaplı olarak yapılan bir meslektir. Bu mesleği halen sürdürmekte olan kuyumcuların büyük bir kısmı, mesleği ailelerinden devralıp yapmaya devam ediyorlar. “Baba mesleği” olarak kabul edilip icra edilen bu meslek, artık bir uzmanlık işi haline gelmiştir. Bunun sebebiyse, giderek artmakta olan rekabet ve takı tasarımları konusundaki yenilik ihtiyacıdır.

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Gemoloji ve Lapideri
– Hassas Döküm
– İngilizce
– Kimya
– Kişiye Özel Mücevher Tasarımı
– Kuyumculuk Mesleğine Giriş
– Lazer Teknolojisi
– Malzeme Bilgisi
– Matematik
– Mesleki Kimya
– Metal Şekillendirme
– Mücevher Tasarımı
– Mücevher Üretim Teknikleri
– Mum Model
– Sanat Tarihi
– Teknik Resim
– Temel Sanat Eğitimi
– Türk Dili
– Üretim Yöntemleri

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

– Altın alım satımı yapar.
– Kalıptan çıkan parçalara, tasarıma uygun olarak, dövme, delme, basınç altında tutma, inceltme vb. yoluyla şekil verir.
– Kuyumcular, görevlerini gerçekleştirirken, kendi aralarında iş bölümüne gider.
– Parçaları bozulmuş takımları tamir eder.
– Platin, altın, gümüş veya bunların alaşımlarını ergiterek, hazırladığı kalıba döker.
– Tıraşlama, parlatma, temizleme yöntemleri ile ve kimyasal boyalarla yüzeyleri düzeltir.
– Yapılacak parçaya uygun kalınlık ve boyda metali seçer.
– Yapılacak süs eşyalarını (takıları) tasarlar ve resmini çizer.

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Kuyumculuk ve mücevher sektöründe özellikle tasarım konusunda oldukça büyük açıklar bulunmaktadır. Bu nedenle mezunlar her türlü takı ve mücevher üretimi yapılan atölyelerden, ilgili süreçlerin tasarım bölümlerine kadar çok geniş bir yelpazede iş imkânlarına sahip olurlar. Bunun yanında mezunlar kendi bireysel iş imkânlarını yaratmak konusunda yetkin hale gelirler.

Ülkemizde, geleneksel metallerden yapılmış ziynet eşyasına gerek takı, gerekse tasarruf amacıyla büyük ilgi duyulması sonucu çok hareketli bir iç piyasa bulunmakta, özellikle bazı illerimizde bu alanda çok sayıda insan çalışmaktadır. Meslek elemanı bir başka kişinin yanında çalışabileceği gibi kendi adına işyeri de açabilir. Bu meslek, geçmişte daha basit el aletleri ile yapılırken, kullanılan aletlerde gelişmeler söz konusu olmuştur.

Kuyumculuk mesleğinde çalışanlar, sanat kültürünü gelecek kuşaklara sanat mirası olarak bırakacaklarından temel işlemleri ve değişiklikleri yakından takip etmek ve ustalıklarını sergilemek zorundadırlar. El kuyumculuğu atölyelerde yürütülmektedir. Altın kaplama işi seri üretim için yapılmaktadır.

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Makine Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Özel Üniversite Eğitim Ücretleri 2021 2022 -